بهره‌برداری از بزرگترین ظرفیت تولید صنعتی رادیودارویی کشور در سال‌جاری/ رکوردشکنی نیروگاه اتمی بوشهر در تولید برق هسته‌ای
بهره‌برداری از بزرگترین ظرفیت تولید صنعتی رادیودارویی کشور در سال‌جاری/ رکوردشکنی نیروگاه اتمی بوشهر در تولید برق هسته‌ای
معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران در پیامی فرارسیدن سال 1403 شمسی را به ملت بزرگ ایران اسلامی تبریک گفت.

به گزارش خبربین آنلاین: محمد اسلامی همزمان با فرارسیدن سال ۱۴۰۳ شمسی در پیام ویدیویی که در صفحه خود در پیام‌رسان «بله» منتشر کرد؛ ‌با اشاره به مهم‌ترین اقدامات و دستاوردهای سازمان انرژی اتمی ایران در  سال ۱۴۰۲ به شرح برنامه‌های صنعت هسته‌ای در سال ۱۴۰۳ با محوریت شعار سال «جهش تولید با مشارکت مردم» پرداخت.

وی اظهار کرد: فرارسیدن سال نو و نوروز باستانی را خدمت ملت بزرگ و شریف ایران و نیز خانواده بزرگ و پرافتخار صنعت هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران در سراسر کشور تبریک و تهنیت عرض می‌کنم. از خداوند متعال قبولی طاعات و عبادات شما عزیزان را مسالت دارم و امیدوارم در ایام باقی‌مانده از ماه مبارک رمضان همواره موفق باشید و بتوانید از مواهب این ایام پربرکت، ‌بهره فراوان ببرید.

وی افزود: سال ۱۴۰۲ را در حالی‌ پشت سر گذاشتیم که حمله غیرانسانی رژیم صهیونیستی به مردم مظلوم غزه در منطقه و اتفاقات رخ داده شده را شاهد بودیم. این رویکرد جاهلانه صهیونیست‌ها نشان داد که سازمان‌های بین‌المللی تحت سلطه و تاثیرپذیری از قدرت‌های غربی، بر پایه قوانین و ضوابط حقوق بین‌الملل عمل نمی‌کنند و ظلم و تجاوز تحت پوشش حمایت از جریان استکباری، متاسفانه در جهان امروز یک امر روشن و مسلم است.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران خاطرنشان کرد: در‌ حالی‌که جمهوری اسلامی ایران از ابتدا با تدبیر درست و تشخیص دقیق، حمایت از مردم مظلوم غزه را در دستور کار خود قرار داد.

اسلامی افزود: امروز بر جهانیان آشکار شده که هیچ‌گونه حد و مرزی برای غارتگری، تجاوز و خونریزی در نظام صهیونیستی و استکباری وجود ندارد. متأسفانه هم اکنون و با توجه به اینکه در ماه مبارک رمضان به‌سر می‌بریم این خونریزی‌ها و جنایات همچنان ادامه دارد که ان‌شاءالله خداوند متعال هرچه زودتر انتقام مظلومان بی‌دفاع را از جریان استکبار بگیرد و شاهد سرنگونی نظام استکبار و این غده سرطانی از این منطقه باشیم.

رشد چشمگیر دستاوردها در بخش صنعت و معدن
معاون رییس‌جمهور عنوان کرد: خدای متعال را شاکریم که در سال ۱۴۰۲ توانستیم براساس سند جامع راهبردی سازمان، برنامه‌های خود را پیش ببریم و با توجه به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته دستاوردهای فناوری هسته‌ای مطابق اهداف کمی و کیفی محقق شده است.

وی تاکید کرد: در بخش صنعت – معدن شاهد رشد چشمگیر دستاوردها نسبت به اهداف سند جامع راهبردی سازمان بودیم.

معاون رییس‌جمهور گفت: در بخش فعالیت‌های معدنی برای دستیابی به مواد پرتوزا در سال ۱۴۰۲ به دستاوردهای خوبی دست یافتیم و توانستیم فعالیت‌های معدنی و نیز اکتشاف تفصیلی را از حدود سه معدن فعال به حدود ۲۰ معدن ارتقا دهیم. از این اقدامات همراه با فعالیت‌های معدن‌کاوی که در حوزه عناصر همراه مواد پرتوزا اتفاق افتاده می‌توان به عنوان یکی از بزرگترین و مهم‌ترین اتفاقات در سال ۱۴۰۲ نام برد.

.

