تجارت ۵۵ میلیون دلاری ایران با ۱۵ کشور همسایه
تجارت ۵۵ میلیون دلاری ایران با ۱۵ کشور همسایه
یکی از اهداف دولت سیزدهم توسعه تجارت بوده که براین اساس در 11 ماهه سال جاری تجارت ایران با 15 کشور همسایه به 55 میلیون دلار رسید.

به گزارش خبربین آنلاین: به گفته محمد رضوانی‌فر از مجموع مبادلات تجاری ایران با کشورهای همسایه در ۱۱ ماهه ابتدای امسال، ۲۵ میلیارد و ۸۴۴ میلیون دلار آن به صادرات و ۲۹ میلیارد و ۴۳۱ میلیون دلار به واردات اختصاص داشته است.
تجارت ۵۵ میلیون دلاری ایران با ۱۵ کشور همسایه
به گفته محمد رضوانی فر رئیس کل گمرک ایران: حجم مبادلات تجاری کشورمان در ۱۱ماهه سال جاری با کشورهای همسایه با ۲.۵ درصد افزایش به رقم ۵۵ میلیارد و ۲۷۵ میلیون دلار رسید.
رضوانی‌فر با اشاره به اینکه در ۱۱ ماهه سال جاری ارزش صادرات ایران به ۸ کشور همسایه با کاهش و با ۷ کشور دیگر همسایه با افزایش روبرو بوده است، اظهار داشت: در این مدت ارزش صادرات ایران به کشور های عراق، ترکیه، جمهوری آذربایجان، ترکمنستان، ارمنستان، کویت، قطر و عربستان سعودی کاهش داشته است.

معاون وزیر اقتصاد افزود: اما ارزش صادرات ایران در این مدت با کشورهای امارات متحده عربی، پاکستان، افغانستان، عمان، فدراسیون روسیه، قزاقستان و بحرین با افزایش روبرو بوده است.
افزایش ۳۵ درصدی ترانزیت خارجی از مسیر ایران
وی همچنین در خصوص افزایش ترانزیت خارجی از مسیر ایران بیان داشت: ترانزیت خارجی از مسیر ایران در ۱۱ ماهه سال جاری با ۳۵ درصد افزایش به رقم ۱۶ میلیون و ۱۲۲ هزار تن رسید.
حمید حسینی عضو هیات مدیره اتاق بازرگانی ایران و عراق، نیز در خصوص تجارت با عراق گفت: صادرات ایران به عراق با احتساب صادرات برق و خدمات فنی و مهندسی، تا پایان سال به ۱۰ میلیارد دلار می‌رسد.