امضای ۷۰ میلیون یورو قرارداد با شرکت‌های دانش‌بنیان در صنعت پالایشی
امضای ۷۰ میلیون یورو قرارداد با شرکت‌های دانش‌بنیان در صنعت پالایشی
معاون وزیر نفت گفت: هم‌اکنون شرکت پالایش و پخش ۷۰ میلیون یورو قرارداد با شرکت‌های دانش‌بنیان دارد و تاکنون ۴ دانش فنی را بومی‌سازی کرده‌ایم.

به گزارش خبربین آنلاین: جلیل سالاری مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی امروز سه‌شنبه ۱ اسفند در مراسم امضای دو توافق‌نامه بومی‌سازی و هوشمندسازی عرضه سوخت عنوان کرد: سیاست قدرت‌های جهانی این است که کشورهای مستقل را تحریم می‌کنند تا با ایجاد محدودیت از جمله مباحث تکنولوژیکی دچار محدودیت شده و تنبیه شوند. در این فضا باید به ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان اهمیت بیشتری داد و با تحریم مقابله کرد.

وی افزود: هم‌اکنون شرکت پالایش و پخش ۷۰ میلیون یورو قرارداد با شرکت‌های دانش‌بنیان دارد و تاکنون ۴ دانش فنی را بومی‌سازی کرده‌ایم از جمله دانش فنی کیفی‌سازی نفت کوره و حتی کاتالیست‌های صنعت پالایشی.

سالاری گفت: در دولت سیزدهم صدور خدمات فنی و مهندسی به ارزش ۵۰ میلیون یورو به پالایشگاه‌های فراسرزمینی رقم خورد که برای تامین آنها بر شرکت‌های دانش‌بنیان تکیه کردیم.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش گفت: امروز باید روی موضوع مولدسازی ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان تمرکز کنیم و زنجیره کالایی این صنعت را بومی‌سازی و برندسازی کنیم تا همه شرکت‌های دانش‌بنیان زیر یک سقف قرار گیرند.

وی اظهار داشت: ما زنجیره کالایی صنعت پالایشی را شناسایی کردیم و در حوزه تامین مالی نیز علاوه بر ظرفیت صندوق نوآوری و شکوفایی، مدل سهامداری و مالکیت معنوی را پیش برده‌ایم.

سالاری تاکید کرد: در قانون جهش تولید از مرحله ایجاد شرکت دانش‌بنیان به سمت اقتصاد دانش‌بنیان حرکت کرده‌ایم. هم‌اکنون ۷۰ الی ۸۰ درصد کالاهای صنعت نفت ساخت داخل شده است و ما در مسیر برندسازی زنجیره کالای پیش می‌رویم.

در مراسم امروز، توافق‌نامه کارتخوان‌های ساخت داخل سامانه هوشمند بین شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با شرکت صنایع الکترونیک شیراز و شرکت یاور هنگام کویر یزد امضا شد.

همچنین تفاهم‌نامه‌ای نیز برای هوشمندسازی عرضه سوخت جهت شناسایی هوشمند خودرو در جایگاه، پلمپ هوشمند ناوگان حمل و نقل سوخت و هوشمندسازی نظارت بر توزیع فرآورده‌ها بین شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی و شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه اول) امضا شد.