ریزش ۲۶۵۲۷ واحد شاخص بورس تهران به خاطر پالایشی‌ها
ریزش ۲۶۵۲۷ واحد شاخص بورس تهران به خاطر پالایشی‌ها
شاخص کل بورس تهران امروز تحت تاثیر تصمیم وزارت نفت در مورد نرخ خوراک و سود پالایشی‌ها با کاهش 26 هزار و 527 واحدی همراه شد.

به گزارش خبربین آنلاین بورس اوراق بهادار تهران ، امروز هم مانند روز گذشته روند کاهشی به خود گرفت، شاخص کل بورس در پایان معاملات با ریزش ۲۶ هزار و ۵۲۷ واحدی به رقم ۲ میلیون و ۱۲۰ هزار و ۳۵ واحد رسید.

دلیل ریزش بازار را ازک مسئول سابق بورس پرسیدیم که وی گفت: از دیروز که بخشنامه وزارت نفت در مورد نرخ خوراک و محضول پالایشی‌ها اعلام شده که درآن تفاوت نرخ خوراک و محصول پالایشگاه‌ها موجب کاهش سود پالایشی‌ها شده است و این مساله ریسکی را متوجه بازار کرده که دولت هر وقت پول کم آورد از طریق دست کاری قیمت در بازار تامین می‌کند.

وی گفت: نرخ سود پالایشی‌ها بر مبنای حق العمل پرداخت می‌شود که ناشی از تفاوت نرخ خوراک و محصول است که هر وقت دولت فرمول آن را تغییر دهد در سود پالایشی‌ها اثر دارد.

به گفته کارشناسان قبل از این وزیر اقتصاد و مسئولان دولت بارها اعلام کرده بودند که تلاش می‌کنیم اقتصاد برای فعالان خصوصی قابل پیش بینی باشد و مقررات زود به زود تغییر نکند.

شاخص کل بورس با معیار هم‌وزن امروز با کاهش ۱۵ هزار و ۶۵۷ واحدی به رقم ۷۲۴ هزار و ۱۱۶ واحد رسید.

ارزش روز بازار ناشی از ارزش روز سهام ۶۱۱ شرکت بورسی به ۷ میلیون و ۳۵۹ هزار میلیارد تومان معادل ۱۵۲ میلیارد دلار رسید.

معامله‌گران امروز در بورس ۸.۲ میلیارد سهام و اوراق مالی به ارزش ۵ هزار و ۵۱۷ میلیارد تومان و در قالب ۳۸۸ هزار فقره معامله داد و ستد کردند.

شاخص کل و شاخص قیمت در بورس امروز نسبت به روز گذشته ۱.۲۴ درصد افت کرد،‌این دو شاخص با معیار هم وزن۲.۱۲ درصد افت کردند.

شاخص آزاد شناور ۱.۲۷ درصد،‌ شاخص بازار اول بورس ۱.۳۸ درصد و شاخص بازار دوم بورس ۱.۰۷ درصد نسبت به روز قبل کاهش یافتند.

نمادهای پالایش نفت اصفهان، فولاد مبارکه، هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی تامین، ملی مس ،مخابرات،‌ایران خودرو و توسعه سرمایه‌گذاری معادن غدیر بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را امروز داشته‌اند.