اعتبار دولتی برای مقابله با بیماری طیور در کشور تصویب شد
اعتبار دولتی برای مقابله با بیماری طیور در کشور تصویب شد
پس از هشدارهایی درباره شیوع بیماری فوق حاد پرندگان علی بهادری جهرمی ،سخنگوی دولت از «تصویب اعتبار 2 هزار میلیارد ریالی برای پیشگیری از بیماری های طیور« خبر داد.

به گزارش خبربین آنلاین؛ نیوکاسل سالانه ۱۸ هزار میلیارد ریال خسارت وارد می‌کند، آنفلوآنزای فوق  حاد پرندگان سال ۱۳۹۶ مرغداری‌های تخم گذار ۵ استان را تقریبا از بین برد و دولت ۷۵ میلیارد تومان به مرغداران خسارت داد.

علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت به تازگی از «تصویب ۲۰۰ میلیارد تومان برای مقابله با شیوع بیماریهای واگیردار طیور» خبر داده است که به پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه و ستاد مدیریت بحران این کار انجام شده است.

با این اعتبار ۶۷ میلیون دز واکسن چهارگانه پرندگان می‌توان خریداری کرد.

۸ سال پیش بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان قیمت تخم مرغ را در مدت کوتاهی دو برابر کرد، دولت در سالهای شیوع بیماری علاوه بر اعتبارات بودجه، اعتبارات حمایتی هم درنظر می‌گیرد در سال ۱۳۹۰ نزدیک به ۸۹ میلیارد ریال اعتبار برای برنامه پوشش بهداشتی بیماریهای مشترک انسان و دام اختصاص داد.

به گفته دبیر کل فدراسیون طیور ایران قیمت واکسن‌ها پس از اینکه واردات با ارز ۴۴ هزار تومانی انجام می شود بالا رفته است، حال هشدارهایی از استان ها در خصوص شیوع آنفلوآنزای فوق  حاد پرندگان وجود دارد، ۴.۵ میلیون دز واکسن در استان مرکزی ترزیق شده است،رصد و پایش در شهرستان‌ها در حال انجام است. ویروس این بیماری به سرعت تکثیر می شود و بیماری مشترک بین انسان و حیوان است.