آغاز عملیات احداث فاز دوم فرودگاه امام خمینی (ره)
آغاز عملیات احداث فاز دوم فرودگاه امام خمینی (ره)
امروز و با حضور وزیر راه و شهرسازی، عملیات اجرایی فاز دوم احداث فرودگاه امام خمینی (ره) آغاز شد.

به گزارش خبربین آنلاین؛ مهرداد بذرپاش، وزیر راه‌ و شهرسازی، امروز به شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) آمد و با حضور وی، عملیات فاز دوم احداث شهر فرودگاهی امام آغاز شد.

در این مراسم رئیس سازمان هواپیمایی، مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی حضور دارند.
به گفته وزیر راه و شهرسازی عملیات اجرایی فاز دو فرودگاه امام خمینی (ره) به ارزش بیش از ۲ میلیارد دلار با مشارکت طرف خارجی انجام خواهد شد.
بذرپاش می‌گوید: مذاکرات و دیدارها برای انعقاد تفاهم پیش از این انجام شد که با سفر معاون اول رئیس جمهور به چین این قرارداد به امضا رسید.

به گفته وزیر راه و شهرسازی پروژه فاز ۲ فرودگاه امام خمینی(ره) یکی از مهم‌ترین،‌ راهبردی‌ترین و بزرگترین پروژه‌های عمرانی کشور و گام بلندی در مسیر تبدیل شدن به هاب فرودگاهی در منطقه است‌.

بذرپاش می‌گوید: در این پروژه طرف چینی بیش از ۲ میلیارد یورو سرمایه‌گذاری خواهد کرد.
این یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های کشور است و گام بلندی به سمت تبدیل شدن هاب منطقه‌ای در حوزه فرودگاهی خواهد بود؛ این طرح از سال‌های قبل مطرح شده بود ولی برجای مانده بود، در چندماه اخیر با برنامه‌ریزی دولت تلاش شد این طرح عملیاتی شود.
بنابراین گزارش ترمینال جدید فرودگاه امام خمینی (ره) در قالب این طرح به وسعت ۴۰ هزار متر مربع ساخته خواهد شد.
ظرفیت این ترمینال در فاز اول جابه‌جایی ۳۵ میلیون مسافر در سال و در فاز نهایی ۱۱۰ میلیون مسافر در سال خواهد بود.

* جزئیات پروژه ۲.۵ میلیارد یورویی توسعه فرودگاه امام با مشارکت چینی‌ها

به گفته مدیرعامل شهر فرودگاهی امام خمینی این طرح از محل تهاتر و با مشارکت کنسرسیوم چینی-ایرانی طی ۵ سال اجرا می‌شود.
سعید چلندری می‌گوید: با استفاده از تهاتر تا ۲.۵ میلیارد یورو در فاز توسعه فرودگاه امام خمینی (ره) سرمایه‌گذاری خواهد شد.

به گفته وی بر اساس برنامه‌ریزی ۵ ساله این پروژه به بهره‌برداری می‌رسد، ترمینال فاز توسعه ای فرودگاه۴۱۰ هزار متر مربع است که در آن یک برج به ارتفاع ۱۰۰ متر ساخته می‌شود، همچنین در فاز توسعه فرودگاه امام دو باند پروازی و یک تاکسی وی موازی ساخته خواهد شد.

ساخت پل ارتباطی «هواپیمارو» بین اتوبان ساوه و قم جزو این پروژه است، با بهره‌برداری طرح توسعه فاز ۲ فرودگاه امام با عنوان راهبردی‌ترین پروژه عمرانی کشور، زیرساخت جابجایی ۳۵ میلیون مسافر فراهم می‌شود.

به گفته مدیر عامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) اسفندماه سال ۱۴۰۳ کل عوامل پروازی از جمله سطوح پروازی، تجهیزات کمک ناوبری، روشنایی باند و… اجرا می شود. همزمان نیز به صورت مرحله به مرحله آشیانه تعمیر و نگهداری هواپیماها، انبارهای لجستیکی و… پروژه احداث می‌شود.

وی با بیان اینکه منابع مالی مورد نیاز پروژه از محل تهاتری تامین می شود، اضافه کرد: کارهای اجرایی پروژه را قرارگاه خاتم الانبیا انجام می دهد و  شرکت  «هاکان» چین نیز موارد فنی، نظارت و تامین تجهیزات را بر عهده دارد؛ شرکت چینی ساخت فرودگاه‌های بزرگ چین از جمله «داکسینگ پکن» را در کارنامه کاری خود دارد.

در ادامه این مراسم، سعید چلندری، مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) امروز در مراسم آغاز عملیات اجرایی فاز دوم فرودگاه امام خمینی (ره) که با حضور وزیر راه و شهرسازی، استاندار تهران، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا و جمعی دیگر از مسوولان برگزار شد، اظهار داشت: ۱۵ سال است قرار است فاز دوم توسعه فرودگاه امام اجرایی شود‌ که با اهتمام دولت سیزدهم عملیات اجرایی آن امروز سوم آبان ۱۴۰۲ آغاز می‌شود.

به گفته وی ترمینال جدید مسافری شماره ۲ با مساحت ۴۰۰ هزار متر مربع در فاز اول ۳۵ میلیون مسافر جابه‌جا می‌کند‌. برج جدید ترافیک هوایی با ارتفاع ۱۰۰ متر ساخته می شود.

مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) اضافه کرد: این پروژه با سرمایه‌گذاری چینی‌ها و پیمانکاری قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا اجرا خواهد شد، در اینفتر برای اجرای راه‌آهن پرسرعت فرودگاه میز فضایی در نظر گرفته شده است.

چلندری با اشاره به برنامه‌ریزی برای ساخت فرودگاه هوشمند در قالب فاز دوم اظهار کرد: در این فاز، برج مراقبت جدید، باند، سطوح پروازی و ساختمان ها ساخته می‌شود.

* فاز دوم توسعه فرودگاه امام هاب جدید هوایی خاورمیانه می‌شود

در ادامه این مراسم «لیوکان»، مدیرعامل شرکت چینی «هاکان انرژی»، اظهار داشت: رئیس جمهور چین در سفر رئیس‌جمهور ایران به چین تاکید کرد که چین همکاری با ایران را با نگاه استراتژیک دنبال می کند وادامه می دهد و بدون هیچ تردیدهمکاری با ایران را گسترده ادامه می‌دهیم تا توسعه دو طرف به خوبی محقق شود.

وی ادامه‌ داد: درحوزه انرژی ما (ایران و چین) همکاری ۲۵ ساله داریم، فاز دوم فرودگاه امام خمینی به عنوان یک فرودگاه ایمن، هوشمند و هاب مرکز هوایی جدید ساخته خواهد شد.

لیوکان گفت: توسعه فرودگاه امام خمینی (ره) در راستای توسعه کریدور راه ابریشم است.

در این مراسم به مناسب هفته بسیج، چتربازان با به اهتزاز درآوردن پرچم جمهوری اسلامی ایران، یاد و خاطره شهدای این خاک و انقلاب را زنده نگه داشتند.

در ادامه، سردار اکبری جانشین فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا اظهار داشت: قرارگاه خاتم همانطور که در همه پروژه‌ها با همه توان پای کار بوده است، در این پروژه هم و پرقوت پای کار فاز دوم توسعه فرودگاه امام خمینی (ره) خواهد بود.