۸ ویتامین ضروری برای سلامت زنان
۸ ویتامین ضروری برای سلامت زنان
در این مطلب، بهترین ویتامین‌های ضروری برای زنان در مراحل مختلف زندگی و در سنین مختلف، به ویژه با تغییر هورمون‌ها، معرفی شده است.

به گزارش خبربین آنلاین:  بدن زنان به دلیل طی کردن مراحل مختلف در طول زندگی، اعم از سیکل قاعدگی، تولیدمثل، پیش از یائسگی و یائسگی، نیازهای خاصی به ویتامین‌ها و مواد مغذی دارد. این نیازها نیز با تغییر سبک زندگی، رژیم غذایی و افزایش سن تغییر می‌کنند. بدن باید از طریق تغذیه مناسب، مقدار توصیه‌شده روزانه ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز خود را دریافت کند. در برخی موارد که این امکان میسر نیست، برای جبران این کمبود، مصرف مکمل‌ها و ویتامین‌ها، تحت نظر پزشک، توصیه می‌شود.

۱. ویتامین K

مواد غذایی شامل جعفری، کلم، اسفناج، گل کلم، زرده تخم مرغ، کاهو، چای سبز، گوجه‌فرنگی، کرفس، لوبیا سبز، شاهی، شلغم، روغن سویا، روغن جگر ماهی و برگ سبز و نخود فرنگی پخته از منابع ویتامین K هستند.

۲. آهن

میوه‌ها و سبزیجات، گوشت قرمز، ماهی، حبوبات و غلات کامل منبع غنی از آهن هستند.

۳. ویتامین C

منابع مورد نیاز برای تأمین این ویتامین عبارتند از: فلفل تند، توت فرنگی، کلم بروکلی، گریپ فروت، گوجه فرنگی، انبه، لیمو، گل کلم، سیب زمینی، هندوانه، اسفناج، کلم، مرکبات و کیوی.

۴. ویتامین A

این ویتامین در تمام سبزیجات سبز مایل به زرد مانند انبه، اسفناج، زردآلو، هویج و هم‌چنین زرده تخم مرغ و محصولات لبنی مانند شیر یافت می‌شود.

۵. ویتامین D

ویتامین D در محصولات لبنی به مقدار کمی یافت می‌شود، اما دریافت آن از نور خورشید کار سختی نیست. به مدت ۳۰ دقیقه در معرض تابش آفتاب اول صبح قرار بگیرید تا دوز روزانه ویتامین D خود را دریافت کنید.

۶. ویتامین‌های گروه B

گوشت قرمز، ماهی، طیور، تخم مرغ و محصولات لبنی، حبوبات، دانه‌ها و مغزها، سبزیجات تیره‌رنگ و میوه‌هایی مانند خانواده مرکبات، آووکادو، موز و … از منابع سرشار ویتامین B هستند.

این ویتامین‌ها سلامت زنان را تأمین می‌کند/ ۸ ویتامین ضروری برای سلامت زنان

۷. بیوتین

بهترین منابع بیوتین عبارتند از: حبوبات، زرده تخم مرغ، جگر حیوانات، مغزها، دانه‌های روغنی، قارچ، آووکادو و سیب‌زمینی شیرین.

۸. کلسیم و منیزیم

کلسیم و منیزیم به همراه ویتامین D از مواد مغذی ضروری برای داشتن استخوان‌های سالم هستند. مصرف ویتامین D در کنار کلسیم باعث تقویت سلامت استخوان‌ها می‌شود. یک بررسی جدید نشان می‌دهد مصرف بیشتر منیزیم با تراکم استخوان ران مرتبط است.