افزایش تقاضای نفت ایران از سوی چین
افزایش تقاضای نفت ایران از سوی چین
رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین با بیان اینکه توقف صادرات نفت ایران به چین صحت ندارد، گفت: انتشار این اخبار از سوی منابع خارجی در راستای وادار کردن منابع داخلی به صحبت کردن برای جمع آوری اطلاعات است.

مجید رضا حریری اظهار داشت: طی یک سال گذشته (سال ۲۰۲۳) فروش نفت ایران به چین در هر ماه افزایشی بوده و براساس روایات سایت‌های بین المللی و منابعی که خرید و فروش نفت را کنترل می‌کنند‌، و نه براساس اظهارات خریدار و فروشنده، ایران در هر روز بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه نفت به چین فروخته است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین با بیان اینکه در حال حاضر فروش نفت ایران بین دولت (شرکت ملی نفت ایران) و پالایشگاه‌های چین یا واسطه های چینی انجام می‌شود، گفت: به دلیل آنکه فروش نفت ایران تحت تحریم‌های آمریکا قرار دارد بنابراین بیان جزئیات آن به مصلحت نیست.

وی با اشاره به اخباری که گاهی از سوی رسانه‌های غربی درباره مسائل مربوط به توقف فروش و صادرات نفت ایران منتشر می شود، گفت: انتشار این اخبار بیشتر به این دلیل است که منابع داخلی ما را وادار به صحبت کردن ‌کنند تا از این صحبت‌ها بتوانند قطعات گمشده پازل خود را پیدا کنند بنابراین همانطور که اشاره شد مصلحت این است که در این رابطه به بیان حداقل‌ها‌ بسنده شود.

‌وی با تاکید بر اینکه توقف فروش نفت ایران به چین صحت ندارد، گفت: از آنجا که تقاضای نفت‌ ایران از سوی چین بیشتر شده است لذا اگر ایران قصد تجدیدنظر در تخفیفات را داشته باشد موضوعی طبیعی است زیرا هر زمان متقاضی در بازار زیاد شود، عرضه‌کننده می‌تواند قیمت را بر حسب تقاضا تغییر دهد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین با اشاره به انتقاد قراردادهایی بین ایران و چین گفت: انعقاد این قراردادها، تعهداتی را برای فروش نفت ایران به چین ایجاد می‌کند که از ماه‌ها و سال‌های آینده بیشتر آشکار می‌شود مانند قراردادی که برای ساخت فاز ۲ فرودگاه امام  و ساخت ورزشگاه قرار است منعقد شود، در این قراردادها قرار است با تهاتر نفت اجرای این پروژه‌ها عملیاتی شود.

وی افزود: بنابراین به علت محدودیت تولید، باید حتما به خریداران جدید نفت را با تخفیفات کمتری عرضه کرد و این اتفاق خوبی است و به نفع ایران است که در خصوص فروش نفت، حتی در شرایط تحریم به سمت تخفیف صفر برود.