رشد ۶ درصدی جانباختگان تصادفات/ صدور ۱۵۷ میلیون تخلف رانندگی در سال ۱۴۰۲
رشد ۶ درصدی جانباختگان تصادفات/ صدور ۱۵۷ میلیون تخلف رانندگی در سال ۱۴۰۲
رئیس پلیس راهور گفت:در سال ۱۰۴۲ شاهد ۵۳۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تردد در سطح کشور بودیم که نسبت به سال قبل ۶.۶ درصد افزایش داشته است.

به گزارش خبربین آنلاین: سردار سید تیمور حسینی؛ رئیس پلیس راهور فراجا صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: جمعیت کشور برابر آمار مراجع رسمی خدود ۷ درصد و تعداد وسائل نقلیه ۴.۸ درصد افزایش داشته و تعداد افرادی که گواهینامه گرفتند ۳ درصد و ترددها ۶.۶ رصد افزایش داشته‌اند؛ این مؤلفه‌ها مستقیماً بر سوانح رانندگی مؤثر هستند.

وی افزود: در سال ۱۰۴۲ شاهد ۵۳۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تردد در سطح کشور بودیم که نسبت به سال قبل ۶.۶ درصد افزایش داشته است. در سال ۱۴۰۲ متاسفانه با افزایش ۴.۹ درصدی جانباختگان تصادفات مواجه بودیم یعنی ۱۷ هزار و ۱۷۷ نفر از هموطنان  در تصادفات جان خود را از دست دادند.

حسینی بیان کرد: عدم توجه به جلو، عدم کنترل وسایل نقلیه و خستگی و خواب‌آلودگی عامل ۶۰ درصد از تصادفات بوده است.

رئیس پلیس راهور گفت: در امسال حدود  ۲۲.۹ درصد از جانباختگان تصادفات رانندگان، ۲۲.۷ موتورسواران، ۳۴.۸ سرنشینان و ۱۹.۶ درصد عابرین پیاده بوده‌اند.

وی ادامه داد:  ۵۱ درصد از جانباختگان تصادفات در صحنه، ۶ درصد در حین انتقال و ۴۳ درصد در مراکز درمانی فوت شدند.  این آمار می‌گوید که باید سرعت را مدیریت کنیم چرا که ۵۱ درصد جانباختگان در صحنه نشان از سرعت بالا است.

حسینی تصریح کرد: در طول سال جاری یک میلیون و ۲۵۶ هزار و ۱۳۱ دستگاه خودروی نوشماره به شبکه حمل و نقلی کشور وارد شده است که نسبت به سال گذشته ۲ درصد کاهش داشته است و نقل و انتقال خودروها در مراکز تعویض پلاک حدود ۵ میلیون بوده است.

رئیس پلیس راهور خاطرنشان کرد: در سال جاری یک میلیون و ۵۳۳ هزار و ۲۱ جلو انواع گواهینامه جدیدالصدور صادر شده است و در مجموع ۲ میلیون ۱۵۴ هزار و ۳۲۳ جلد گواهینامه صادر شده است که نسبت به سال گذشته ۵ درصد افزایش داشته است.

وی گفت: در سال جاری ۱۵۷ میلیون جریمه برای انواع تخلفات ثبت شده است که نسبت به سال قبل افزاش ۲۸ درصدی داشته است.

حسینی بیان کرد: در طول سال گذشته ۲ میلیون و ۱۸۴ هزار فقره تخلف حادثه‌ساز ثبت شده است؛ در ۳ مرحله اگر راننده‌ای مرتکب چنین تخلفاتی شود و نمره منفی بگیرد بعد از بار سوم گواهینامه باطل می‌شود.

رئیس پلیس راهور گفت: در امسال ۲۹ هزار و ۵۱۳ فقره گواهینامه به مرز ابطال رسیده است که از این تعداد ۵ هزار و ۹۴۳ فقره ضبط و به الباقی هشدار داده شده است.

وی ادامه داد: در طول سال جاری برای ۲۸۶ هزار و ۵۸۵ دستگاه خودرو به دلیل خلافی بیش از یک میلیون تومان شکایت ثبت شده است و به مالک خودرو هم اطلاع‌رسانی شده است. همچنین بالغ بر ۲ میلیون ک ۹۰۰ هزار پیامک تخلف و ۵۰ میلیون و ۷۶۴ هزار پیامک اولیه ارسال شده است.

حسینی تصریح کرد: در طول سال جاری تخلف سرعت غیرمجاز بیشترین تخلف سال ۱۴۰۲ بوده است، در واقع ۵۴ میلیون و ۷۳۳ هزار مورد جریمه برای سرعت غیرمجاز صادر شده است.

رئیس پلیس راهور خاطرنشان کرد: بیشترین خلافی مربوط به یک دستگاه خودرو با ۶۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان است که این خودرو توقیف شده است.

وی افزود: ۷۵ هزار و ۸۸۴ دستگاه خودرو و ۳۶۸ هزار موتورسیکلت در پارکینگ‌ها وجود دارند که این دستگاه‌ها همان وسایل نقلیه رسوبی است که عمدتا پرونده قضایی مفتوح دارند و برخی دیگر تصادفات جرحی و فوتی داشتند و تعیین تکلیف نشدند.

حسینی بیان کرد: تهران، مازندران و البرز بیشتر تردد را در سال گذشته داشتند و فارس، کرمان و خراسان رضوی بیشترین فراوانی تصادفات را داشته‌اند و خراسان رضوی، تهران و چهار محال و بختیاری بیشترین افزایش تصادفات را داشته‌اند.

رئیس پلیس راهور با بیان اینکه تصادفاتی که بیش از ۳ جان باخته داشته باشند تصادفات مهمه هستند، گفت: ۱۹۴ فقره تصادف مهم در سال ۱۴۰۲ باعث شد ۸۷۱ نفر از هموطنان جان خود را از دست بدهند.

وی ادامه داد: پراید، ساینا و پژو بیشترین فوتی تصادفات را داشته‌اند و پراید، ساینا و سمند بیشترین تخلفات رانندگی را مرتکب شده‌اند.

حسینی تصریح کرد: ۲ میلیون و ۱۲۶ هزار و ۹۲۶ فقره انواع تصادفات در کشور در سال ۱۴۰۲ رخ داد که شدیدترین تصادف در تیرماه در استان کهگیلویه و بویراحمد بود که ۶ نفر فوت کردند و ۲۲ نفر مصدوم شدند.

رئیس پلیس راهور خاطرنشان کرد: از پنجشنبه ۲۴ اسفندماه طرح نوروزی پلیس راهور آغاز شد که بیش از ۸۷ هزار نفر از دستگاه‌های مختلف در این طرح در آماده‌باش کامل هستند.

وی خاطرنشان کرد: در دو روز گذشته یعنی ۱۴ و ۲۵ اسفندماه ۷۴ نفر از هموطنان در تصادفات رانندگی جان خود را از دست دادند و هزار و ۷۱۷ نفر مجروح شدند.

رئیس پلیس راهور گفت: در همین دو روز گذشته شاهد ۳ فقره تصادف مهم و شدید بودیم، اولین مورد در استان فارس بود که ۳ نفر فوت کردند و مورد بعدی محور خرمشهر به اهواز بود که باعث شد ۵ نفر جان خود را از دست بدهند و مورد بعدی هرمزگان بود که ۴ نفر از اعضای یک خانواده در این تصادفات جان باختند.