واردات خودرو باعث کاهش التهاب بازار می شود
واردات خودرو باعث کاهش التهاب بازار می شود
یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، گفت: اگر به مدت ۲ سال در کنار تولید داخلی خودرو، بیش از ۳۰۰ هزار دستگاه خودرو وارد شود؛ شکاف فعلی بین عرضه و تقاضا تعدیل می‌شود و واردات خودرو سبب شکست التهاب بازار خودرو خواهد شد.

به گزارش خبربین آنلاین: «لطف الله سیاهکلی» درباره لایحه الحاق موادی به قانون ساماندهی صنعت خودرو، اظهار داشت: واردات و تولید خودرو در کشور رابطه معکوس دارد به نحوی که به هر میزان واردات خودرو افزایش یابد، میزان تولید خودرو کاهش خواهد یافت و به همان اندازه که تولید خودرو کاهش می‌یابد واردات خودرو افزایش خواهد یافت.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه فاصله زیاد بین عرضه و تقاضای خودرو در کشور سبب بخشی از التهابات در بازار خودرو شده است، افزود: با توجه به محدودیت های ارزی در کشور، دولت تصمیم گرفته که بخشی از نیاز بازار با واردات خودورهای زیر ۵ سال تامین شود که اقدامی بسیار ارزنده و کارشناسی شده است و سبب تنظیم بازار خودرو خواهد شد.

نماینده مردم قزوین در مجلس درباره اینکه آیا احتمال دارد مجمع تشخیص مصلحت نظام برای برخی از موارد لایحه اشکالاتی وارد کند، تصریح کرد: اگر مجمع تشخیص مصلحت نظام اشکالاتی به لایحه وارد بداند، نیاز به رفع اشکالات همراه با گفتمان با مجلس است. چرا که موضوع واردات خودرو قابل دفاع و پیگیری است.

وی درباره اینکه در سال به چه میزان خودرو برای رفع آشفتگی بازار نیاز است، تصریح کرد: به نظر می‌رسد اگر به مدت ۲ سال در کنار تولید داخلی خودرو، بیش از ۳۰۰ هزار دستگاه خودرو وارد شود، شکاف فعلی بین عرضه و تقاضا تعدیل می‌شود.

سیاهکلی انجام واردات خودرو را به منزله پاسخ دادن به بخشی از نیاز جامعه دانست و ادامه داد: واردات خودرو سبب شکست التهاب بازار خودرو خواهد شد.

به گفته این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس اگر سالی یک میلیون و ۵۰۰ هزار دستگاه خودرو داخلی و خارجی به بازار تزریق شود، عرضه و تقاضا به تعادل خواهد رسید و در حقیقت پایانی به التهاب بازار و تعدیل قیمت‌ها در این حوزه خواهد بود.

وی با ارائه پیشنهاداتی برای اجرای بهتر لایحه دولت پس از تصویب عنوان کرد: اگر واردات را ساده گرفته و هر فردی بتواند به عنوان مثال هر ۱۰ سال یک خودرو وارد کند، آشفتگی فعلی بازار خودرو رفع خواهد شد. البته باید مدیریت آن را وزارت صنعت، معدن و تجارت بر عهده بگیرد.

نماینده مردم قزوین در مجلس، خاطرنشان کرد: واردات خودرو کارکرده سبب خواهد شد دلارهایی که در منازل مردم حبس شده در مسیر کمک به واردات خودرو آزاد شوند و با توجه به استاندارد خودروها خارجی قطعا در کاهش آلودگی هوا و شرایط محیط زیستی کشور اثر قابل توجهی خواهند داشت چرا که خودروهای کارکرده خارجی زیر ۵ سال از استاندارهای جهانی برخوردار هستند.

منبع: ایرنا