رکوردشکنی نیروگاه اتمی بوشهر با تولید ۷.۶ میلیارد کیلووات ساعت برق هسته‌ای
اسلامی با اشاره به اینکه با اقدامات صورت گرفته شاهد افزایش بهره‌وری در بخش انرژی و برق هسته‌ای هستیم، گفت: با افزایش بهره‌وری توانستیم، بخش انرژی را توسعه دهیم که شاید یکی از بهترین موارد را می‌توان مربوط به عملکرد نیروگاه اتمی بوشهر دانست.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران توضیح داد: یک هیات ۳۰ نفره از «انجمن نیروگاه‌های هسته‌ای وانا » که نیروگاه‌های اتمی این منطقه از جهان را پایش می‌کنند و بر عملکرد آن‌ها نظارت دارند؛ عملکرد نیروگاه اتمی بوشهر را در مدت زمان ۱۵ روز بررسی و پایش کردند که بر اساس نتایج به‌دست آمده رتبه این نیروگاه در بالای جدول امتیازها و استانداردها قرار گرفت و جزو مقام‌های نخست در بازدهی و رفتار ایمن و حرفه‌ای شد.

وی تصریح کرد: این مساله برای کشور ما برگ زرینی محسوب می‌شود و افتخارآمیز است؛ بنده از متولیان امور در نیروگاه اتمی بوشهر قدردانی می‌کنم که در سال ۱۴۰۲ با تولید بیش از ۷.۶ میلیارد کیلووات ساعت برق هسته‌ای، رکورد تازه‌ای را در بهره‌برداری از این نیروگاه به ثبت رساندند.

اسلامی عنوان کرد: خدا را شاکریم که سال ۱۴۰۲ را با موفقیت به پایان رساندیم و امیدواریم که با هدف‌گذاری‌هایی که برای توسعه نیروگاه‌های اتمی شده در سال ۱۴۰۳ بتوانیم پروژه‌های توسعه این نیروگاه‌ها را با هدف تولید ۲۰ هزار مگاوات برق هسته‌ای دنبال کنیم و در کنار آن واحدهای ۲ و ۳ نیروگاه اتمی بوشهر را با سرعت بالاتری پیش ببریم.

ارتقای ضریب دقت و اثربخشی رادیوداروها در دستور کار سازمان
معاون رییس‌جمهور با اشاره به فعالیت‌ها و دستاوردهای صورت گرفته در زمینه پژوهش توضیح داد: در سال ۱۴۰۲ شاهد فعالیت‌های پژوهشی در سازمان و دستاوردهای فناورانه در حوزه هسته‌ای و در بخش چرخه سوخت بودیم و همچنین در بخش رادیوداروها و فناوری پلاسما و لیزر و … نیز به دستاوردهایی رسیدیم که برای صنایع کشور و جامعه کارگشا بود.

وی ادامه داد: همان‌طور که در گذشته وعده داده بودیم، روند تحقیق و توسعه با تمرکز بر ارتقای ضریب دقت رادیوداروهای تشخیصی و نیز اثربخشی رادیوداروهای درمانی را در دستور کار داریم و این روند به‌شکل مستمر، تداوم خواهد داشت.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران با اشاره به فعالیت‌های انجام شده در حوزه تولید رادیوداروها گفت: در بخش رادیوداروها هم ظرفیت جدیدی را پایه‌گذاری کرده‌ایم که تبدیل به یکی از قطب‌های صنعتی رادیودارو خواهیم شد. همچنین در حوزه اقلام دوتره که جزو مشتقات آب سنگین است در نظر داریم تا ظرفیت‌های جدیدی را ایجاد کنیم و خدمات خود به هموطنان را از این طریق افزایش دهیم.

وی گفت: همزمان با افتتاح و بهره‌برداری از بزرگترین ظرفیت صنعتی رادیودارویی کشور در سال‌جاری؛ روند توسعه تحقیقاتی و  سرمایه‌گذاری صنعتی در این بخش را دنبال خواهیم کرد.

معاون رییس‌جمهور اظهار کرد: خدا را شاکر هستیم که این دستاوردها را به‌صورت مستمر به اطلاع مردم می‌رسانیم. این موارد در اثر جریان فعال اجرایی و صنعتی رخ داده که اکنون به عنوان سرمایه‌های کشور قلمداد می‌شوند.

