جزئیاتی از زمان پرداخت عیدی بازنشستگان تأمین اجتماعی
جزئیاتی از زمان پرداخت عیدی بازنشستگان تأمین اجتماعی
مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی درپاسخ به این پرسش که عیدی بازنشستگان تأمین اجتماعی چه زمانی پرداخت می شود؟گفت: زمان و جزئیات عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی هنوز مشخص نیست و باید تأمین مالی شود اما تلاش می کنیم در زمان مشخص پرداخت کنیم.

به گزارش خبربین آنلاین: میرهاشم موسوی رئیس سازمان تامین اجتماعی امروز پانزدهم بهمن ماه در نشست خبری با رسانه‌ها با تبریک ایام دهه مبارک فجر اظهار کرد: در پیش از انقلاب اسلامی در حوزه بیمه ۲۰ درصد از جامعه تحت پوشش بیمه های اجتماعی بودند. در آن زمان جمعیت حدود ۳۵ میلیون نفر بود و امروز بالغ بر ۷۴درصد تحت پوشش بیمه های اجتماعی هستند.

وی افزود:در حوزه بیمه های درمانی با دستوری که سال قبل و اوایل امسال از سوی رئیس جمهور صادر شد، صددرصد مردم از دهک های پایین درآمدی از بیمه سلامت و درمان برخودار شدند و بدون دریافت هزینه از آنها دربرابر مشکلات درمانی حمایت می شود.

رئیس سازمان تأمین اجتماعی گفت: در سازمان تأمین اجتماعی امروز ۴۰۴ مرکز تخصصی و فوق تخصصی و بیمارستان و مراکز درمانی بسیاری در کشور داریم و خدمات بسیار خوبی را ارائه می دهیم؛ این در حالی است که پیش از انقلاب تنها ۲۰ مرکز درمانی داشتیم.

 وی ابراز کرد: ۵۷ هزار مرکز طرف قرارداد داشتیم و حدود ۱۲ درصد آثار توسعه رشد خدمات درمانی در مراکز طرف قرارداد را شاهد بودیم.

سرمایه گذاری در ۹ هلدینگ تخصصی

موسوی ابراز کرد: در ۹ هلدینگ تخصصی سرمایه گذاری شده و در اقتصاد کلان و خرد فعال هستیم.

رئیس سازمان تامین اجتماعی ابراز کرد: در حوزه بیمه ای ۴۷ میلیون نفر هستند و ۱۶میلیون بیمه شده اصلی و ۲۳ میلیون نفر وابسته هستند و ۸ میلیون هم بازنشسته هستند.

وی عنوان کرد: ۱میلیون و ۳۰۰ هزار کارگاه کوچک و متوسط تحت پوشش داریم و در شرایط مختلف کنار این افراد هستیم. در بخشودگی جرائم در سال جاری ۲۶ هزار کارگاه از شرایط تعدیلی استفاده کردند و ۱۰ هزار میلیارد تومان تقسیط بدهی داشته ایم.

ارائه روزانه ۱۳ هزار خدمت بستری 

موسوی ادامه داد: به طور متوسط روزانه ۱میلیون و ۲۰۰ هزار خدمت سرپایی در حوزه درمان و در خدمات بستری نیز حدود ۱۳ هزار خدمت را به صورت روزانه در بخش های مختلف به مردم ارائه داده ایم.

موسوی خاطرنشان کرد: یکی از مسائل اساسی در حکمرانی، صندوق ها هستند و به عنوان چالش مطرح هستند. ما می گوییم برخی صندوقها دچار چالش هستند اما چالش سازی و بحران سازی  را قبول نداریم. صندوق ها هم مانند انسان هستند و دوران های مختلفی دارند اما مهم این است که چگونه با آنها برخورد کنیم.

وی ابراز کرد: ما با چند موضوع اساسی در صندوق مانند ناترازی و کسری شدید مواجه بودیم.۴تا ۵ هزار میلیارد تومان کسری بودجه داشتیم و استقراض بی رویه صورت گرفته بود و به جای این تلاش کردیم تا بتوانیم با راهبرد درست بالغ بر ۱۰۶ هزار میلیارد تومان که از بانک رفاه استقراض بی رویه صورت گرفته بود را پرداخت کنیم.

موسوی با تاکید بر اینکه عدم اصلاحات چالش هایی را برای صندوق های بازنشستگی ایجاد کرده است گفت: عدم اصلاحات نیز صندوق را با مشکل روبرو کرده است. سن امید به زندگی پیش از انقلاب ۵۵ سال و امروز به ۷۶ سال رسیده است و اخیرا با اجماع حاکمیتی اصلاحات جزئی در سن و سابقه صورت گرفته است. بنده اعتقاد دارم این اصلاحات اختیاری است و  تغییراتی در صندوق ها و مثبت شدن روند نخواهد گذاشت.

وی ادامه داد: ما ۸ راهبرد توسعه پوشش بیمه ای، توانمندسازی صندوق ها، توسعه خدمات کمی و کیفی، مباحث هوشمندسازی و سرمایه گذاری را دنبال می کنیم.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی گفت: امروز به لطف خداوند متعال توسعه پوشش بیمه ای بالغ بر ۲.۳میلیون نفر از ابتدای دولت تاکنون پوشش بیمه ای داشته ایم و حدود ۷۳همت از این محل درآمد بیمه ای کسب کرده ایم.این میزان معادل ۷ سال بیمه شده در دولت قبلی است.

وی ابراز کرد: ۱۰ ماه از سال سپری شده و ما حقوق و مستمری را بدون یک ریال استقراض از نظام بانکی پرداخت کرده  و ۴۳ هزار میلیارد تومان اعتبار داشته ایم و ۱۰ همت اعتباری موقت برای پرداخت هزینه های درمانی از بانک مرکزی گرفته ایم.

وی عنوان کرد: تسویه کامل ۱۰۶ هزار میلیاردی بدهی که به بانک رفاه داشتیم را انجام دادیم.

موسوی گفت: دولت ۷۰ همت را از بدهی های خود پرداخت کرده است و برای امسال ۷۰ همت در واگذاری های صورت گرفته و یکی از بنگاه ها که کشتیرانی بود در حال انجام واگذاری است.این دولت ۲۴۰ همت بدهی های انباشته شده را پرداخت کرده و این بی سابقه بوده است.

وی همچنین با اشاره به طلب های سازمان گفت:طلب های ما از کارفرماها حدود ۴۷ همت بوده و اینها طلب حسابرسی شده است و برآوردی هم طلب داریم و جمعا ۹۳ همت از کارگاه ها و کارفرماها طلب داریم و می خواهیم این عزیزان کمک کرده و پرداخت کنند.

تکمیل پروژه های بزرگ درمانی

وی عنوان کرد: از آغاز دولت تاکنون ۳۳ مرکز درمانی تکمیل و به بهره برداری رسیده است و اینها در مراکز محروم  راه اندزای شده اند. امسال پروژه های بزرگی را راه اندازی می کنیم و تا پایان سال بیمارستان های فیاض بخش، هدایت و لنگرود و ..‌تکمیل می شوند.

 مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی درپاسخ به این پرسش که عیدی بازنشستگان تأمین اجتماعی چه زمانی پرداخت می شود؟گفت: زمان و جزئیات عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی هنوز مشخص نیست و باید تأمین مالی شود اما تلاش می کنیم در زمان مشخص پرداخت شود.