چند ترفند جادویی برای جلوگیری از بخار گرفتن شیشه‌ خودرو در زمستان
چند ترفند جادویی برای جلوگیری از بخار گرفتن شیشه‌ خودرو در زمستان
بخار گرفتن شیشه ماشین مشکلی است که در فصل سرما بسیار با آن مواجه می‌شویم که در گزارش پیش رو راه‌های حل این معضل را شرح داده ایم.

به گزارش خبربین آنلاین: بخار گرفتن شیشه خودرو مشکلی است که در فصل سرما بسیار با آن مواجه می‌شویم.

یکی از مشکلات رایج برای رانندگان، بخارگرفتگی شیشه خودرو است که باعث می‌شود دید جلو کاهش پیدا کند. این امر بسیار خطرناک است، چرا که احتمال وقوع تصادف و حوادث تلخ را هنگام رانندگی افزایش می‌دهد. خوشبختانه رفع این مشکل اصلاً دشوار نیست و با چند راهکار ساده می‌توان آن را برطرف کرد.

در این مقاله قصد داریم علل بخارگرفتگی شیشه ماشین را بررسی کنیم و راه حل‌هایی را برای جلوگیری و رفع آن پیشنهاد دهیم.

چرا شیشه ماشین در زمستان بخار می‌گیرد؟

اگر در شب‌های سرد بارانی رانندگی کرده باشید حتما می‌دانید که بخار گرفتن شیشه‌ها مانع از دید می‌شود و حتی رانندگی را غیر ممکن می‌کند. این اتفاق می‌تواند باعث به خطر افتادن شما و سایر سرنشینان شود چراکه دید محدود می‌شود و دیدن ادامه مسیر غیر ممکن. گاهی حتی آینه‌های بغل هم کمکی نمی‌کند. می‌توان جلوی بخار کردن شیشه‌ها را گرفت و به راحتی در شب‌های بارانی و سرد رانندگی کرد.

مهمترین دلیل بخار گرفتگی شیشه خودرو اختلاف دمای داخل و بیرون از خودرو است. در واقع بخار رطوبت موجود در فضا است که روی شیشه‌های خودرو می‌چسبد و به مایع تبدیل می‌شود. تنفس سرنشینان خودرو، شرجی بودن هوا، مه گرفتگی و اخلاف دمای داخل و خارج از کابین سبب ایجاد رطوبت می‌شود. وقتی هوای مرطوب به شیشه می‌چسبد دید راننده را مختل می‌کند.

عواملی مختلفی که باعث ایجاد رطوبت در ماشین می‌شود:

۱- صحبت کردن بیش از اندازه در ماشین

۲- خیس بودن کفی‌ها در ماشین

۳- نگه داشتن فنجان چای یا نسکافه در ماشین و.
روش‌هایی برای برطرف کردن بخار شیشه

چند راهکار برای جلوگیری از بخار گرفتن شیشه‌های خودرو در زمستان

راه حل سریع و البته موقت برای از بین بردن بخار شیشه

راه موقت از بین بردن بخار شیشه ماشین در زمستان استفاده از تهویه هوا به همراه کولر می‌باشد. تهویه هوا را روی AC بگذارید تا خیلی سریع بخار از بین برود. این کار به شما کمک می‌کند که خیلی زود و سریع بخار به وجود آمده روی شیشه از بین برود و خیلی کم شیشه‌های ماشین شما بخار کند. شما می‌توانید در هفته ۲ الی ۳ بار این کار را انجام دهید تا شیشه‌های ماشین شما به هیچ وجه بخار نکند؛ و حالا معرفی چند روش دیگر

رفع بخار روی شیشه خودرو در زمستان با سیب زمینی

ممکن است برای شما عجیب باشد، سیب‌زمینی خاصیت دیگری هم دارد، آن هم برای خودرو و در زمستان! اما سیب زمینی خام از بخار گرفتگی شیشه خودرو جلوگیری می‌کند. قبل از استفاده از سیب زمینی شیشه خودرو را تا حد ممکن تمیز کنید.

-سیب زمینی را روی تمام سطوح شیشه بکشید به طوری که هیچ سطحی از شیشه جا نماند

– اگر سیب زمینی روی شیشه لکه می‌اندازد آن را سریع‌تر بکشید.

