تدارک حذف ترامپ از انتخابات به اتهام «فتنه»
تدارک حذف ترامپ از انتخابات به اتهام «فتنه»
حذف ترامپ از فهرست نامزدهای انتخابات در ایالت کلرادو به دلیل حمله ششم ژانویه به کنگره، تمرینی برای کنار زدن کامل او از رقابت برای ریاست جمهوری است.

به گزارش خبربین آنلاین؛ شرایطی که آخرین نظرسنجی‌ها از برتری ترامپ بر بایدن در انتخابات حکایت دارد، رای روز چهارشنبه دیوان عالی کلرادو به تلاش‌ها برای رد صلاحیت رئیس‌جمهور سابق به اتهام «شورش» یا «فتنه» جانی تازه داده است.

رویترز حکم دیوان عالی کلرادو برای حذف شدن نام دونالد ترامپ از فهرست نامزدهای رقابت‌کننده در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا را «تاریخی» و «تمرینی» برای کنار زدن کامل او از انتخابات خواند.

قضات دیوان عالی کلرادو برای حذف ترامپ به بند سوم متمم چهاردهم قانون اساسی آمریکا استناد کردند؛ بندی که مربوط به منع کردن حضور افراد در نهادهای حاکمیتی به دلیل نقش آفرینی در زمینه «شورش» یا «فتنه» است.

در رای گیری نهایی دیوان عالی کلرادو، چهار قاضی به دلیل نقش ترامپ در زمینه حمله مرگبار ششم ژانویه ۲۰۲۱ به کنگره آمریکا، او را فاقد صلاحیت برای انتخابات خواندند و سه قاضی، با این رای مخالفت کردند.

ترامپ در حالی با رد صلاحیت در کلرادو مواجه شده که او همچنان با اختلاف بالا، نامزد پیشتاز جمهوری‌خواه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا است.

از نظر رویترز، حکم دیوان عالی کلرادو می‌تواند «بر وضعیت ترامپ برای انتخابات سراسری پنجم نوامبر تاثیر بگذارد». این رسانه البته تاکید کرد که کلرادو عملا یک ایالت طرفدار دموکرات‌ها است.

ترامپ در رد این حکم اعلام کرد که به دیوان عالی آمریکا شکایت می‌کند. از ۹ قاضی دیوان عالی، ۶ قاضی جمهوری‌خواه و ۳ قاضی دموکرات‌ هستند. ترامپ در زمان ریاست جمهوری، سه قاضی دیوان را انتخاب کرده بود.


حمله طرفداران ترامپ به کنگره

رویترز با اشاره به شکایت منجر به حکم دیوان عالی کلرادو نوشت: «این شکایت به عنوان یک آزمون برای تلاش گسترده‌تر جهت رد صلاحیت ترامپ (برای انتخابات) تلقی می‌شود».

سخنگویان دولت جو بایدن و کارزار انتخاباتی او تاکنون از اظهارنظر درباره رد صلاحیت ترامپ در کلرادو خودداری کرده‌اند.