با اسکوتر برقی به مسجدالحرام بروید! + عکس
با اسکوتر برقی به مسجدالحرام بروید! + عکس
در حالی که با افزایش تعداد زائران، سیستم حمل ‌نقل عمومی در مکه پاسخگوی نیاز زائران نیست، سعودی‌ها طرحی برای سهولت تشرف عمره‌گزاران به مسجدالحرام از امروز ۶ دی اجرایی کردند.

به گزارش خبربین آنلاین، زائران خانه خدا پس از زیارت باید ساعت‌ها منتظر اتوبوس بمانند. وزارت حج عربستان اعلام کرده است که «ماشین‌های بدون مجوز اجازه فعالیت در نزدیکی مسجدالحرام را ندارد.»

با افزایش تعداد زائران، عربستان استفاده از وسایل حمل و نقل سبک همچون دوچرخه و اسکوتر را توسعه داده است؛ به طوری که یکی از متولیان خانه خدا می‌گوید که «از امروز (چهارشنبه ۶ دی) استفاده از اسکوتر در اطراف مسجدالحرام هم مجاز است.» البته ورود به مسجدالحرام با اسکوتر ممنوع است.

استفاده از اسکوتر در حج تمتع سال گذشته برای نخستین‌بار مورد استفاده قرار گرفت؛ به طوری که سخنگوی سازمان حمل و نقل عربستان سعودی صالح الزوید‌ گفته بود که «با این اسکوترها مدت زمان بین عرفات تا مزدلفه که پیاده ۶۰ دقیقه بود، به ۱۵ دقیقه کاهش یافته است.» پیش از این نیز سعودی‌ها ماشین‌های برقی برای تردد زائران در فاصله صفا تا مره مستقر کرده بودند.

هم‌اکنون بیش از ۲۵۰ اسکوتر برقی در مکه مکرمه فعال شده که برخی از آن‌ها در اطراف مسجدالحرام و بخشی در نزدیکی کوه جبل‌الرحمه قرار دارند تا زائران بتوانند در ساعت‌های مختلف از آن استفاده کنند. برای دریافت این اسکوتر کارت‌هایی برای زائران صادر می‌شود که پس از ورود رمز روی آن، این اسکوترها‌ فعال خواهد شد. کرایه اسکوترها برای هر دوره ۵ ساعته، ۵۰ ریال سعودی است که با قیمت حدود ۱۳ هزار تومانی هر ریال سعودی، ۶۵۰ هزار تومان می‌شود.