افزایش ۲۰ درصدی صادرات ایران از دریای خزر
افزایش ۲۰ درصدی صادرات ایران از دریای خزر
مدیرعامل شرکت کشتیرانی دریای خزر گفت: در صورت استقبال صادرکنندگان آمادگی حمل ۳۰ درصد از محصولات صادراتی کشاورزی، باغی و گلخانه‌ای را به‌صورت یخچالی داریم.

به گزارش خبربین آنلاین : کامبیز جهانبانی با بیان این‌که کشتیرانی دریای خزر با حمایت گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران مصمم است به توسعه صادرات از طریق دریای خزر کمک کند، اظهار کرد: با توجه به ابلاغ سیاست‌های کلی توسعه دریامحور و با توجه به کاهش هزینه حمل دریایی نسبت به حمل زمینی تا حدود ۴۰ درصد، آماده‌ایم در صورت استقبال صادرکنندگان تا ۳۰ درصد از حجم کلی صادرات محصولات کشاورزی، باغی و گلخانه‌ای استان‌های شمالی را به مقاصد صادراتی حمل کنیم.

وی با اشاره به این‌که طی ۱۱ ماه امسال ۲.۵ میلیون تن انواع کالا به ویژه محصولات کشاورزی به کشور‌های حاشیه دریای خزر صادر شده است، افزود: ارزش این صادرات حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان و ۷۸۳ میلیون دلار برآورد شده که نسبت به سال قبل از آن ۲۰ درصد رشد را نشان می‌هد.

وی با بیان این‌که ۳۰ درصد از کل حجم صادرات یاد شده را محصولات کشاورزی، باغی و گلخانه‌ای تشکیل می‌دهد، افزود: در این میان تنها ۸ درصد از این محصولات از طریق دریا حمل شده است. از حجم ۵۳۱ هزار تن آن تا ۹۰ درصد نیازمند زیرساخت حمل یخچالی است که در حمل و نقل دریایی در دسترس‌تر و ارزان‌تر است.

وی بیان کرد: میزان حمل محصولات یاد شده به صورت یخچالی حدود ۲۵۰۰ تُن بوده که نیم درصد از کل حجم بار صادراتی است.

مدیرعامل کشتیرانی دریای خزر با اشاره به ۳۰ شناور فعال و ۱۲۰ هزار تُن ظرفیت حمل بار این شرکت، تصریح کرد: با حمایت گروه کشتیرانی ۲۸۰ دستگاه کانتینر یخچالی به این ظرفیت اضافه شده است. همچنین تمام شناور‌های کشتیرانی دریای خزر امکان حمل کانتینر یخچالی را دارند و نیز نخستین شناور اختصاصی حمل کانتینر یخچالی که ظرفیت کامل آن به حمل این نوع کانتینر تغییر یافته است فعالیت خود را از آغاز کرد که در نوع خود در دریای خزر بی‌نظیر است.

به گفته وی در صورت استقبال صادرکنندگان شرکت کشتیرانی دریای خزر قادر است تعداد کانتینر‌های یخچالی را طی برنامه‌ای ۶ ماهه تا یکساله به ۵۰۰ دستگاه افزایش داده و در طول سال تا ۳ هزار دستگاه کانتینر یا ۶۵ هزار تُن را جابه‌جا کند.

جهانبانی سرمایه در نظر گرفته شده برای ایجاد این ظرفیت را ۱/۱ میلیون دلار اعلام کرد و افزود: دیگر برنامه راهبردی کشتیرانی دریای خزر برای توسعه صادرات محصولات کشاورزی، باغی و گلخانه‌ای تغییر کاربری انبار برخی شناور‌های این شرکت به سردخانه است که تا ۱۰ هزار تن به ظرفیت یخچالی ناوگان اضافه می‌کند، برای این طرح نیز تا یک میلیون ۵۰۰ هزار دلار در نظر گرفته شده است که در صورت کشش بازار انجام خواهد شد.