آمریکا چند شخص و شرکت ایرانی را تحریم کرد
آمریکا چند شخص و شرکت ایرانی را تحریم کرد
امروز (پنجشنبه 11 خرداد) وزارت خزانه داری آمریکا از تحریم چند شخص و شرکت ایرانی، خبر داد.

به گزارش خبربین آنلاین: دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه دارایی آمریکا امروز (پنجشنبه) به وقت محلی اعلام کرد که تحریم های جدیدی را علیه شخصیت های وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و نیروی قدس سپاه پاسداران، وضع کرده است.

در بیانیه وزارت خزانه داری آمریکا ادعا شده است: امروز تحریم‌های جدیدی علیه شخصیت‌های وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و نیروی قدس سپاه پاسداران که در مجموعه‌ای از توطئه‌های تروریستی از جمله توطئه‌های ترور مقامات سابق دولت آمریکا دو تابعیتی‌های ایرانی آمریکای و مخالفان ایرانی شرکت کرده‌اند، وضع می‌کنیم.

در این بیانیه در تداوم اتهام پراکنی‌های واشنگتن علیه تهران ادعا شده است: این تحریم‌ها سه فرد مستقر در ایران و ترکیه و یک شرکت وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به همراه دو مقام ارشد سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را هدف قرار می‌دهد که در طراحی عملیات مرگبار خارجی علیه غیرنظامیان از جمله روزنامه نگاران و فعالان نقش داشته‌اند.

«برایان نلسون» معاون وزیر خزانه داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی با تکرار اتهامات علیه جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ادعا کرد: ایالات متحده آمریکا همچنان بر روی مختل کردن توطئه های سپاه و نیروی قدس آن متمرکز است. هر دو نهاد در تلاش های متعدد برای ترور و سایر اقدامات خشونت آمیز و ارعاب علیه کسانی که آنها را دشمن حکومت ایران محسوب می کنند، دست داشته اند. ما به افشا و مختل کردن این فعالیت‌ها و تلاش‌های تروریستی برای ساکت کردن صداهای مخالف، به‌ویژه صدای کسانی که مدافع احترام به حقوق بشر و آزادی‌های جهانی مردم ایران هستند، ادامه خواهیم داد.

وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرد که افراد تحریم شده شامل محمدرضا انصاری از مسوولان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، روح الله بازقندی (بازغندی) رئیس سابق ضد جاسوسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و رضا سراج رئیس اطلاعات خارجی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می‌شود.

بر اساس اعلام وزارت خزانه داری آمریکا، شهرام پورصفی (پورصافی) تبعه ایرانی نیز در فهرست تحریم‌های امروز واشنگتن قرار دارد که وزارت دادگستری آمریکا در ۱۰ اوت ۲۰۲۲ پورصفی را متهم به ارائه و تلاش برای حمایت مالی از یک توطئه قتل فراملی کرد.

این نهاد آمریکایی همچنین حسین حافظ امینی فرد دوتابعیتی ایرانی و ترک مقیم ترکیه را از اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران دانسته و در فهرست تحریم ها قرار داده است.

آمریکا همچنین شرکت “سهامی صنعت و تجارت صادرات و واردات هوانوردی رِی” مستقر در ترکیه موسوم به “رِی ایرلاین” را در فهرست تحریم‌های جدید خود قرار داده است.

دولت دموکرات بایدن به رغم شعار رویکرد دیپلماسی همچنان سیاست‌های فشار حداکثری دولت دونالد ترامپ را در پیش گرفته و در پی حوادث اخیر ایران نیز به بهانه حقوق بشر، تحریم‌هایی را همگام با متحدان غربی خود اعمال کرده است.

دولت بایدن اگر چه اعلام کرده که هدفش تغییر نظام ایران نیست اما از آغاز تحولات داخلی اخیر در جمهوری اسلامی ایران، همسو با مخالفان تهران، عمل کرده و در واقع، پشت چهره اپوزیسیون به بهانه برآورده شدن خواسته های آنان به اسم مردم ایران، پنهان شده است.غرب به رهبری آمریکا سوم آذرماه امسال در ژنو سوئیس، قطعنامه ای را در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به بهانه ناآرامی های ایران، با عنوان آنچه “وضعیت حقوق بشر در ایران” خوانده شده است، به تصویب رساند که در پی آن، کمیته ای حقیقت یاب در این زمینه تشکیل شده است.

دولت بایدن همسو با مخالفان جمهوری اسلامی ایران و با سوء استفاده از سازو کارهای بین المللی و سازمان ملل به اسم دفاع از حقوق زنان ایرانی، ۱۴دسامبر /۲۳ آذرماه، پیش نویس قطعنامه خاتمه عضویت ایران در کمیسیون مقام زن سازمان ملل را در شورای اجتماعی و اقتصادی سازمان ملل (اکوسوک) در نیویورک مطرح کرد که با ۲۹ رای موافق، ۸ رای مخالف و ۱۶ رای ممتنع به تصویب رسید و بدعت و رویه‌ خطرناکی را پایه گذاری کرد.

منبع : ایرنا