یارانه معیشتی رمضان واریز شد | یارانه ماه رمضان چقدر است؟ +جزئیات
یارانه معیشتی رمضان واریز شد | یارانه ماه رمضان چقدر است؟ +جزئیات
در آستانه ماه مبارک رمضان، حساب سرپرستان خانواره برای خرید کالا 220 هزار تومان شارژ شد.

به گزارش خبربین آنلاین : یارانه معیشتی اصطلاحی است که اولین بار پس از افزایش قیمت بنزین در سال ۱۳۹۸ و اختصاص دادن یارانه ۴۵ هزار تومانی به خانوارها برای جبران افزایش قیمت بنزین بر سر زبان ها افتاد. یارانه معیشتی در ادامه با یارانه نقدی که از زمان دولت احمدی نژاد به یارانه بگیران پرداخت می شد ادغام شد. در حال حاضر یارانه معیشتی به یارانه نقدی یا یارانه کالابرگ الکترونیکی گفته می شود.

مرحله نخست طرح فجرانه کالابرگ الکترونیک از ۱۸ بهمن‌ماه آغاز شد و مشمولان این طرح یک‌ماه فرصت داشتند که از اعتبار در نظر گرفته شده برای خرید ۱۱ قلم کالا استفاده کنند.

در طرح فجرانه الکترونیک سبد ۱۱ قلمی برای تأمین حداقل کالری، پروتئین، ریزمغذی و ویتامین‌های لازم برای هر فرد شامل گوشت مرغ، گوشت قرمز، برنج، روغن، ماکارونی، شیر، پنیر، ماست، قند و شکر، تخم‌مرغ و حبوبات با قیمت‌های مبنای سال ۱۴۰۱ انتخاب شده و مابه‌التفاوت آن قیمت‌ها با قیمت روز (۱۴۰۲) از محل یارانه جدید دولت تأمین خواهد شد.

به عبارتی قیمت روز سبد مشتمل بر ۱۱ قلم ۷۴۳ هزار و ۷۵۰ تومان بوده که خانوار دهک‌های اول تا هفتم در صورت خرید بسته باید قیمت سال ۱۴۰۱ را به مبلغ ۵۲۳ هزار و ۳۰۰ تومان از جیب خود پرداخت کنند و مابه‌التفاوت آن تا قیمت روز به مبلغ ۲۲۰ هزار و ۴۵۰ تومان است که از محل اعتبار جدید دولت تامین می‌شود.

مرحله دوم طرح فجرانه از روز ۱۸ اسفند اجرا شده است.

در طرح فجرانه هر کالا اعتبار خاص خودش را دارد. مردم آزاد هستند از هر برندی خرید کنند، اما خانوارها آگاه باشند که در این طرح باید خودشان قیمت مبنای سبد را پرداخت کنند که برای جذب این ۲۲۰ هزار تومان باید کل سبد را خریداری کنند.

خانوارها در مرحله دوم این طرح می‌توانند خرید خود را از روز هجدهم اسفندماه تا پایان روز هفدهم ماه بعد (فروردین ماه ۱۴۰۳) انجام دهند.

در حال حاضر در این طرح ۲۱۰ هزار فروشگاه و دو فروشگاه بزرگ اینترنتی همچون اسنپ مارکت و دیجی کالا متصل به شبکه هستند که خدمات کالابرگی ارائه می‌دهند.