کاهش محموله‌های صادراتی نفت عربستان به علت قیمت بالا
کاهش محموله‌های صادراتی نفت عربستان به علت قیمت بالا
به گفته منابع آگاه، از آنجایی که قیمت نفت عربستان گران‌تر از انتظار بازار است، برخی از پالایشگاه‌های چین، به عنوان بزرگ‌ترین خریدار نفت خام عربستان متقاضی محموله‌های نفتی کمتری شده‌اند.

به گزارش خبربین آنلاین؛ یک منبع آگاه امروز گفت، آرامکو، شرکت دولتی نفت عربستان به حداقل ۳ خریدار آسیایی خود اطلاع داده است که تمام حجم نفت خام تحت قرارداد با آنها را در ژانویه ۲۰۲۴ تامین خواهد کرد.

عربستان به عنوان بزرگ‌ترین صادرکننده نفت جهان در اوایل ماه دسامبر اعلام کرد، کاهش تولید یک میلیون بشکه‌ای داوطلبانه خود را در سه ماه نخست سال ۲۰۲۴ ادامه خواهد داد.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام، اوپک و هم‌پیمانانش موسوم به اوپک پلاس در نشست ۳۰ نوامبر توافق کردند، تا به طور داوطلبانه حدود ۲.۲ میلیون بشکه در روز کاهش تولید را در سه ماه نخست ۲۰۲۴ انجام دهند. این رقم شامل کاهش تولید داوطلبانه ۱.۳ میلیون بشکه‌ای عربستان و روسیه نیز است.

این منبع آگاه که نخواست نامش فاش شود، گفت، اما از آنجایی که قیمت رسمی نفت فروشی عربستان در بازار آسیا در ماه ژانویه بسیار گران‌تر از انتظار بازار است، برخی از پالایشگاه‌های چین، بزرگ‌ترین خریدار نفت خام عربستان خواستار محموله‌های نفتی کمتری شده‌اند.

به گفته منابع تجاری، حدود ۴۰ میلیون بشکه برای بارگیری به پالایشگاه‌های چینی برای تحویل در ماه ژانویه معرفی شده است که نسبت به ماه دسامبر یعنی حدود ۴۶ میلیون بشکه کمتر است.

قیمت سایر نفت‌های خام با کیفیتی مشابه انواع نفت عربستان با قیمت بسیار پایین‌تری تعیین شده است.

قیمت فروش لحظه‌ای نفت خام ترش مدیوم عمان و نفت خام ترش سبک موربان تا این زمان از ماه جاری به طور متوسط حدود ۰.۵ تا ۰.۶ دلار در هر بشکه بالاتر شاخص دبی قیمت‌گذاری شده است که پایین‌ترین قیمت در تقریبا ۳ سال گذشته به شمار می‌رود.

این منبع آگاه گفت، با وجود قیمت بالای نفت عربستان، پالایشگاه‌های سایر کشورهای شمال آسیای تقاضای نفت کمتری نداشته‌اند.

یک تاجر همکار با پالایشگاه ژاپنی گفت: «من معتقدم که بسیاری این فکر را دارند که محموله‌ها را کم کنند اما این کار برای ماه آسان نیست. ما به حفظ روابط خوب با عربستان برای تامین امنیت انرژی نیازمندیم.»

عربستان ۵ روز پیش قیمت رسمی نفت سبک خود برای فروش به مشتریان آسیایی در ماه ژانویه را برای نخستین ماه در ۷ ماه گذشته کاهش داد که گفته می‌شد این اقدام در واکنش به عرضه بیش از به بازار و نگرانی در مورد فزونی عرضه بوده است.

آرامکو، شرکت دولتی نفت عربستان، قیمت رسمی نفت سبک این کشور برای فروش در ماه ژانویه را ۵۰ سنت نسبت به ماه دسامبر کاهش داده و به ۳.۵۰ دلار در هر بشکه بالاتر از شاخص عمان/دبی رسانده است.

این کشور قیمت سایر گریدهای خود برای فروش در مناطق دیگر جهان را نیز کاهش داده است اما این کاهش قیمت کمتر از رقم مورد انتظار بازار یعنی یک دلار در هر بشکه کمتر بود.

قیمت رسمی نفت فروشی عربستان‌ معمولا پنجم هر ماه منتشر می‌شود و روند قیمت‌گذاری نفت خام ایران، کویت و عراق را تعیین می‌کند و بر قیمت ۹ میلیون بشکه نفت که روزانه به سوی آسیا روانه می‌شود،‌ تأثیر می‌گذارد.

شرکت نفت عربستان، آرامکو، قیمت نفت این کشور بر اساس پیشنهاد‌های مشتریان و پس از محاسبه تغییر ارزش نفت خود و بر اساس سوددهی و قیمت محصولات نفتی در ماه گذشته تعیین می‌کند.