‌صادرات نفت ایران تا ۱۰ سال آینده «تقریبا هیچ»
‌صادرات نفت ایران تا ۱۰ سال آینده «تقریبا هیچ»
این احتمال وجود دارد که از سال 1412 تولید و مصرف نفت ایران با هم برابر شده و حتی بدون وجود تحریم‌های آمریکا نیز با افزایش مصرف و کاهش برداشت‌ها، رقم صادرات نفت ایران به صفر برسد.

به گزارش خبربین آنلاین، «رساندن صادرات نفت ایران به صفر»، رویای ناکام ترامپ رئیس‌جمهور سابق آمریکا بعد از آغاز دوره دوم تحریم‌‎ها بود؛ رویایی که بعد از او‌ جو بایدن نیز با اعمال بیش از ۱۸۰ تحریم جدید‌ نفتی دنبال کرد اما رقم فروش نفت کشور اکنون به روزانه ۱.۴ میلیون بشکه افزایش یافته است.

تصویر ۱- خروج رسمی ترامپ از برجام

اما انحراف درآمدهای نفتی دولت از سرمایه‌گذاری در بالادست صنعت نفت به مصارف هدفمندی یارانه‌ها در تبصره ۸ بودجه ۱۴۰۳ می‌تواند حتی بدون تحریم‌ها نیز صادرات نفت ایران را به صفر برساند.

(تصویر ۲) که با ادامه روند فعلی افت تولید و افزایش مصرف، «ایران تنها حدود یک دهه با تبدیل‌شدن از صادرکننده به واردکننده نفت فاصله دارد» و در سال ۱۴۱۲ تراز نفت ایران نیز صفر می‌شود.

تصویر ۲- 

طبق گزارش شرکت ملی نفت، در ابتدای دولت سیزدهم تولید نفت ایران روزانه ۲.۱ میلیون بشکه بود اما امروز این رقم به ۳.۴ میلیون بشکه افزایش یافته و ظرفیت تولید نفت نیز به ۳.۸ میلیون بشکه پیش از تحریم‌ها بازگشته است که البته حفظ آن به انجام سرمایه‌گذاری وابسته است.

هشدارها درباره افت تولید نفت ایران درحالی است که وزیر نفت جواد اوجی از برنامه افزایش ظرفیت تولید نفت ایران به ۵.۷ میلیون بشکه در روز در ۸ سال آینده خبر می‌دهد، برنامه‌ای که البته به سرمایه‌گذاری ۷۰ میلیارد دلاری منوط شده است.

از ابتدای آغاز برنامه‌های توسعه، حتی در شرایط غیرتحریمی و حضور غول‌‌های نفتی دنیا نیز رقم تولید نفت کشور از ۴.۲ میلیون بشکه فراتر نرفته است.