کشف ۹۲ سکه دوره سلوکی- اشکانی
کشف ۹۲ سکه دوره سلوکی- اشکانی
مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان همدان از کشف و ضبط ۹۲ قطعه سکه دوره سلوکی-اشکانی با قدمت ۲۴۰۰ساله در نهاوند خبر داد.

به گزارش خبربین آنلاین؛ محسن معصوم‌علیزاده (مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان) در تشریح خبر کشف ۹۲ سکه دوره سلوکی- اشکانی در نهاوند، اظهار کرد: به دنبال اطلاعات واصله و پیگیری حراست اداره‌کل و یگان حفاظت میراث‌فرهنگی استان همدان مبنی بر قاچاق اشیاء تاریخی توسط سوداگران آثار تاریخی در شهرستان نهاوند، رصد و پیگیری‌های لازم در دستور کار قرار گرفت.

وی تصریح کرد: پس از رصد و پیگیری‌های مکرر، هنگام انتقال اشیاء برای خرید و فروش در یکی از استان‌های همجوار، فرد متخلف دستگیر شد. با دریافت دستور قضایی لازم، تعداد ۹۲ عدد سکه تاریخی دوره اشکانی- سلوکی مربوط به دوره الیمائی و اشکانی با قدمت حدوداً ۲۴۰۰ سال کشف و ضبط شد.

وی با اشاره به اینکه سکه‌های کشف شده همگی دارای اصالت است، افزود: برابر اعلام کارشناسان سکه‌های فلزی مکشوفه از جنس مفرغ و نقره بوده و تعدادی از این سکه‌ها با نقوش یونانی مربوط به دوره سلوکی است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی استان همدان بیان کرد: با توجه به اینکه اشیاء تاریخی و فرهنگی مربوط به مواریث تاریخی و بشریت است، همه افراد جامعه وظیفه حفاظت و حراست از آن را دارند.

وی اضافه کرد: از همین رو تقاضا داریم هر گونه اخبار و اطلاعات مربوط به افراد سودجو و فرصت طلب، حفاری‌های غیرمجاز و هرگونه خرید و فروش اشیاء تاریخی را به این اداره‌کل و یگان حفاظت اداره‌کل با شماره ۳۲۵۱۹۴۶۴ اعلام تا پیگیری‌های قضایی و انتظامی لازم انجام شود.