کاهش قیمت نفت با تعویق در نشست اوپک‌پلاس‌
کاهش قیمت نفت با تعویق در نشست اوپک‌پلاس‌
قیمت نفت در بازارهای جهانی با خبر به تعویق افتادن نشست او‍پک پلاس یک درصد کاهش یافت.

به گزارش خبربین آنلاین؛ پس از اینکه اوپک پلاس نشست خود را به تعویق انداخت و این گمانه تقویت شد که به علت مخالفت اعضای آفریقایی این گروه، کاهش تولید در سال آینده بیشتر نشود، قیمت نفت در معاملات امروز تقریبا یک درصد کاهش یافت.

هر بشکه نفت برنت با یک دلار و ۲۳ سنت کاهش ۸۰.۷۳ دلار فروخته شد و هر بشکه نفت خام آمریکا با یک دلار و ۱۱ سنت ۷۵.۹۹ دلار معامله شد.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام در یک اقدام غافلگیرکننده در روز گذشته اعلام کرد، نشست وزرای این گروه در ۲۶ نوامبر به ۱۳ نوامبر موکول شده است.

به گفته منابع آگاه در اوپک، تولیدکنندگان بیشتر کشورهای آفریقایی بر سر سطح تولید و کاهش تولید بیشتر با چالش روبرو هستند.

تحلیلگران گفتند، آنگولا، نیجریه خواهان افزایش تولید در سهمیه سال ۲۰۲۴ هستند. سهمیه قبلی در مشست ماه ژوئن این گروه تعیین شده بود.

آنگولا و کنگو کمتر از هدف تولیدشان در سال ۲۰۲۴ تولید می‌کنند اما نیجریه با تقویت شرایط امنیتی امکان تولید بیشتر از سهمیه را دارد.

هلیما کرافت، تحلیلگر در بازار گفت، ما فکر می‌کنیم که نیجریه آرام می‌شود زیرا خواهان عضویت بلندمدت در اوپک و بهبود روابط با عربستان است.

با این حال، به نظر می‌رسد راضی کردن آنگولا سخت‌تر باشد.

پرسش‌ها در مورد عرضه اوپک پلاس در حالی مطرح می‌شود که آمارها نشان می‌دهد، ذخایر نفت خام آمریکا در هفته گذشته ۸.۷ میلیون بشکه افزایش یافته و بسیار بیشتر از انتظار ۱.۱۶ میلیونی تحلیل‌گران بوده است.

از طرفی حدود ۳ درصد از تولید نفت در خلیج مکزیک به علت نشتی ئر خط لوله متوقف شده است.

در مورد تقاضا نیز خبرهای بدتری وجود دارد. هرچند آمارها از بهتر شدن روند کاهشی فعالیت‌های تجاری در منطقه یورو خبر می‌دهد اما آمار نشان می‌دهد اقتصاد این منطقه بار دیگر در سه ماه چهارم کوچک شود.