تجاوزات اخیر آمریکا ناشی از رویکرد اشتباه آن برای حل و فصل مسائل با توسل به نظامی‌گری است
تجاوزات اخیر آمریکا ناشی از رویکرد اشتباه آن برای حل و فصل مسائل با توسل به نظامی‌گری است
وزیر امور خارجه ایران امروز در دیدار نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور یمن با محکوم کردن حملات شب گذشته آمریکا به عراق و سوریه، آن را ناشی از تداوم رویکرد اشتباه و ناکام این کشور برای حل و فصل مسائل با توسل به زور و نظامی‌گری خواند.

به گزارش خبربین آنلاین: «هانس گروندبرگ» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور یمن که به تهران سفر کرده ظهر امروز (شنبه) ۱۴ بهمن ماه با حضور در محل وزارت امور خارجه با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه دیدار و درباره تحولات منطقه و به ویژه اوضاع یمن به گفت‌وگو پرداخت.

این دومین سفر گروندبرگ به تهران در دو ماه اخیر است.نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور یمن  ۱۴ آبان ماه نیز در سفر به تهران با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه دیدار و درباره تحولات منطقه و به ویژه موضوع یمن گفت‌وگو و تبادل نظر کرده بود.

امیرعبداللهیان در دیدار امروز گفت که رویکرد نظامی دولت آمریکا و به خصوص حملات نظامی آمریکا و انگلیس علیه یمن و قرار دادن مجدد نام انصارالله در فهرست تروریستی ایالات متحده، شرایط را پیچیده‌تر و راه‌حل سیاسی را با مشکل مواجه کرده است.

وی با محکوم کردن تجاوزات شب گذشته آمریکا به اهدافی در سوریه و عراق، آن را ناشی از تداوم رویکرد اشتباه و ناکام این کشور برای حل و فصل مسائل با توسل به زور و نظامی‌گری خواند.

در پی کشته شدن سه نظامی آمریکایی در پایگاه این کشور در اردن، جنگنده‌های آمریکایی در ساعات پایانی جمعه ۱۳ بهمن ماه ۸۵ موضع را در خاک عراق و سوریه بمباران کردند. براساس اعلام دولت عراق در این حملات مناطق «عکاشات» و «القائم» در غرب عراق و چند نقطه غیرنظامی در مجاورت این مناطق توسط جنگنده‌های آمریکایی هدف قرار گرفته است.

وزیر امور خارجه در ادامه این دیدار با اشاره به تداوم حمایت جمهوری اسلامی ایران از برقراری صلح و امنیت پایدار در یمن، گفت که تلاش‌ها در جهت برقراری ثبات و امنیت در سراسر منطقه، به  نفع همه کشورهای منطقه خواهد بود.

هانس گروندبرگ نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن نیز در این دیدار مراتب تسلیت مجدد خود را به امیرعبداللهیان و خانواده شهدای حادثه تروریستی کرمان ابراز و از موضع و اهتمام جمهوری اسلامی ایران به ثبات و امنیت در منطقه به ویژه یمن قدردانی کرد.

وی همچنین گزارشی از اقدامات سازمان ملل متحد درباره ایجاد صلح و آرامش در یمن و کاهش تنش‌ها در داخل این کشور ارائه کرد و ضرورت حل و فصل ریشه‌ای بحران‌های منطقه با استفاده از ظرفیت‌های درون منطقه‌ای را مورد تأکید قرار داد.

گروندبرگ ۲۶ دی ماه نیز در تماس ویدیویی با علی اصغر خاجی مشاور ارشد وزیر در امور ویژه سیاسی، آخرین تحولات در پرونده صلح یمن را مورد بررسی و رایزنی قرار داده بود.