رهنمودهای مقام معظم رهبری، نصب‌العین اولویت‌های سازمانی
اسلامی با اشاره به دیدار تاریخی دانشمندان و متخصصان صنعت هسته‌ای با رهبر معظم انقلاب اسلامی گفت: خداوند متعال را شاکریم که در سال ۱۴۰۲ توفیق شرفیابی خدمت رهبر معظم انقلاب اسلامی را داشتیم. در این دیدار با ارایه دستاوردهای نوین و نیز افق پیش‌رو و برنامه‌های آتی، این فرصت فراهم شد تا همکاران ما مورد تفقد معظم له قرار بگیرند و از این فرصت رهنمودهای ایشان را دریافت کردیم و آن‌ها را نصب العین قرار دادیم و برنامه‌های سازمان انرژی اتمی را مطابق این موارد مهم تنظیم کردیم و اکنون در حال حرکت به سمت تحقق این موارد هستیم.

عملکرد سازمان انرژی اتمی ایران در عرصه بین‌المللی
وی درباره عملکرد سازمان انرژی اتمی ایران در بُعد بین‌المللی گفت: در تعاملات با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حداکثر تلاش ما این بوده که بتوانیم برابر ضوابط پادمان و همچنین ان پی تی (که ایران به آن متعهد است) و قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی، روابط را تنظیم کنیم.

اسلامی تاکید کرد: همچنین سعی کردیم تا با زیاده‌خواهی، نفوذهای سیاسی و عملیات روانی که هر از گاهی جبهه پرنفوذ غربی – صهیونیستی انجام می‌دهد، مقابله کرده و در برابر آن ایستادگی کنیم و اجازه ندهیم که از ظرفیت آژانس سوء استفاده شود تا به‌ این ترتیب بخواهند برای جمهوری اسلامی مشکلاتی ایجاد کنند.

بهره‌برداری از مراکز پرتودهی در طول سال ۱۴۰۳
رییس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: در طول سال ۱۴۰۳ از مراکز پرتودهی بر اساس برنامه‌های تدوین شده و زیرساخت‌های در نظر گرفته شده، یکی پس از دیگری بهره‌برداری خواهیم کرد تا فناوری پرتودهی به معنی واقعی کلمه در اختیار مردم قرار گیرد زیرا این فناوری نقش بسیار موثری در بخش کشاورزی دارد و از طریق این خدمت ماندگار می‌توانیم محصولات کشاورزی را پرتودهی کنیم.

ایران، میزبان نخستین کنفرانس بین‌المللی علوم و فنون هسته‌ای
اسلامی تاکید کرد: در سال ۱۴۰۳ نخستین کنفرانس بین‌المللی علوم و فنون هسته‌ای را با مشارکت و حضور نمایندگانی از ۳۰ کشور جهان برگزار خواهیم کرد؛ این رویداد نقطه عطفی در عرصه فناوری ‌هسته‌ای کشور است؛ زیرا از طریق ارایه قابلیت‌های علمی و فناورانه جمهوری اسلامی ایران در این کنفرانس، صدای ملت ایران و قابلیت‌های حقیقی کشور در حوزه هسته‌ای را به جهانیان معرفی می‌کنیم.
وی خاطرنشان کرد: من از همه دستگاه‌ها و مسوولان محترمی که به ما کمک کرده و از صنعت هسته‌ای حمایت کردند به ویژه رییس جمهور محترم، رییس محترم مجلس شورای اسلامی، رییس محترم قوه قضاییه، ‌معاون اول محترم، سازمان برنامه و بودجه و همه ارگان‌ها و نهادهایی که پشتیبان صنعت هسته‌ای هستند و در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری ما را یاری کردند؛ سپاسگزاری می‌کنم.

وی تصریح کرد: ان‌شاء‌الله خداوند متعال سال ۱۴۰۳ را سالی پرخیر و برکت برای ما و همه مردم قرار دهد تا با تلاش مضاعف برای دستیابی به اهداف عالی انقلاب اسلامی و خدمت به هموطنان گام برداریم.

معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران در پایان خاطرنشان کرد: بار دیگر سال نو را خدمت مردم شریف ایران به ویژه خانواده بزرگ سازمان انرژی اتمی در سراسر کشور تبریک عرض می‌کنم و امیدوارم همگی سالی سرشار از خیر و برکت داشته باشند. همچنین امیدوارم همه هموطنان عزیز زندگی خوب و با کیفیتی را تجربه کنند و در ایام شب‌های قدر به‌ویژه دولت و مسئولان کشور را که بی منت خدمت می‌کنند از دعای خیر خودشان محروم نسازند. حتما با دعای مردم و با پشتیبانی مردم روزگار و شرایط بسیار متفاوتی برای همه فراهم خواهد شد.