گفتگو امیرعبداللهیان با دبیرکل سازمان ملل متحد
گفتگو امیرعبداللهیان با دبیرکل سازمان ملل متحد
امروز (پنجشنبه) «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه و «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد با همدیگر گفت و گو و تبادل نظر کردند.

به گزارش خبربین آنلاین: «حسین امیرعبداللهیان» با مثبت ارزیابی نمودن نشست اخیر سازمان ملل متحد در دوحه در خصوص افغانستان که با ابتکار دبیرکل انجام شد، تعداد پناهجویان افغاستان در ایران را بالغ بر پنج میلیون نفر خواند و افزود: مدیریت این تعداد عظیم از مهاجرین، نیازمند توجه و حمایت‌های بین‌المللی است.

امیرعبداللهیان با قدردانی از نقش و حمایت دبیرکل سازمان ملل متحد از گفتگوهای منطقه‌ای، افزود: از ایده شما برای نشست وزرای خارجه منطقه استقبال می کنیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در خصوص یمن ابراز امیدواری کرد که جنگ و محاصره یمن هر چه زودتر پایان پذیرد.

امیرعبداللهیان ضمن تاکید مجدد بر مخالفت جمهوری اسلامی ایران با جنگ اوکراین، ابراز امیدواری نمود طرفین به مسیر گفتگو بازگشته و شاهد پایان جنگ و استقرار صلح باشیم.

وزیر امور خارجه کشورمان همکاری‌ ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را در مسیر درست توصیف نمود.

امیرعبداللهیان با اشاره به تجاوزات اخیر رژیم صهیونیستی علیه غزه، اقدامات دولت افراطی و اشغالگر را خطری جدی برای صلح و امنیت منطقه دانست و تاکید کرد: تحولات اخیر نشان داد که این اقدامات ضدانسانی رژیم صهیونیستی از سوی گروه‌های مقاومت فلسطینی تحمل نخواهد شد و پاسخ آنها محکم است.

امیرعبداللهیان در پایان به اجلاس بین‌المللی مبارزه با گرد و غبار که در ماه سپتامبر با همکاری سازمان ملل متحد در ایران برگزار خواهد شد، اشاره نمود و خاطرنشان کرد: گرد و غبار پدیده زیست محیطی خطرناک و نگران کننده ای است که مبارزه با آن نیازمند همکاری همه کشورها در عرصه بین‌المللی است.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد ایران را کشوری مهم در منطقه خواند و از احیای روابط دیپلماتیک عربستان و ایران استقبال نمود و گفت این تحول می تواند آغازگر تقویت روابط سازنده در منطقه باشد.

دبیرکل سازمان ملل متحد در خصوص اجلاس دوحه در مورد افغانستان گفت که تمامی طرف ها در مورد ایجاد دولت فراگیر در افغانستان، مبارزه با تروریسم، حمایت و تقویت اقتصاد افغانستان، مبارزه با تولید و قاچاق مواد مخدر و حق تحصیل و کار زنان در این کشور اجماع نظر دارند.

وی بار دیگر از نقش ایران در پذیرش آوارگان افغان تقدیر نمود و بر لزوم حمایت بین المللی از ایران در این زمینه تاکید کرد.

آنتونیو گوترش در خصوص اوکراین، با اشاره به ابتکار صلح رهبران آفریقایی و نشست استانبول برای تمدید صادرات غلات و کودهای کشاورزی، ابراز امیدواری نمود که این جنگ هرچه زودتر پایان پذیرد.

دبیرکل سازمان ملل متحد با اشاره به ضرورت آتش بس پایدار در یمن از نقش سازنده ایران در منطقه تشکر کرد.

منبع: ایسنا