ایران در آستانه تغییر تقویم تعطیلات /دوراهی پنج‌شنبه یا شنبه به پایان رسید
ایران در آستانه تغییر تقویم تعطیلات /دوراهی پنج‌شنبه یا شنبه به پایان رسید
در حال حاضر کمیسیون اجتماعی مجلسی طرحی را تهیه کرده است که طبق آن پیشنهاد شده 4 ساعت از میزان ساعت کاری در هفته کاهش پیدا کند و ساعت کار از 44 ساعت به 40 ساعت برسد که درباره این بحث خاصی وجود ندارد. علاوه براین طبق پیشنهاد نمایندگان این کمیسیون قرار است تعطیلات آخر هفته به صورت رسمی به دو روز افزایش پیدا کند.

به گزارش خبربین آنلاین؛ در ایران اما، مجلس قرار است به‌زودی برای تصویب آخر هفته دو روزه اقدام کند. کمیسیون اجتماعی مجلس درخصوص تعطیلی جمعه و شنبه یا پنج‌شنبه و جمعه، اختیار را به دولت واگذار کرده است. حال‌آنکه تجار تاکید دارند با تعطیلی پنج‌شنبه شاهد گسست بیشتر روابط اقتصادی با دنیا خواهیم بود.

درحالی‌که لایحه تعطیلات دو روزه ایران، هنوز به صحن علنی مجلس هم راه نیافته، اما در برخی از کشور‌ها ویکند سه‌روزه در حال اجراست. شرکت‌های غربی از یک‌سال گذشته در حال اجرای آخر هفته سه‌روزه هستند و نتایج این تصمیم حکایت از افزایش بهره‌وری نیروی کار دارد

؛ در ایران اما، مجلس قرار است به‌زودی برای تصویب آخر هفته دو روزه اقدام کند. کمیسیون اجتماعی مجلس درخصوص تعطیلی جمعه و شنبه یا پنج‌شنبه و جمعه، اختیار را به دولت واگذار کرده است. حال‌آنکه تجار تاکید دارند با تعطیلی پنج‌شنبه شاهد گسست بیشتر روابط اقتصادی با دنیا خواهیم بود؛ ولی تعطیلی شنبه، عدم هماهنگی تعطیلات با دیگر کشور‌ها را به حداقل خواهد رساند. آن‌ها خواستار هماهنگی هرچه بیشتر تعطیلات با شرکای تجاری اصلی هستند که سهم ۸۰درصدی از تجارت ایران دارند.

دولت و مجلس ظاهرا به این تشخیص رسیده اند که تعطیلی شنبه به جای پنجشنبه را قانون کرده و اجرایی کنند. در واقع تعطیلی پنجشنبه و جمعه در ایران و اینکه در دنیا شنبه و یکشنبه تعطیل هستند، عملا در هفته ۳ روز را برای مراوده بانک‌ها و بنگاه‌های ایرانی با دنیا نگه می‌دارد.

فشار تندرو‌ها این‌بار بر تعطیلات آخر هفته است. با فشار تندرو‌ها دومین روز تعطیلات که تا پیش از این در کمیسیون اجتماعی روز شنبه تعیین شده بود، تغییر کرد و تعیین دومین روز تعطیل بر‌عهده دولت گذاشته شد. در گفتگو با نمایندگان مجلس اعلام شد که این تصمیم به دلیل در دستور کار قرار نگرفتن این لایحه از سوی هیات رئیسه مجلس انجام شده است.

با این حال، اما احتمال مشخص شدن روز دوم تعطیلات آخر هفته در صحن مجلس و با پیشنهاد نمایندگان وجود دارد. اما آنچه مشخص است اینکه تندرو‌ها به تاثیر تعطیلی روز پنج‌شنبه بر اقتصاد و عقب‌ماندگی ۴ روزه با الگوی بین‌المللی توجهی ندارند. از سوی دیگر در حالی‌که کشور‌های مسلمان منطقه چندین سال است که روز‌های جمعه و شنبه تعطیل هستند، اما بنا به گفته یک نماینده مجلس گویا برخی، این کشور‌ها را مسلمان نمی‌دانند!