– پس از آلوده شدن سیب زمینی با یک لایه تازه این کار را ادامه دهید.

– اجازه دهید شیشه خشک شود و به آن دست نزنید.

نکات روش استفاده از سیب‌زمینی برای از بین بردن بخار شیشه ماشین در زمستان:

۱. این کار را معمولا صبح زود انجام دهید تا بهتر نتیجه بگیرید.

۲. می‌توانید سیب زمینی استفاده شده را داخل مواد مورد استفاده برای کود بیاندازید.

۳. این روش را می‌توانید روی شیشه عینک آفتابی و عینک اسکی نیز انجام دهید.

۴. سیب زمینی ممکن است چسبنده باشد و سبب جذب گرد و خاک و حشرات شود.

۵. اگر سیب زمینی را بیش از حد روی شیشه بمالید ممکن است سبب مختل شدن دید شما شود.

با خاک گربه از بخار کردن شیشه‌ ماشین در زمستان جلوگیری کنید

خاک گربه حاوی سیلیسیم رطوبت را جذب می‌کند. کمی خاک گربه را داخل یک کیسه نخی یا پارچه بریزید و روی آن را ببنیدید و روی داشبورد قرار دهید. این خاک رطوبت‌ها را جذب می‌کند.

وسایل مورد نیاز: جوراب نخی – خاک گربه – حلقه چسب

سر جوراب را دور حلقه چسب بپیچانید.

جوراب را از خاک گربه پر کنید.

حلقه را بردارید و سر جوراب را گره بزنید.

سپس جوراب را داخل ماشین قرار دهید.

خاک گربه رطوبت داخل ماشین را به خود جذب می‌کند و مانع بخار کردن شیشه‌های ماشین می‌شود. با این کار شیشه‌ها تمیز و شفاف می‌مانند.

تمیز کردن مداوم شیشه‌های ماشین در زمستان

وجود گرد و غبار روی شیشه به جذب ذرات بخار کمک می‌کند بنابراین یکی از راه‌های جلوگیری از بخار شیشه خودرو تمیز کردن مدام آن است.

استفاده از کرم اصلاح و صابون برای شستن شیشه ماشین

پارچه را به کرم اصلاح یا صابون آغشته کنید و کمی آب روی آن بریزید تا کف کند. سپس پارچه را روی شیشه بکشید و با یک دستمال شیشه را خشک کنید. این کار تاثیر بسیار زیادی دارد.

ترفند جلوگیری از بخار گرفتن شیشه خودرو در فصل سرد با استفاده از سیستم تهویه

با استفاده از سیستم تهویه مطبوع می‌توانید دمای داخل خودرو را تغییر دهید. برای این کار تهویه را طوری تنظیم کنید که هوا از بیرون وارد خودرو شود.

استفاده از سیستم گرمایش در فصل سرد سبب ایجاد اختلاف دما و بخار گرفتگی شیشه‌ها می‌شود. برای جلوگیری از آن فن خودرو را روشن کنید و سپس دمای بخاری را تا حد ممکن کم کنید. سپس آرام آرام دمای سیستم گرمایشی را زیاد کنید تا به حد تعادل برسد.

سعی کنید دریچه‌های خنک کننده زیر شیشه‌های جلو را روشن بگذارید تا به برطرف کردن بخار شیشه‌ها کمک کنید.

تنظیم کردن باد کولر روی شیشه‌های ماشین

به کمک این راه‌های ساده می‌توانید از بخار گرفتن شیشه خودرو جلوگیری کنید یا بخار گرفتگی را رفع کنید تا چیزی مانع از دید شما هنگام رانندگی نشود؛ و در آخر توصیه می‌کنیم یا با مراجعه به فروشگاه لوازم خودرو اسپری ضد بخار شیشه تهیه کنید یا همین اسپری را خودتان درست کنید:

طرز تهیه درست کردن اسپری ضد بخار شیشه خودرو: می‌توانید از موادی همچون ۵۰ درصد آب، ۵۰ درصد سرکه، چند قطره مایع ظرف شویی و همچنین چند قطره آب لیمو را داخل اسپری بریزید و آن را خیلی خوب تکان دهید تا تما مواد داخل اسپری حل شود، بعد آن را به شیشه‌های ماشین خود بزنید و آن را با دستمال تمیز پاک کنید. حتما از دستمال تمیز و خشک استفاده کنید.