بالا گرفتن اختلاف بین زلنسکی و ارتش اوکراین
بالا گرفتن اختلاف بین زلنسکی و ارتش اوکراین
مشاور سابق ولودیمیر زلنسکی فاش کرد، او به دلیل خودداری از پذیرش به بن‌بست خوردن ضدحمله اوکراین علیه روسیه با سران ارتش کشورش به اختلاف برخورده است.

به گزارش خبربین آنلاین؛ «آلکسی آرستوویچ»، دستیار سابق «ولودیمیر زلنسکی» گفت، بین این رئیس جمهور اوکراین و مقامات ارشد ارتش کشورش  به دلیل خودداری زلنسکی از پذیرش به بن‌بست خوردن ضد حمله کی‌یف که بسیار درباره آن رجزخوانی کرده، نزاعی به وجود آمده است.

آرستوویچ در مصاحبه با روزنامه اسپانیایی «ال موندو» به ارزیابی اخیر «والری زالوژنی»، فرمانده کل ارتش اوکراین مبنی بر اینکه درگیری با روسیه به «بن‌بست» برخورده اشاره کرد. این ارزیابی بعدا واکنش گسترده رسانه‌های غربی را در پی داشته و حتی بر اساس گزارش ها بین برخی از حامیان کی‌یف «وحشت» ایجاد کرد.

مشاور سابق زلنسکی بیان کرد: «نزاعی بین رئیس جمهور و ارتش اوکراین ایجاد شده است. اما این زالوژنی بود که حقیقت را گفت. حالا ما در وضعیتی هستیم که فرمانده کل ارتش اوکراین یک نظر درباره جنگ و چشم انداز پیروزی می‌دهد و در طرف دیگر رئیس جمهور اوکراین نظر کاملا متفاوتی ارائه می‌کند. این یک وضعیت عادی نیست.»

زلنسکی اوایل ماه جاری میلادی با ارزیابی زالوژنی درباره ضدحمله اوکراین مخالفت کرد هر چند اذعان کرد که اوکراین در «موضع متفاوت» قرار گرفته است.

ضد حمله ادعایی ارتش اوکراین که از اوایل ماه ژوئن علیه روسیه به اجرا درآمده در جا می‌زند و از کسب فتوحات ارضی قابل توجه عاجز بوده است.

مسکو برآورد کرده که اوکراین در جریان این ضد حمله تا کنون بیش از ۹۰۰۰۰ نفر از سربازانش را از دست داده است.

«سرگئی شویگو»، وزیر دفاع روسیه اوایل ماه جاری میلادی گفت: «رژیم کی‌یف حتی به رغم دریافت انواع تسلیحات جدید از ناتو در حال شکست خوردن است.»

به گفته آرستوویچ، مقصر شکست اوکراین در کسب پیشرفت در جنگ «سیاست‌های غیرموثر» زلنسکی هستند.

او به ال موندو تاکید کرد: «این سیاست‌ها دلیل اصلی شکست ضدحمله هستند. آنها از کمک‌های دریافتی از غرب به درستی استفاده نمی‌کنند. آنها شایستگی کافی ندارند و به سقف ظرفیت خود رسیده‌اند.»

این مشاور سابق زلنسکی همچنین با بازخواست کردن متحدان غربی کشورش بیان داشت، تاخیر این متحدان در ارسال کمک‌های نظامی به تضعیف حملات اوکراینی‌ها منجر شده و متقابلا زمان زیادی نیز به مسکو برای تقویت کردن مواضع دفاعی خود در خط مقدم جنگ داده است. او ادامه داد، «زنجیره‌ای از دلایل» باعث شکست خوردن ضدحمله هستند که یکی از آنها توجه بیش از حد زلنسکی به نبرد بر سر شهر «باخموت» در دونباس که توسط سربازان روس تصرف شد، بوده است.

مشاور سابق زلنسکی همچنین خواستار برگزاری انتخابات ریاست جمهوری اوکراین در سال آینده میلادی شده و ادعا کرد، ورود چهره های جدید به دولت اوکراین فرصت بهتری برای اصلاح وضعیت به وجود خواهد آورد. اوایل ماه جاری میلادی زلنسکی با برگزاری انتخابات در اوکراین به این خاطر که همچنان حکومت نظامی در این کشور برقرار است مخالفت کرد.

آرستوویچ همچنین از تمایلش برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری اوکراین خبر داده و گفت، زالوژنی این پتانسیل را دارد که تبدیل به «تنها رقیب واقعی» برای زلنسکی شود.