ایران در آستانه تغییر تعطیلات/تعطیلی شنبه جدی است؟

مهدی پازوکی تحلیلگر مسائل اقتصادی  به جهان صنعت گفت  اظهار داشت: اینکه قرار بر این گذاشته است تا شنبه به جای پنجشنبه تعطیل شود، تصمیمی است که قطع به یقین به نفع مناسبات اقتصادی ایران خواهد شد. امیدوارم که این تصمیم که بخردانه است، به قانون تبدیل شود تا بلکه قدمی مثبت در راستای ترمیم فضای کدر و مملو از مانع اقتصادی برداشته شود.

فقط سه روز با دنیا مراوده داریم

تحلیلگر مسائل اقتصادی در ادامه گفت: الان که در ایران روزهای پنجشنبه و جمعه تعطیل است و در دنیا شنبه و یکشنبه تعطیل است، موجب شده عملاً فقط سه روز در هفته با دنیا ارتباط داشته باشیم و قرار و مدار مالی بگذاریم. اما اگر شنبه تعطیل شود، ارتباط سه روزه ۵ روز می‌شود که این می‌تواند به مراوده‌های بیشتر بانک‌های داخلی با سیستم بانک جهانی کمک کند. همچنین بنگاه‌های اقتصادی هم در این بین فرصت زیادی برای تبادل نظر و همچنین عقد قرارداد با طرفین خارجی خواهند داشت. بر همین اساس تاًکید می‌کنم، هیچ دلیل و بهانه‌ای نباید جلوی این تصمیم بزرگ و بخردانه را بگیرد.

او افزود: همچنین باید متذکر شد، اینکه تعطیلی پنجشنبه به شنبه منتقل شود، عملاً هیچ مشکلی برای سیستم اداری و اجرایی کشور نخواهد داشت. یعنی با یک برنامه ریزی دقیق و کارشناسی که به قاعده کار سختی نمی‌تواند باشد، همه امور پنجشنبه به جمعه منتقل می‌شود و شنبه هم روز تعطیلی رسمی و سراسری برای همه دستگاه‌ها خواهد بود. مهم این است که ایران با این تصمیم شرایط را برای همکاری و مبادله‌های بانکی با بانک‌های کشورهای دیگر فراهم می‌کنیم و به همین دلیل امیدوارم هیچ مشکلی از این بابت خودنمایی نکند.

ایران می‌خواهد با دنیا کار کند

این چهره خاطرنشان کرد: تعطیلی شنبه سیگنالی مثبت به دنیا است و این پیام را به جامعه جهانی می‌دهد که ایران می‌خواهد با دنیا کار کند و در بازارهای جهانی به طور جدی فعال باشد. پس اگر این تصمیم به طور رسمی اعلام شود، کشورهای دیگر هم به این نتیجه خواهند رسید که بازار ایران را نسبت به گذشته جدی‌تر بگیرند. در واقع تحقق این مهم می‌تواند گام بلندی برای رهایی اقتصاد ایران از محدودیت‌های خرد کننده و هزینه ساز باشد.

وی توضیح داد: البته تعطیلی شنبه مخالفانی جدی دارد و با بهانه‌هایی که ریشه در تفکر و رویکرد ایدوئولوژیک دارند، مصرانه با این تصمیم مخالفت می‌کنند. نظر دادن درباره رویکرد ایدوئولوژیک در تخصص من نیست. اما می‌توانم بگویم، این طرح به قدری مهم و تاثیرگذار است که بی تفاوتی نسبت به آن با هیچ عذر و بهانه‌ای توجیه نخواهد شد.

