تدارک حرم امام رضا(ع) برای سالروز شهادت حضرت زهرا(س)
تدارک حرم امام رضا(ع) برای سالروز شهادت حضرت زهرا(س)
همزمان با ایام شهادت حضرت زهرا(س)، با 12 کتاب درباره ایشان از مؤسسه بوستان کتاب آشنا شوید.

به گزارش خبربین آنلاین؛ به مناسبت ایام فاطمیه، مؤسسه بوستان کتاب به معرفی ۱۲ اثر درباره معرفی سیره و سبک زندگی، مقامات و جایگاه حضرت فاطمه زهرا(س) و خطبه فدکیه آن حضرت پرداخته است.

کتاب «فاطمه (س) چشمه جوشان هستی»

این کتاب، اثر احمد زمانی بوده که در ۴۹۴ صفحه منتشر شده است. کتاب حاضر، زندگی درس آموز و الگوی همه زنان جهان را در پنج بخش بررسی کرده است: نیمه اول عمر پربرکت فاطمه(س) در مکه مکرمه، والاترین الگوی زنان جهان، جلوه‌های عصمت و هدایت‌گری در سیره حضرت فاطمه (س)، وصایا و حوادث روزهای پایانی عمر صدیقه طاهره (س)، یاران خاص و مرام نامه حضرت فاطمه(س).

کتاب «جلوه‌های رفتاری حضرت زهرا(س)»

کتاب حاضر با تألیف عذرا انصاری و در ۱۹۲ صفحه منتشر شده است. این بانوی بزرگ با بینش و معرفت خود و با رفتارهای الهی‌اش، اسوه کاملی برای همه جهانیان به ویژه زنان است. بیان گوشه‌ای از این رفتارها می‌تواند درس آموز و زندگی ساز باشد، از همین رو اثر حاضر در فصل‌های مختلفی این جلوه‌های رفتاری حضرت را بررسی کرده است.

کتاب «کوثر هدایت»

کتاب فوق، تألیف سیدجواد ورعی در ۱۳۶ صفحه منتشر شده است. این اثر با هدف شناساندن گوشه‌ای از ابعاد وجودی حضرت فاطمه زهرا(س)، در موقعیت‌های گوناگون نگارش یافته است. جایگاه این بانوی بزرگوار و موقعیت فرزندان آن حضرت در کلام وحی و نیز چگونگی الگو بودن او برای زن مسلمان از نگاه رهبر کبیر انقلاب، حضرت امام خمینی(ره) از جمله مباحث این اثر است.

کتاب «مقامات حضرت فاطمه(س) در کتاب و سنت»

این کتاب به قلم شیخ محمد سندبحرانی و ترجمه احمد خوانساری در ۱۹۹ صفحه به رشته نگارش درآمده است. در اثر حاضر با گوشه‌ای از ویژگی‌های و مقامات حضرت فاطمه زهرا(س) از جمله دختر پیامبر(ص) و نیز «ام ابیها»، مادر یازده امام، حجت خدا بر ائمه(ع) و انبیا، معیار امامت، ملاک خشنودی و غضب خدا بودن، کوثر و چشمه همه نیکی‌ها آشنا خواهید شد.

کتاب «سیره فاطمی(س)»

این کتاب اثر محمدجواد مروّجی طبسی در ۱۶۰ صفحه تألیف شده است. کتاب حاضر شامل بخش بزرگی از جلوه‌های رفتاری حضرت فاطمه(س) است که در حد توان خود رفتارهای اجتماعی و فردی ایشان را بیان می‌کند. با توجه به شأن اسوه بودن دختر پیامبر(ص)، ایشان بزرگترین سرمشق زندگی، نه فقط برای مسلمانان، بلکه برای کل بشریت تا روز قیامت است.

اثر پیش رو در شش فصل تنظیم شده است که عناوین فصول آن عبارتند از: فاطمه(س) و ارتباط با خدا، فاطمه(س) و ارتباط با رسول خدا(ص)، ارتباط فاطمه(س) با رهبری امیر مؤمنان(ع)، فاطمه(س) و زندگی مشترک، فاطمه و آداب اسلامی و روابط اجتماعی، و فاطمه و مکارم اخلاق.

کتاب «سِرِّ ابیها»

کتاب حاضر به قلم محمد عرب صالحی و در ۳۸۴ صفحه انتشار یافته است. اثر پیش رو برای نخستین بار به تبیین و شرح اسما حسنا حضرت با اتکا به منابع اهل سنت می‌پردازد. سامان این کتاب چنان است که هر کدام از اسم‌های حضرت زهرا(س) و توضیحات مربوط به آن، تشکیل دهنده فصلی از فصول ۱۰ گانه کتاب است. که این اسامی عبارتند از: فاطمه، بتول، حانیه، راضیه، مرضیه، مبارکه، طاهره، منصوره، صدیقه، شهیده.

برخی از مباحث این اثر عبارتند از: وجه تسمیه حضرت زهرا(س) به نام‌های ذکر شده در این اثر، جلوه‌هایی از محبت و علاقه بی‌پایان میان رسول خدا(ص) و فاطمه زهرا(س) و امیرالمؤمنین(ع) و فرزندانشان(ع)، شفقت فاطمه زهرا(س) در مورد امت اسلامی، فاطمه زهرا(س) از چه کسانی خشمگین بودند؟ و دلیل این نارضایتی، ادله مرضیه بودن فاطمه زهرا(س)، ادله عصمت حضرت زهرا(س)، احراق بیت فاطمه(س).

