جهان از پیشرفت‌های کشور با وجود تحریم در شگفت است
جهان از پیشرفت‌های کشور با وجود تحریم در شگفت است
رئیس جمهور در جمع مردم شهرستان دماوند گفت: روسای جمهوری که به کشور سفر می‌کنند و از پارک‌های علم و فناوری بازدید می‌کنند، شگفت‌زده می‌شوند که چطور کارهای به این بزرگی با وجود تحریم‌ها انجام شده است اینها از برکات نظام و انقلاب است.

وی گفت: کشور ما بسیار با ظرفیت است، فقط باید درست اندیشه و عمل کرد و از این ظرفیت با بهترین روش بهره برداری کرد. کشور ظرفیت های مادی و معنوی زیادی دارد، به ویژه جوانان با اراده ای که  توانسته اند منشاء تحول باشند.

رئیس جمهور بیان کرد: همیشه گفته ام که اگر مدیری روحیه تحولی و جهادی و مردمی ندارد حتما از پیش راه کنار گذاشته بشود و کار به یک نیروی تحول گرا واگذار شود.

وی ادامه داد: شهدا راه همواری پیش رو نداشتند، این طور نبود که حاج قاسم راه همواری پیش رو داشته باشد و بگویند از این راه بروید و منطقه را امن کنید، این طور نبوده است. حاج قاسم بسیار تلاش کرد و با موانعی مواجهه بود، اما با توکل به خدا رفت و کارهای بزرگی انجام داد. مردان و زنان نامدار توانسته اند راه ها را هموار کنند.

آیت‌الله رئیسی افزود: به جوانان و مدیران عرض میکنم که ممکن است در جایی راه ها هموار نباشد اما ما اصحاب ما می توانیم هستیم. شما مردم در دفاع مقدس امتحان خوبی پس دادید، بعد از انقلاب هم کارهای بسیاری در دفاع از حریم و حرم انجام داده شده است.

آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه ساخت‌وسازهای غیرمجاز برای طبیعت مخرب است، ابراز کرد: با کسانی که به قدرت اتصال دارند و ساخت‌وساز غیرمجاز انجام‌ ‌می‌دهند، بدون اغماض برخورد شود.

وی تاکید کرد: ساخت‌وسازهای غیرمجاز حتی برای افراد متصل به قدرت و دستگاه‌های اداری و حکومتی غیرمجاز است. توسعه در منطقه باید صورت بگیرد، اما این توسعه باید همراه با قوانین، مقررات و با توجه به زیرساخت‌ها و حریم‌ها انجام شود.

رئیس جمهور در ادامه با بیان اینکه حدود ۹۰ درصد آب کشور در زمینه کشاورزی مصرف می‌شود، افزود: مدیریت مصرف آب بسیار مهم است، برخی از مصارف واقعا اسراف است و باعث هدر رفت آب می‌شود.

آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه خوشبختانه در این منطقه برغم خشکسالی‌های چندسال اخیر مشکل کمبود آب نداریم، ادامه داد: اگر در این منطقه مدیریت آب به خوبی انجام شود، کمبود آب به ویژه برای مصرف کشاورزی و دامداری نخواهیم داشت.

وی در رابطه با پروژه احداث سد نمرود گفت: کار ساخت سد نمرود در فیروزکوه از سال ۸۴ آغاز شده و نباید تا الان طول می‌کشید. اولین بازدید امروز از منطقه، همین سد بود که باید کارهایی برای اتمام آن انجام شود.

رئیس‌جمهور یادآور شد:  امروز عقب‌ماندگی‌هایی در حوزه‌های آب، برق، گاز و انرژی داریم که می‌توانستیم نداشته باشیم، در زمان‌هایی باید کارهایی انجام می‌شد که نشده است.

آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه دولت سیزدهم رکورد صادرات نفتی و غیرنفتی در چهل سال اخیر را شکست، خاطرنشان کرد: امروز علیرغم همه تحریم‌ها و تهدیدها، مردم و جونان ما تهدید و تحریم را به فرصت تبدیل کردند و امروز ایران،‌ کشوری پیشرفته و فن‌آور شده است.

وی ادامه داد: روئسای جمهوری که به کشور سفر میکنند و از پارک های علم و فناوری بازدید می کنند، شگفت زده می شوند که چطور کارهای به این بزرگی با وجود تحریم ها انجام شده است اینها از برکات نظام و  انقلاب است.

آیت‌الله رئیسی با تاکید بر اینکه ارتباطات تشکیلاتی نباید باعث کندی کار شود اظهار کرد: از مسائلی که باید مبارزه کرد بروکراسی اداری است، گاهی برخی پیچیدگی ها باعث تاخیر کارهای تولیدکنندگان، صنعتگران، کشاورزان، فعالان اقتصادی و اجتماعی و ناامیدی آنها می شود.

وی گفت: کاری که در ادارات و سازمان های انجام می شود باید در فرایند و گردش آنها بسیار مراقبت کنیم و تلاش کنیم کارها با سرعت انجام بگیرد. امروز وظیفه مسؤولان ایجاد امید در دل مردم است. دشمن می خواهد مردم را مایوس کند لذا باید با تمام رفتار و اقدامات خود امیدآفرینی کنیم زیرا تنها سخن گفتن امید ایجاد نمی کند بلکه مردم باید کارهای عمرانی را ببینند.

رئیس جمهور تصریح کرد: در منطقه فیروزکوه و دماوند بیکاری به آن شکلی که در بعضی مناطق کشور وجود دارد، شاهد نیستیم و فقط برای قشر تحصیلکرده باید اشتغالزایی ایجاد شود، که کارهایی در این زمینه در حال انجام است.

آیت‌الله رئیسی بیان کرد: روزی که دولت سیزدهم شروع به کار کرد، در وزارت نفت ۱۰۰ شرکت دانش بنیان داشتیم برای کارهای نفتی و امروز بیش از ۶۰۰ شرکت دانش بنیان کارهای حوزه نفتی را انجام می دهد.

وی ادامه داد: در وزارت نیرو نیز بیش از ۹۰۰ شرکت دانش بنیان فعال است و جوانان با کار دانش پایه در حال فعالیت هستند و کارها را با دانش و فناوری های روز پیش می برند.

رئیس جمهور با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب که فرمودند؛ به قله نزدیکیم، تاکید کرد: تا قله راهی نمانده است لذا خستگی و ناامیدی ممنوع است و باید با تلاش و حرکت جهادی، انسجام ملی، وحدت و یکپارچگی کارها را پیش ببریم.

آیت‌الله رئیسی در پایان خاطرنشان کرد: تمام نکات و مواردی که مطرح شد مورد توجه و بررسی قرار خواهد گرفت همچنین حتما تمام نامه های مردمی را مورد توجه قرار می دهیم و نتایج را ارسال خواهیم کرد.