۲۷ کشور اروپایی برای تامین سوخت در زمستان دست و پا می‌زنند
۲۷ کشور اروپایی برای تامین سوخت در زمستان دست و پا می‌زنند
27 کشور عضو اتحادیه اروپا برای تامین انرژی در زمستان پیش رو دست به هر کاری می زنند، اما مردم‌شان به شدت نگران هستند.

به گزارش خبربین آنلاین؛ مردم  ۲۷ کشور اروپا مطمئن نیستند که امسال در زمستان در خانه گرم کنار خانواده هایشان باشند علاوه بر این نگران هستند که قبض های سرسام آور برق و گاز را چگونه پرداخت خواهند کرد.

اتحادیه اروپا تحریم‌هایی را علیه نفت و گاز روسیه و پس از جنگ روسیه و اوکراین اعمال کرد و اکنون برای تامین انرژی با چالش های جدی مواجه شده است آنها اگرچه با افزایش صورتحساب‌ های انرژی، عایق بندی ساختمان ها و غیره به دنبال کاهش مصرف هستند و یا به سمت انرژی های تجدیدپذیر روی آورده اند که هزینه بالایی دارد که اینها  نتوانسته نگرانی خانواده ها را به ویژه آنهایی که بحران انرژی سال گذشته را دیده‌اند را برطرف کند.

آنها هم از نظر تامین و هم چگونگی پرداخت صورتحساب‌های بالا نگران هستند.

آژانس بین المللی انرژی   در گزارشی اعلام کرده که در جریان جنگ روسیه و اوکراین قیمت گاز طبیعی، قیمت زغال سنگ و قیمت برق در اروپا به ترتیب ۱۰ برابر، ۵ برابر و ۱۵ تا ۲۰ برابر افزایش یافت که شوک‌های قیمتی شدیدی را به اقتصاد اروپا وارد کرد.

روزنامه ایندپندنت هم در گزارشی نوشت: «نیمی از مردم اسکاتلند در باره صورتحساب‌های انرژی نگرانند».پول قبض برق و گاز مهمترین نگرانی آنها در زمستان امسال است، این یافته ها بر اساس تحقیق  موسسه CAS( مشاوره شهروندان) در اسکاتلند به دست آمده است.

این یافته ها نشان می‌دهد که تقریبا ۴۸ درصد از مردم اسکاتلند نمی‌دانند که قبض های سرسام آوری که برایشان می‌آید را چگونه پرداخت خواهند کرد.

یکی از شهروندان اسکاتلند گفت:« با بدترین بحران هزینه زندگی مواجهیم و بحران مالی مقاومت مردم را گرفته است.»

در این میان خبرهای دلگرم کننده ای هم از سوی مسئولان کشورهای اروپایی شنیده نمی شود.

وزیر انرژی دولت اسکاتلند اعلام کرد: « پول قبض انرژی امسال بیش ترین میزان در دو سال گذشته خواهد بود.»

موسسه مشورتی «کرون‌وال اینسایت»، هم روز گذشته از افزایش ۵ درصدی قیمت انرژی در انگلیس خبر داد که «خانوارهای انگلیسی از ماه ژانویه باید منتظر قبوض انرژی با رقم‌های بالاتر باشند» که سقف قیمت انرژی را برای مصرف‌کنندگان عادی تا ۱۹۳۱ پوند (۲۳۹۵ دلار) بالا خواهد برد.

روسیه بزرگترین تامین کننده نفت انرژی اروپا بود که پس از این تحریم‌ها، مسیر دریایی صادرات دو میلیون بشکه در روز از روسیه به اروپا قطع شد که علاوه بر مشکل تامین، بالا رفتن قیمت ها هم مشکلات اقتصادی اروپایی‌ها را اضافه کرد.

جنگ روسیه و اوکراین ۵ اسفند ۱۴۰۰ آغاز شد که اتحادیه اروپا پس از آن برای تحت فشار قرار دادن روسیه واردات نفت و گاز از روسیه را ممنوع کرد.