در کره «ماه» آب پیدا شد +عکس
در کره «ماه» آب پیدا شد +عکس
با آنکه ممکن است با فکرکردن به کره ماه آن را یک کره خاکی و خشک بدانید و به ذهنتان هم خطور نکند که در آن‌جا آب وجود دارد.

به گزارش خبربین آنلاین، توپ درخشانی که اطراف سیاره ما می‌چرخد تا به حال با سنگ‌های آتشفشانی و پر از گرد و غبار خود شناخته شده است و هرگز کسی به این که در این قمر قطره‌ای آب وجود داشته باشد، فکر نکرده است. با این حال، ماه آن طور که در ذهن ما ثبت شده خالی از آب نیست حتی ممکن است در اوایل تاریخ خود بیش از این مرطوب بوده باشد.

تیمی از دانشمندان در تحقیقات بر روی یک شهاب سنگ که از ماه آمده بود، ماده معدنی در آن پیدا کردند که نشان می‌دهد پوسته ماه ۴ میلیارد سال پیش سرشار از عناصر فرار از جمله آب بوده است. این ماده معدنی یک فسفات معمولی معروف به آپاتیت است و برای بار اول است که در موادی که از ماه آمده دیده می‌شود.

ظاهرا دانشمندان زمانی که می‌خواستند اصالت این شهاب سنگ را برای یک کلکسیونر تایید کنند متوجه شدند که این سنگ نه تنها از ماه آمده بلکه حاوی مقدار زیادی از آپاتیت است. به گفته دانشمندان، مشکل آن‌ها برای تحقیق در مورد تاریخچه ماه، کمبود موادی مثل آپاتیت در یافته‌های آن‌ها از ماه بوده و یافتن این ماده در شهاب سنگی که از ماه آمده بود، این مشکل آن‌ها را حل کرده است.

ماه