تشدید تنش‌ها در جهان سناریوی آمریکا برای ارسال سلاح است
تشدید تنش‌ها در جهان سناریوی آمریکا برای ارسال سلاح است
معاون وزارت دفاع روسیه پنجشنبه شب با اشاره به تقویت نیروهای ناتو در مناطق مختلف جهان گفت، ایجاد ائتلاف‌های نظامی مشابه ناتو در منطقه آسیا و اقیانوسیه به چالش و ناامنی منجر می‌شود.

به گزارش خبربین آنلاین؛ «والری گراسیموف» معاون وزارت دفاع روسیه پنجشنبه شب به وقت تهران گفت: «ناتو در حال تقویت بالقوه نیروهای خود در آسیا و اقیانوسیه است.»

به گزارش خبرگزاری «تاس» گراسیموف در نشست توجیهی با وابسته‌های نظامی خارجی در شهر «مسکو» گفت: «در منطقه آسیا و اقیانوسیه، احتمال بالقوه درگیری وجود دارد. دلیل اصلی این امر، اقدامات کشورهای غربی با هدف تضعیف معماری امنیتی با محوریت “آ سه آن”  (انجمن کشورهای جنوب شرق آسیا) است.»

روسیه به ویژه در زمینه اوکراین بر این باور است که ائتلاف ناتو با استفاده ابزاری از اوکراین در حال جنگ با  این کشوراست.

روسیه بارها از کشورهای غربی به دلیل تامین تسلیحات اوکراین انتقاد کرده و هشدار داده که اعضای ناتو عملاً به طرف مستقیم درگیری تبدیل شده‌اند. روسیه آشکارا اعلام کرده که چنین تسلیحاتی به اوکراین توسط کشورهای غربی باعث می‌شود که آن‌ها به عنوان اهداف قانونی در عملیات نظامی روسیه مبدل شوند

به گفته ژنرال گراسیموف، ایجاد ائتلاف‌های نظامی مشابه ناتو در منطقه آسیا و اقیانوسیه مانند “آکوس” (استرالیا، انگلیس و آمریکا)، ائتلاف سه جانبه آمریکا، ژاپن و کره جنوبی چالش‌ها و تهدیدهایی مشابه آنچه اروپا امروز با آن مواجه است را برای منطقه به ارمغان می‌آورد.»

گراسیموف افزود که تشدید تنش‌ها در اطراف میانمار، تایوان و شبه جزیره کره، طبق سناریوی واشنگتن برای پمپاژ سلاح به کشورهای مناطق یاد شده است.

«سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه  نیز چندی قبل غرب را به تلاش‌های پنهان برای تضعیف معماری امنیتی منطقه قفقاز از طریق حملات دیپلماتیک و تلاش برای سرکوب توافقات بین روسیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان متهم کرد.

لاوروف گفت: «ما می‌بینیم که غرب چه اهدافی را در قفقاز جنوبی دنبال می‌کند. هدف آن‌ها  جدا کردن روسیه از منطقه است.»