افتتاح ۱۷ ایستگاه مترو در ۳۰ ماه اخیر
افتتاح ۱۷ ایستگاه مترو در ۳۰ ماه اخیر
شهردار تهران گفت: در سال ۱۴۰۰ مترو تهران ۱۴۲ ایستگاه به طول ۲۵۴ کیلومتر داشت اما امروز بعد از گذشت ۳۰ ماه ایستگاه‌های مترو تهران به ۱۵۹ عدد و به طول ۳۰۳ کیلومتر رسیده‌است.

به گزارش خبربین آنلاین: علیرضا زاکانی، شهردار تهران در  آیین افتتاح و بهره برداری ۳ ایستگاه بهار شیراز، آیت الله کاشانی و شهدای کن در خط ۶ مترو تهران به همراه ایستگاه تبادلی تربیت مدرس و ۲ ورودی جدید (ایستگاه های شهران و شهرزیبا) در این خط با تقدیر از زحمات سازندگان ایستگاه‌های جدید گفت: کار ساخت ایستگاه تربیت مدرس را قرارگاه خاتم الانبیا و ایستگاه‌های بخش شمالی خطوط آیت الله کاشانی را شرکت چیلکو بر عهده داشت.

شهردار تهران به نمای ایرانی اسلامی ایستگاه های مترو اشاره کرد و گفت: درایستگاه تربیت مدرس نمایی که کار شده بسیار زیبا و بر اساس معماری اصیل بود. تربیت مدرسی که من دیدم بسیار ویژه بود یا مثلا ایستگاه آیت الله کاشانی و شهدای کن نیز با توجه به طرح‌هایی که اجرا می‌شود به ویژگی‌های خاص معماری ایرانی اسلامی عجین شده‌اند که هم روح انگیز و دل انگیز باشد هم پیام خاصی را به همراه داشته باشد.

زاکانی ضمن اشاره به اتصال ایستگاه بهار شیراز به بیمارستان خانواده بیان کرد: این ایستگاه یک ویژگی خاصی دارد چرا که به بیمارستان خانواده متصل است. برای برخی از بیمارستان‌ها برنامه ریزی کردیم که به متروهای نزدیکی متصل شوند.

وی با بیان با مردم، نخبگان، نهادها، پیمانکاران و دانش‌های موجود تهران را متحول می‌کنیم، تصریح کرد: به دو علت شهر تهران اهمیت زیادی دارد. علت اول این است که تهران بعد از ۲۳۸ سال در رنج به سر می‌برد و علت دوم هم به این صورت بود که پایتخت هم نماد نظام اسلامی است و هم نمود موفقیت نظام و الگوی سایرین است. یعنی اتفاقی که در تهران بیافتد در سطح کشور تکثیر می‌شود. در نتیجه اگر کسی به تهران بیاید می‌تواند به کارنامه نظام نمره می‌دهد.

شهردار تهران ادامه داد: رژیم کودک‌کش اسرائیل و کشورهای به ظاهر حمایت‌گر مردمان غزه با تبلیغاتی که انجام می‌دهند ایران را طوری به تصویر می‌کشند که هرکسی به ایران می‌آید تعجب می‌کند چرا که ذهنیت او با دیده‌های آنها تفاوت می‌کند.

زاکانی افزود: در سال ۱۴۰۰ مترو تهران ۱۴۲ ایستگاه به طول ۲۵۴ کیلومتر داشت اما امروز بعد از گذشت ۳۰ ماه ایستگاه‌های مترو تهران به ۱۵۹ عدد و به طول ۳۰۳ کیلومتر رسیده‌است. علاوه بر این ساخت ۹.۵ کیلومتر تونل در بخش جنوبی خط ۶ مترو تهران هم آغاز و تکمیل شد که از این میزان حفر دو کیلومتر آن به دلیل وجود بافت سنگی و شیب سه درصد مشکل بود اما با اتکا به ظرفیت داخلی توانستیم این مهم را به سرانجام برسانیم.

وی با تاکید بر زحماتی که برای ساخت تونل انجام شده یاد آور شد: سه روز پیش ۹ کیلومتر در بخش جنوبی خط ۷ تونل انجام شد که سال‌ها برای آن زحمت کشیده شده بود و شرکت سابیر که خروجی کار را به نمایش گذاشت متوجه شدیم که حدودا ۲ کیلومتر از ۹ کیلومتر در شیب ۳ درصدی و ۲ کیلومتر در سنگ تونل کشیده شد.

شهردار تهران با بیان اینکه سال آینده نتایج اقدامات انجام شده برای مردم مشخص خواهد شد، عنوان کرد: آنچه که در تهران دنبال کردیم درخصوص کالبد شهر بود. اولین نکته‌ای که برای تهران برنامه ریزی شد آلودگی هوا بود که ما بتوانیم پرونده بسیار ناجوری که پایتخت‌نشنیان را دچار مشکلات می‌کند، حل کنیم. ۲۳ دستگاه مسئول آلودگی هوا هستند اما ما احساس کردیم یک مسئولیت مهمی در بر طرف کردن آلودگی داریم.

