پوست لیمو ترش به این دلایل مفید است
پوست لیمو ترش به این دلایل مفید است
پوست میوه لیمو ترش روی دردهای مفصلی تاثیر خاصی دارد از آنجا که بخشی از خواص لیمو ترش در پوست آن قرار دارد؛ بنابراین بهتر است به جای دور ریختن، از آن استفاده کنید.

به گزارش خبربین آنلاین: لیمو ترش یکی از مفیدترین مواد است که از بسیاری از بیماری‌ها محافظت می‌کند و فوق العاده برای سلامتی خوب است علاوه بر این ما یک دستور تسکین دهنده درد مفاصل پا و دست را با استفاده از لیمو ترش را معرفی خواهیم کرد.

گفتنی است، نتایج مطالعات ثابت کرده که پوست میوه لیمو ترش روی دردهای مفصلی تاثیر خاصی دارد از آنجا که بخشی از خواص لیموترش در پوست آن قرار دارد، بنابراین بهتر است به جای دور ریختن از آن استفاده کنید و با روش‌هایی که در ادامه خواهیم گفت از آن برای درمان درد مفاصل داروی گیاهی و خانگی بسازید.

لیمو ترش یک ماده غذایی ضروری برای برنامه غذایی است. نه فقط به این دلیل که به غذاها طعم بهتری می‌دهد. بلکه به این دلیل که خواص مفیدی برای سلامتی دارد.

لیمو ترش گنجینه‌ای از خواصی درمانی و غذایی است که سلامتی را ارتقا می‌دهد و بسیاری از ناخوشی‌ها را از ما دور می‌کند. لیمو ترش علاوه بر از بین بردن سلول‌های بد در بدن از بروز انواع ‫سرطان نیز جلوگیری می‌کند. یک عدد لیموی ۱۰۰ گرمی حاوی ۲۹ کیلو ‫‌کالری انرژی است.

این منبع ویتامین‌های C،A،B۱ و B۶ و همچنین منیزیم، بیوفلاونوئیدها، پکتین، اسیدفولیک، فسفر، کلسیم و پتاسیم و البته دیگر ترکیبات مغذی سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند و ترکیبات لیموترش از کبد و معده محافظت کرده و با مقابله با اثرات شوم رادیکال های آزاد پوست را سالم و جوان تر نگه می‌دارند.

تأثیر پوست لیمو ترش در تسکین دردهای مفصلی

باید بگوییم که بخش قابل توجهی از خواص و مواد مغذی لیمو ترش در پوست آن نهفته است. با این حال به دلیل طعم تلخ آن و البته بر حسب عادت آن را دور می‌ریزیم و استفاده نمی‌کنیم.

اکثر افراد عادت دارند که صرفاً از آب لیمو ترش استفاده کنند و پوست آن را خوردنی نمی‌دانند، این در حالی است که پوست این میوه ترش حاوی ترکیبات مغذی است که علاوه بر بهبود سلامتی به مقابله و تسکین دردهای مفصلی کمک می‌کنند.

عصاره‌های روغنی معطر موجود در پوست آن باعث کاهش درد در مفاصل می‌شود به دلیل اینکه به آرامش و شل شدن عروق خونی کمک کرده و اثر ضدالتهابی ایجاد می‌کند. این مسئله نیز به تسکین چشمگیر درد منجر می‌شود.

در پوست لیمو ترش ترکیبات مهمی از جمله عصاره روغنی سیترون، سیترونل و فلاندرن وجود دارد، این ترکیبات به اضافه ویتامین C، اسیدسیتریک، اسیدمالیک، اسیدفورمیک، هسپریدین یا پکتین و دیگر ترکیبات موجود در آن باعث می‌شوند که پوست لیموترش ارزشی بالاتر داشته باشد.

باید بدانید که پوست لیمو ترش خاصیت ضدعفونی کننده قوی دارد و ماده قوی برای مقابله با تب محسوب می‌شود.

چگونه می‌شود با لیمو ترش درد مفاصل را تسکین داد؟

در صورتی که قصد دارید از پوست لیمو ترش برای تسکین درد مفاصل بهره ببرید از داروی طبیعی زیر استفاده کنید:

مواد لازم

روغن زیتون با کیفیت

لیموترش طبیعی

برگ اوکالیپتوس

باند

داروی گیاهی مفاصل

طرز تهیه داروی درمانی برای درد مفاصل با لیمو ترش

۱. برای تهیه این داروی گیاهی دو عدد لیمو ترش سالم بزرگ انتخاب کرد و پوست آن را کامل بگیرید.

۲. پوست‌های لیمو را بعد از جدا کردن داخل یک ظرف دردار ریخته و مقداری روغن زیتون روی آن بریزید تا جایی که روغن به طور کامل روی پوست‌ها را بگیرد.

۳. حالا چند برگ اوکالیپتوس به آن اضافه کرده و در ظرف را بگذارید و اجازه دهید این ترکیب ۲۲ هفته استراحت کند تا داروی شما آماده شود.

۴. در این مرحله یعنی بعد از مدت معین یک گاز یا باند تمیز را به آن آغشته کرده و روی مفصل دردناک بگذارید و با شال پشمی آن را ببندید.

۵. توصیه می‌شود این کار را شب‌ها انجام دهید تا یک شب تمام بدون حرکت ترکیب لیموترش روی مفصل دردناک بماند.

چای با پوست لیمو ترش برای تسکین درد مفاصل

مواد لازم

آب ۱ لیتر

پوست لیموترش طبیعی و ارگانیک و آب آن ۲ عدد

عسل به میزان لازم

کاهش درد مفاصل

طرز تهیه چای برای درمان درد مفاصل

۱. یک لیتر آب را داخل ماهیتابه ای بریزید و پوست لیمو ترش را داخل آن بریزید.

۲. یک ربع آن را بجوشانید و بعد زیر شعله را خاموش کنید.

۳. آب لیمو ترش‌ها را بگیرید و به آن اضافه کنید.

۴. در این مرحله چای را صاف کرده و با عسل شیرین کرده و میل کنید.

این چای به تسکین درد مفاصل پاها و بازوها کمک می‌کند و باعث کاهش گاز روده و التهاب می‌شود؛ اگر احساس می‌کنید عصبی و ناراحت هستید نیز این چای آرامبخش است. البته فراموش نشود که این تنها بخشی از فواید چای پوست لیمو ترش است.

منبع: ایسکانیوز