دیدار دوجانبه ایران و تاجیکستان در زمینه ارتقای سلامت؛ برنامه‌ یک ساله در راه است
دیدار دوجانبه ایران و تاجیکستان در زمینه ارتقای سلامت؛ برنامه‌ یک ساله در راه است
وزیر بهداشت تاجیکستان با موفق خواندن صنایع دارویی ایران، خواستار تولید محصولات دارویی مشترک شد.

به گزارش خبربین آنلاین: بهرام عین‌الهی وزیر بهداشت ایران و جمال الدین عبدالله زاده وزیر بهداشت تاجیکستان در حاشیه برگزاری نخستین همایش بین المللی پوشش همگانی سلامت که سه شنبه «۱۵ اسفند ماه» در سالن اجلاس سران برگزار شد، دیدار و گفتگو کردند.

در این دیدار دوجانبه، عین اللهی با بیان اینکه فصل جدیدی از همکاری ها با کشور تاجیکستان آغاز شده است، بر تشکیل کارگروهی مشترک بین دو کشور در حوزه سلامت و گسترش همکاری ها از طریق این کارگروه تاکید کرد.

وی در این خصوص بیان کرد: برنامه‌های مشترکی با وزارت بهداشت تاجیکستان در حوزه‌های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تدوین‌ شده که از مهمترین آنها می‌توان به تبادل استاد و دانشجو، برگزاری همایش‌های  علمی مشترک و اجرای برنامه‌های تحقیقاتی و پژوهشی اشاره کرد.

وزیر بهداشت با اشاره به امکانات حوزه درمان ایران، استفاده مردم تاجیکستان از ظرفیت‌های حوزه گردشگری سلامت ایران را  ‌قابل گسترش توصیف کرد و در ادامه با اشاره به توامندی‌های کشور در حوزه دارو و درمان افزود: آمادگی داریم داروها و تجهیزات پزشکی خود را به تاجیکستان صادر کنیم و تولیدات مشترک دارویی  با کشور تاجیکستان داشته باشیم.

وزیر بهداشت در ادامه این دیدار به اقدامات حوزه بهداشت کشور در زمینه پیشگیری از بیماری ها اشاره کرد و گفت: یکی از مهم ترین برنامه هایی که در حوزه بهداشت اجرا شده، برنامه سلامت خانواده بوده که آمادگی داریم تجربیات خود در این زمینه را در اختیار  تاجیکستان قرار دهیم.

عین اللهی همچنین اظهار داشت: باید برنامه‌ای یکساله و مشترک با وزارت بهداشت تاجیکستان تدوین و بر مبنای آن، همکاری های خود را در حوزه های مختلف سلامت ،تنظیم و تقویت کنیم.

وی در ادامه با اشاره به پیشرفت‌های تحقیقاتی ایران در حوزه درمان سرطان  گفت: در این زمینه می توانیم با تاجیکستان همکاری‌های تحقیقاتی و درمانی  داشته باشیم.

وزیر بهداشت تاجیکستان نیز در این دیدار با قدردانی از وزارت بهداشت جمهوری اسلامی در برگزاری نخستین  همایش بین المللی پوشش همگانی سلامت گفت: امیدواریم با برنامه ریزی های که صورت خواهد گرفت، همکاری های گسترده ای با جمهوری اسلامی در حوزه  سلامت داشته باشیم.

همچنین جمال الدین عبدالله زاده با موفق خواندن صنایع دارویی کشورمان، خواستار تولید محصولات دارویی مشترک با ایران شد .

وی در آخر بیان کرد: در حوزه آموزش نیز می‌توانیم از حضور اساتید و متخصصان ایرانی بهره‌مند شویم.