کتاب «خلق و خوی فاطمه(س)»

علی اکبر کلانتری این اثر را در ۶۳ صفحه به رشته تحریر درآورده است. درباره شخصیت و جایگاه بی ‌بدلیل سرور بانوان، حضرت فاطمه زهرا(س) کتاب‌ها و مقاله‌های پرشماری نگارش یافته است. ولی بیشتر این آثار، به معرفی کلی و اجمالی آن حضرت بسنده نموده به تبیین ابعاد گوناگون شخصیت ایشان به شیوه تخصصی نپرداخته‌اند.

کتاب حاضر با تکیه بر منابع معتبر اسلام و به شیوه تخصصی و با رعایت اختصار، به تبیین مهم‌ترین خصلت‌های اخلاقی آن حضرت، در دو عرصه فردی و اجتماعی می‌پردازد.

کتاب «حکمت فاطمی»

اثر حاضر به قلم آیت الله سیدعزالدین حسینی زنجانی و به کوشش سیدمحمد حسینی زنجانی در ۳۸۰ صفحه تألیف شده است.

خطبه بلند و پر معنای حضرت زهرا(س) در مسجد مدینه که به «خطبه فدکیه» معروف است، به دلیل معارف ناب و نکته‏‌های ژرف و آموزه‏‌های فراوانی که در آن است، مورد توجه شدید عالمان و محققان قرارگرفته و شرح ‏های مختلفی بر آن نوشته‏‌اند.

یکی از آن ‌ها شرح عالمانه‏‌ای است که آیه الله سیدعزالدین حسینی زنجانی نگاشته‌‏اند که این مؤسسه بارها آن را منتشر کرده است. اما از آن جا که برخی مطالب آن، سنگین و حاوی نکته‌های دقیق علمی و حکمی بود، به منظور بهره‏‌گیری بیشتر عموم از معارف ناب آن، به تلخیص آن اقدام شد تا مباحث آن برای عموم، سهل‌‏تر باشد.

کتاب «دردانه دلداده»

کتب فوق، اثر محمدجواد طبسی در ۴۶۵ صفحه منتشر شده است. در این اثر به بررسی تحلیل زندگانی حضرت فاطمه زهرا(س) پرداخته و گامی در جهت معرفی این الگوی تمام عیار است که به مباحثی از جمله ولادت، اسامی و القاب، مقام حضرت فاطمه(س)، از ولادت تا هجرت، پس از هجرت، ویژگی‌های فاطمه(س)، مناقب، فاطمه و مصیبت از دست دادن رسول خدا(ص)، فاطمه و دفاع از ولایت، غصب فدک، دوران بیماری و شهادت پرداخته شده است.

کتاب «در ستایش فاطمه(س)»

اثر حاضر، به قلم آیت الله کریمی جهرمی در ۱۰۸ صفحه تألیف شده است. حضرت صدیقه کبری(س) انسان اسوه و برجسته‌ای است که نزد آسمانیان و زمینیان، شناخته شده و آن را با الفاظ و جملات فراوانی، ستوده‌اند. ستایش وی، تکریم همه خوبی‌ها و کرامت‌ها و به انگیزه الگوسازی برای بشریت است. اثر حاضر، پاره‌ای از ستایش‌ها را از زبان خدا، پیامبر(ص) و ائمه معصومین(ع) به اختصار آورده است.

کتاب «فاطمه(س) گلواژه آفرینش»

این کتاب، به قلم سید ضیاء مرتضوی در ۱۹۲ صفحه نگارش یافته است. این اثر مجموعه‌ای است از روایات که در سه زمینه «شخصیت حضرت فاطمه(س)»، «زن، جایگاه و مسئولیت» و «خانواده و مسئولیت‌ها» هر کدام با ۴۰ حدیث تنظیم شده است. این مجموعه به همراه ترجمه روایات و پایه ای توضیحات تلاش می‌کند چهره‌ای هر چند اجمالی را از سه موضوع یاد شده در سخنان اهل بیت(ع) نشان دهد.

کتاب «فاطمه(س) الگوی حیات زیبا»

کتاب حاضر اثر محمدجواد مروجی طبسی در ۱۴۷ صفحه تألیف شده است. حضرت فاطمه زهرا(س) بانوی جلیل القدری است که برای حیات طیبه و زیبای همه انسان‌ها، الگوی تمام عیاری است. این انسان معصوم، سرمنشا همه نیکی‌ها و «کوثر» هدایت و رستگاری است. با همین ویژگی‌هاست که مطالعه زندگانی و سیره او برای همه آدمیان درس آموز و حیات آفرین است. اثر حاضر با همین انگیزه در فصل‌های متعددی، گذری بر زندگانی این بانوی بزرگوار دارد.

این اثر در ۱۰ فصل تألیف شده است که عناوین فصول آن عبارتند از: شخصیت فاطمه(س) از دیدگاه پیامبر(ص)، فاطمه(س) و ازدواج با علی(ع)، چشم اندازی به خانه فاطمه(س)، فاطمه(س) اسوه حیات زیبا، فاطمه الگوی حیا و عفاف، سیمای فاطمه در روز قیامت، فاطمه(س) و نقل حدیث از پیامبر(ص)، بررسی حوادث هجوم به خانه فاطمه(س)، دفاع جانانه از حریم ولایت، و شهادت حضرت فاطمه(س).