۲ شرکت متخلف و ۵ نفر رشوه‌دهنده در صنعت ریلی‌ مجازات شدند
۲ شرکت متخلف و ۵ نفر رشوه‌دهنده در صنعت ریلی‌ مجازات شدند
با پیگیری‌های دوساله سربازان گمنام امام زمان (عج) و راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران در دولت سیزدهم، 2 شرکت و 5 نفر رشوه دهنده به مجازات قانونی محکوم شدند.

به گزارش خبربین آنلاین: پس از پیگیری های دوساله شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران و سربازان گمنام امام زمان (عج)، دو شرکت و همچنین پنج شخص حقیقی که در دولت قبل رشوه داده بودند، به مجازات قانونی محکوم شدند.

محمد مصطفوی مدیرکل حقوقی راه‌آهن در این‌باره گفت: پس از اعلام رأی قطعی از سوی دادگاه تجدید‌نظر مبنی بر محکومیت دو شرکت و پنج شخص حقیقی به جرم پرداخت رشوه، شرکت راه‌آهن در راستای اجرای ماده ۹۱ قانون مدیریت خدمات کشوری و مواد ۲۸، ۲۹ و ۳۰ دستورالعمل اجرایی آن و همچنین ماده ۷ آئین نامه پیشگیری و مبارزه با رشوه در دستگاه های اجرایی، در نامه‌هایی جداگانه این موضوع را به اطلاع تمام واحدهای زیرمجموعه و همچنین سازمان برنامه و بودجه و سازمان امور اداری و استخدامی رساند.

مدیرکل حقوقی راه‌آهن افزود: پس از این مکاتبه که بر اساس تکالیف قانونی فوق‌الذکر، برای نخستین بار در طول سال‌های پس از تصویب و اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری و آئین نامه پیشگیری و مبارزه با رشوه در دستگاه های اجرایی مصوب ۱۳۸۳ در کشور انجام شد، سازمان امور اداری و استخدامی طی نامه ای به همه دستگاه ها و شرکت های دولتی، آن ها را از انجام معامله و عقد قرارداد با رشوه‌دهندگان منع کرد.

‌راه‌آهن انعقاد قرارداد را با برخی افراد و شرکت‌ها ممنوع کرد

مصطفوی در خصوص انگیزه و هدف این اشخاص حقیقی و حقوقی برای رشوه دادن گفت: شرکت‌های مذکور که در زمینه حمل بار مشغول فعالیت بودند، با پرداخت رشوه به مدیرکل مالی شرکت راه‌آهن در سال‌های قبل از ١۴٠٠ و دوران مدیریت دولت قبل، بدهی‌های خود به شرکت راه آهن را در زمان های قانونی پرداخت نمی‌کردند.

مدیرکل حقوقی راه آهن ادامه داد: بر اساس حکم قطعی دادگاه تجدید نظر که پس از دو سال از بازداشت و بازجویی اولیه صادر شده است، مدیر رشوه گیرنده به انفصال دائم از خدمات دولتی، رد مال، جزای نقدی و زندان محکوم شده است.

همچنین شرکت راه آهن علاوه بر پیگیری و برخورد با خاطیان، با اجرای برنامه انضباط مالی و استفاده از ظرفیت‌های فناوری اطلاعات سعی نموده است زمینه‌های بروز فساد را از بین ببرد.‌

بر اساس نامه‌های صادر شده که در فضای مجازی و برخی رسانه‌ها نیز منتشر شده است، از این به بعد انعقاد هرگونه قرارداد از سوی شرکت راه‌آهن یا هر یک از دستگاه‌های اجرایی کشور، با شرکت ریل پرداز سیر و شرکت ریل ترابر آریا و همچنین آقایان فرهنگ طلوعی، مهدی جلالی، اسماعیل اویسی، ابوالفضل نقاشی و سید غلامرضا کاظمی که با حکم دادگاه به دلیل ارتکاب به بزه رشوه محکومیت قطعی یافته‌اند، ممنوع است.