زاکانی افزود: همین خطوط و ایستگاه‌ها ناظر به برقی سازی تهران و کارکردهایی است که برای رفع آلودگی هوا انجام دادیم و به این صورت است که ۳هزار اتوبوس برقی و ۱۰ هزار تا ون، ۲۷ هزار عدد تاکسی که ۱۱ هزار عدد را خودرو ساز داخلی به ما می‌دهند. همچنین ۱۵۰ هزار موتور به علاوه موتورهایی که از شرکت‌های داخلی خریداری کردیم در جمع ۱۸۰ هزار موتور سال آینده خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه ۲هکتار فضای سبز در ۱۵ اسفند افتتاح شد تصریح کرد: ۱۰۰۰ هکتار از ۲ هزار فضای سبز مثمر بود و برای آن آبیاری زیر سطحی نیز استفاده شد.

شهردار تهران با اشاره به دستگاه‌های زباله سوز‌، گفت: دستگاه ۶ هزار تنی ما در بحث زباله.سوز در کمیته ملی محیط زیست است تا بعد از تاییدیه قرارداد ببندیم و استفاده کنیم. همچنین در سال جاری تا سه روز پیش ۱میلیون ۵۳۰ آسفالت ریختیم.

زاکانی یاد آور شد: اولین نقطه اثر ما توجه به محیط زیست و هوا بود که همچنان دنبال می‌کنیم. دومین نکته‌ در بحث ترافیک است که به واسطه عید تشدید شده اما اساسا حل مشکلات ترافیکی جز از طریق کاهش سفر اتفاق نخواهد افتاد. درهمین راستا خدمات را طوری دنبال می‌کنیم که شهروندان کمتر با خودروی شخصی از منزل خارج شوند. ما می‌خواهیم مطلوبیت و زیرساخت‌های حمل و نقل را بالا ببریم.

وی افزود: ما یک سرمایه‌گذاری در مترو انجام دادیم به طوری که امروز ۳هزار میلیارد خرج می‌شود. سال ۹۹ تمامی درآمدهای شهر ۲۹ همت بود ولی امسال بالای ۱۰۰ همت خواهد شد. اینکه امروز از چه طریقی ۴ خط همزمان باهم شروع می‌شود به این صورت است که برای ساخت همزمان ۴ خط از شرکت‌های خصوصی و پشتیبان‌های خارجی استفاده می‌کنیم. این جهت را دنبال می‌کنیم تا به سمت هوشمندسازی برویم.

شهردار تهران با بیان اینکه هدف سوم شهر تهران این بود که پایتخت از مخاطرات مانند زلزله، سیل، و فرونشست دربیاید تصریح کرد: زلزله اتفاقی وحشتناک است اما باید طوری باشد که مردم وقتی اسم زلزله را شنیدند بدنشان نلرزد. برای سیل، طوفان و فرونشست نیز تدبیر کردیم. برای سیل نیز به دولت گفتیم زیرساخت‌هایی را ایجاد کنیم تا تفرجگاه برای مردم به وجود بیاریم اما نه درحالی که ساختمان‌ها به زیر آب بروند بلکه نوعی تفریح برای مردم باشد.

وی افزود: اساس تمامی این اهداف بر نوسازی شهر تهران بود. ۱۷ درصد از تهران ناپایدار است یعنی اگر زلزله بیاید آسیب پذیر خواهد بود. امروز آمار ساخت بافت فرسوده ۲۸۰ درصد شده است و نسبت به سال قبل سرعت پیدا کرده و با تدابیر اندیشیده شده که مسیر بازسازی سرعتی عظیم پیدا کند.

شهردار تهران خاطر نشان کرد: با همه وجود به وزارت نیرو کمک کردیم از جمله در بودجه ۵ هزار میلیارد برای ۴ هزار تسهیل در انتقال آب پیش بینی شد. هدر رفتن آب در سیستم‌های الان تهران برنامه ریزی شود. این انتقال آب بسیار مهم است.

زاکانی ادامه داد: در بحث جمع آوری معتادین متجاهر می‌خواهیم به روزی برسیم که کودک کار و معتادین متجاهر را در شهر نبینیم که به زودی این موضوع را جشن می‌گیریم. چهره شهر سال آینده تغییر چشمگیری خواهد داشت.

وی افزود: کارهای بسیار خوبی در حوزه پسماند انجام خواهیم داد. بی مسکنی، بدمسکنی و گرانی و.. را دنبال کردیم که با اجازه دولت شهرداری به معیشت مردم توجه ویژه‌ای دارد.

شهردار تهران در پایان عنوان کرد: ما در آستانه این تحولاتی که در ابعاد مختلف وجود دارد، حمایت و مشارکت مردم را باید داشته باشیم که اگر مردم نباشد نمی‌توانیم و گسترش شهر امکان پذیر نیست. اصل انقلاب و جنگ با مردم اتفاق افتاد و ستون اصلی شهروندان عزیز بودند. بعداز بندگی خدا بزرگترین چیزی که از ما خواسته شده خدمت به خلق است. امیدواریم که مورد عنایت حضرت حق قرار بگیریم و ادامه دهنده راه رهبر عزیزمان باشیم.