سفر رئیس‌جمهور به تبریز برای افتتاح سد «قیزقلعه‌سی»
سفر رئیس‌جمهور به تبریز برای افتتاح سد «قیزقلعه‌سی»
ر‌ئیس‌جمهور برای افتتاح سد «قیزقلعه‌سی» خداآفرین در آذربایجان شرقی وارد فرودگاه بین‌المللی تبریز شد.

به گزارش خبربین آنلاین؛ آیت الله رئیسی به‌اتفاق الهام علی‌اف رئیس جمهور جمهوری آذربایجان طرح مشترک سد قیزقلعه‌سی را امروز، یکشنبه، افتتاح می‌کنند.

توافقنامه همکاری مشترک در زمینه ادامه ساخت و بهره‌برداری مشترک از سدها و نیروگاه‌های خداآفرین و قیزقلعه‌سی حدود ۹ سال قبل امضا شد و در سال ۱۳۹۵ در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و امروز شاهد افزایش ذخیره‌سازی سد خداآفرین و اتمام سد قیزقلعه‌سی هستیم.

به‌دنبال بهره‌برداری از سد قیزقلعه‌سی حجم آب ذخیره‌شده در سد خداآفرین که در بالادست سد قیز‌قلعه‌سی قرار دارد از طریق کانال و شبکه پایاب به دشت‌های آذربایجان شرقی، اردبیل و جمهوری آذربایجان به‌میزان ۲ میلیارد مترمکعب در سال تزریق می‌شود و زمینه توسعه بخش‌های گردشگری، کشاورزی و نیز تولید انرژی برقابی فراهم خواهد شد.

تأمین آب شبکه خداآفرین، تأمین برق به‌میزان ۲۷۰ گیگاوات‌ساعت در سال و تنظیم آب سالیانه به‌میزان ۲ میلیارد مترمکعب برای ایران و جمهوری آذربایجان از جمله اهداف ساخت سد قیزقلعه‌سی به‌شمار می‌رود.

سد قیزقلعه‌سی متعلق به دو کشور ایران و آذربایجان است و دو کشور تقریباً به‌صورت ۵۰‌ـ‌۵۰ در احداث آن مشارکت داشته‌اند و ۷۴ هزار هکتار از اراضی کشاورزی منطقه و استان‌های آذربایجان شرقی و اردبیل از آن بهره‌مند خواهند شد.

اهمیت این پروژه برای ما به‌خاطر این است که به‌دست توانمند مهندسان ایرانی و با تجهیزات داخلی ساخته شده است و مهندسان سعی کرده‌اند کانال انتقال ۱۳۸کیلومتری بدون هیچ‌گونه هدررفت آب را به مقاصد هدف برساند.

رحمتی اضافه کرد: برای این پروژه مهم، استراتژیک و بین‌المللی که با حضور دو رئیس‌جمهور افتتاح خواهد شد بیش از ۵ هزار میلیارد تومان از طرف دولت جمهوری اسلامی ایران سرمایه‌گذاری شده است.

۱۰۷ کیلومتر از این مسیر استراتژیک در خاک ایران است و دولت سیزدهم به‌شدت کار آن را آغاز کرده است و پروژه در حال فعالیت است و قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص) به‌عنوان پیمانکار پروژه در ۵ جبهه کاری در حال کار شبانه‌روزی است.