تغییر در گزارش کمیسیون اجتماعی

علی‌اصغر عنابستانی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به تغییر دومین روز تعطیل آخر هفته در کمیسیون متبوعش، گفت: اخیرا کمیسیون اجتماعی گزارش خود در خصوص افزایش تعطیلات آخر هفته را اصلاح کرد و گزارش جدیدی را به صحن علنی مجلس ارسال کرد

با توجه به تغییرات انجام شده، انتخاب روز دوم تعطیلات آخر هفته بر عهده دولت است. او ادامه داد: در خصوص تعطیلی روز شنبه در کمیسیون اجتماعی رای‌گیری شده بود، اما این امکان وجود دارد که اگر موضوعی دو‌سوم رای بیاورد گزارش کمیسیون اصلاح شود و این رای در کمیسیون اجتماعی داده شد.

بر این اساس روز‌های تعطیلات آخر هفته که تا پیش از این بر اساس گزارش کمیسیون اجتماعی جمعه و شنبه بود با تصمیم کمیسیون بر عهده دولت گذاشته شد.

تشخیص دومین روز تعطیلات آخر هفته با دولت

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس اظهار کرد: گزارش کمیسیون اجتماعی اصلاح شد و بر این مبنا ساعت کار در ۵ روز کاری، ۴۰ ساعت خواهد بود. اما تشخیص اینکه ۵ روز کاری چه روز‌هایی باشد با دولت است. یعنی اینکه دومین روز تعطیلات شنبه باشد یا پنج‌شنبه بر اساس آیین‌نامه‌ای تعیین می‌شود که دولت خواهد نوشت.

تعطیلی شنبه مانع افزایش تعطیلات بود

عنابستانی در خصوص اینکه آیا فشار‌ها باعث اصلاح گزارش کمیسیون اجتماعی و گذاشتن اختیار روز تعطیلی بر عهده دولت شد، تاکید کرد: من با فشار‌ها کاری ندارم. ما می‌خواهیم یک کاری انجام شود. کمیسیون اجتماعی و دولت معتقد است که ما باید بتوانیم تعطیلات آخر هفته را بیشتر کنیم.

اگر بر اساس گزارش اول کمیسیون اجتماعی روز دوم تعطیلات آخر هفته شنبه باشد که چه بهتر، اما اگر نشد پنج‌شنبه تعطیل شود. تعطیلی روز شنبه مانع افزایش تعطیلات آخر هفته شده بود و به همین علت از سوی هیات رئیسه به عنوان دستور صحن قرار داده نمی‌شد. کمیسیون اجتماعی به همین دلیل گزارش خود را اصلاح کرد.

نمایندگان پیشنهادهای‌شان را در خصوص گزارش کمیسیون اجتماعی داده‌اند و این لایحه در انتظار است تا در دستور صحن قرار بگیرد. او تصریح کرد: در صحن مجلس بر اساس پیشنهاد نمایندگان ممکن است که روز شنبه به عنوان دومین روز تعطیلات آخر هفته به تصویب برسد و این امکان وجود دارد.

امیدواریم که قبل از بررسی بودجه این لایحه در صحن مجلس بررسی شود و در این خصوص پیگیری هم می‌کنیم تا افزایش تعطیلات آخر هفته تا پایان سال به تصویب برسد تا برای سال آینده دو روز تعطیل داشته باشیم. این نماینده مجلس افزود: در حال حاضر طرح‌ها و لوایح اولویت‌دار زیاد است و هیات رئیسه باید تصمیم بگیرد کدام طرح یا لایحه در دستور کار قرار بگیرد.

اما لایحه افزایش تعطیلات آخر هفته لایحه خیلی مهمی است و می‌تواند به همبستگی، نشاط اجتماعی و بهره‌وری کار بسیار کمک کند. از سوی دیگر اگر این لایحه در دستور کار قرار بگیرد، حدود یک ساعت از وقت مجلس را می‌گیرد