افزایش ۵۴ درصدی قیمت بلیت قطارهای ۵ستاره در شورای گفت‌وگو تصویب شد
افزایش ۵۴ درصدی قیمت بلیت قطارهای ۵ستاره در شورای گفت‌وگو تصویب شد
نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: براساس درخواست انجمن صنفی شرکت‌های حمل و نقل ریلی افزایش قیمت 54 درصدی بلیت قطارهای 5 ستاره، امشب در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی تصویب شد.

به گزارش خبربین آنلاین: کیوان کاشفی امشب در حاشیه جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در جمع خبرنگاران در خصوص نتایج بررسی دو دستورجلسه امشب شورا و نتایج آن، اظهار داشت: در دستورجلسه اول که در خصوص بررسی قیمت گذاری بلیت قطارهای مسافری ۵ ستاره به پیشنهاد انجمن صنفی شرکت های حمل و نقل ریلی و خدمات وابسته بود، مقرر شد قیمت بلیت قطار ۵ ستاره در سال آینده اضافه شود.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران افزود: در سال های قبل تفاهمی صورت گرفته بود مبنی بر اینکه بلیت‌های قطارهای ۵ ستاره از قیمت‌گذاری معاف باشند اما بعدا سازمان حمایت و شرکت راه‌آهن این توافق را نقض کرده و این موضوع را مشمول قیمت‌گذاری کرده بودند.

وی افزود: بنابراین از آنجا که بخش خصوصی در این حوزه سرمایه‌گذاری کرده بود و به دلیل اینکه انگیزه خود را در سرمایه گذاری بخش ریلی از دست ندهد در جلسه امروز براساس پیشنهاد  انجمن مصوب شد تا درخواست افزایش قیمت بلیت قطارهای ۵ ستاره به ترتیب ۲۵ درصد در سال ۱۴۰۱ و ۲۹ درصد در سال ۱۴۰۲ اعمال شود اما این افزایش قیمت موکول به سال آینده شد لذا در مجموع  مقرر شد مبلغ ۵۴ درصد به قیمت پایه بلیت های قطارهای ۵ ستاره اضافه شود.

وی بیان داشت: در خصوص دستور جلسه دوم که بحث واردات داروهای دامپزشکی بود، اختلافی بین سازمان دامپزشکی و انجمن واردکنندگان وجود داشت. بر روی هزینه هایی که سازمان دامپزشکی بر اساس مصوبه ای به صورت دلاری دریافت می کرد و واردکنندگان را دچار خسارت کرده بود که نهایتا با توجه به اینکه در قوانین دامپزشکی وجود داشت و نمی شود در این جلسه تغییر در قوانین ایجاد کرد. فعلا تصمیم گرفته شد که این موضوع به کمیسیون اقتصادی دولت ارجاع شود تا این دریافتی تبدیل به ریالی شود و بخش عوارض هم حذف شود اما این موضوع مستلزم کمیسیون اقتصادی دولت و تعریف ردیف تعرفه است که نیاز به کار کارشناسی بیشتر داشت.

به گزارش فارس دستورجلسه امشب شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی بررسی قیمت‌گذاری بلیت قطارهای مسافری ۵ ستاره و همچنین بررسی مشکلات واردکنندگان دارو، افزودنی و مواد بیولوژیک در خصوص دریافت تعرفه صدور مجوزهای ورود و ثبت و عوارض ۱۶.۵ درصد فوب کالای دامپزشکی از ابتدای سال جاری با ارز ای تی اس بود که پیشنهاد در این خصوص این بود که تا زمان احیای نظام قیمت‌گذاری آزاد، وزارت راه و شهرسازی در مصوبه ستاد تنظیم بازار در سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ در ارتباط با افزایش قیمت بلیت به ترتیب ۲۵ و ۲۹ درصد را برای قطارهای ۵ ستاره نیز مانند سایر قطارها حداکثر تا پایان سال جاری اجرا و ابلاغ کند.

همچنین تعرفه ثبت اقلام دارویی (داروهای دامپزشکی، واکسن ها، افزودنی ها و … ) از دلاری به ریالی تغییر یابد.