افزایش تجاری مبادلات ایران و اوراسیا پس از امضا موافقت‌نامه تجارت ترجیحی
افزایش تجاری مبادلات ایران و اوراسیا پس از امضا موافقت‌نامه تجارت ترجیحی
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: پس از امضاء توافق‌نامه تجارت ترجیحی ایران و منطقه اوراسیا مبادلات تجاری ایران با این کشور افزایش یافت.

به گزارش خبربین آنلاین؛ عباس علی‌آبادی امروز در دومین آئین افتتاحیه نمایشگاه اوراسیا گفت:عرصه نمایشگاه زمینه تعامل ارزشمند را برای صاحبان بنگاه‌های اقتصادی فراهم می‌کند تا شاهد رونق تجارت و توسعه همکاری‌های تجاری باشیم.

وی افزود: از سال ۲۰۱۹ با امضای موافقتنامه تجارت ترجیحی ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا همکاری ما با کشورهای منطقه گسترش یافت و پس از امضاء این موافقت‌نامه شاهد رشد ۴۰ درصدی در  مبادلات تجاری کشور بودیم و همچنین تبادلات تجاری ایران با منطقه اوراسیا طی این مدت دو برابر افزایش یافت.

وزیر صمت اظهار داشت: همچنین پیش‌بینی می‌شود با امضاء موافقت‌نامه تجارت آزاد با اوراسیا شاهد افزایش سطح همکاری‌های تجاری باشیم.

علی‌آبادی گفت: ایران با جمعیت ۸۵ میلیون نفر و ظرفیت‌های فراوان معدنی و موقعیت ژئوپلتیکی و دسترسی به خطوط حمل و نقل دریایی و … نقش کلیدی را در منطقه دارد و قوانین سرمایه‌گذاری در ایران مشوق‌هایی را برای سرمایه‌گذاری خارجی به ویژه در مناطق آزاد در نظر گرفته است ولذا شرکت‌های خارجی می‌توانند سرمایه‌گذاری مشترک یا همکاری مشترک با شرکت‌های ایرانی داشته باشند.

وی افزود: جایگاه بخش خصوصی در توسعه همکاری‌های تجاری بسیار حائز اهمیت است و لازم است پیگیری مذاکرات انجام شده در خصوص رفع موانع از جمله لغو روادید تجاری، رفع موانع نقل و انتقالات مالی و به ویژه ایجاد ساز و کار تهاتر و استفاده از ارزهای ملی کشورها با جدیت بیشتری صورت گیرد ولذا برگزاری چنین نمایشگاهی زمینه همکاری بیشتر بین تجار را فراهم می‌کند.

مهدی ضیغمی رئیس سازمان توسعه تجارت در این مراسم گفت: راهبرد اصلی دولت جمهوری اسلامی ایران توسعه موافقت‌نامه‌های دو یا چند جانبه اقتصادی، تجاری با کشورهای همسو است و انعقاد موافقت‌نامه تجارت آزاد با کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا از سال ۱۴۰۰ در دستور کار قرار دارد.

وی افزود: لذا این نمایشگاه فرصتی را برای آشنایی تجار از ظرفیت‌های تجاری فراهم می‌سازد.

وی افزود: این نمایشگاه امروز دوشنبه ۱۳ آذر آغاز به کار کرده و تا روز ۱۶ آذر نیز ادامه دارد.