کانادا چند مقام ایرانی را تحریم کرد
کانادا چند مقام ایرانی را تحریم کرد
دولت کانادا در ادامه اقدامات خود تحریم های جدیدی علیه مقام‌های ایران، وضع کرد.

به گزارش خبربین آنلاین: دولت کانادا گفته این دوازدهمین بسته تحریمی است که از اکتبر ۲۰۲۲ علیه ایران اعمال شده و هدف آن تلاش اوکراین برای همسویی با فهرست تحریم‌های اعمال‌شده توسط اتحادیه اروپا، انگلیس و آمریکا است.

کانادا دولتی همسو با آمریکا است و در سال‌های گذشته از تحریم‌های آن کشور هم علیه ایران تبعیت کرده است. اتاوا بعد از آغاز اغتشاشات سال گذشته به یکی از بازوهای کشورهای غربی برای پیشبرد جنگ ترکیبی علیه ایران تبدیل شد.

اتاوا امروز اعلام کرده اسامی ۷ نفر را در فهرست تحریم‌ها قرار داده است. کانادا این افراد ر به «نقض آشکار و نظام‌مند حقوق بشر» در نظام قضائی ایران و به ویژه دادگاه‌های انقلاب متهم کرده است.

قضات دادگاه‌های انقلاب اصفهان، مشهد، کرج، شیراز، تهران و گرگان در این فهرست قرار گرفته‌اند و اتاوا اعلام کرده هر گونه معامله با این افراد ممنوع است و دارایی‌های احتمالی‌شان در کانادا مسدود می‌شود. این افراد همچنین اجازه ورود به کانادا را نخواهند داشت.

دور قبلی تحریم‌های کانادا علیه ایران ماه گذشته اعمال شد. آن تحریم‌ها یک نهاد و ۹ فرد را هدف قرار می‌داد.

جمهوری اسلامی ایران پیش از این تصمیم‌ غربی‌ها در اعمال تحریم‌های یکجانبه علیه برخی مسئولان و نهادهای ایرانی را قویا محکوم کرده و آن را نقض حقوق بین‌الملل و مصداق بارز مداخله در امور داخلی جمهوری اسلامی ایران خوانده است.

در پی آن، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در اقدامی متقابل اعلام کرد تعدادی از اشخاص و نهادهای اتحادیه اروپا و انگلیس را در فهرست تحریم قرار داده است.

در بیانیه وزارت خارجه ایران آمده است: وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران وفق مصوبات مراجع ذیربط و در چارچوب قواعد مرتبط و سازوکارهای تحریمی مربوطه، به عنوان عمل متقابل، اشخاص و نهادهایی را در حوزه اتحادیه اروپا و رژیم انگلیس به علت حمایت از تروریسم و گروه‌های تروریستی، تحریک و تشویق به اقدامات تروریستی و خشونت علیه مردم ایران، دخالت در امور داخلی جمهوری اسلامی ایران، ترویج خشونت و ناآرامی در ایران، نشر اکاذیب و ترویج اطلاعات غلط در مورد ایران و نیز مشارکت در تشدید تحریم‌های ظالمانه علیه مردم ایران که به مثابه تروریسم اقتصادی است، تحت تحریم قرار می‌دهد.

منبع: فارس