تشریح نقطه نظرات ایران درباره کنفرانس آب و هوایی در امارات در رایزنی تلفنی وزرای خارجه ٢ کشور
تشریح نقطه نظرات ایران درباره کنفرانس آب و هوایی در امارات در رایزنی تلفنی وزرای خارجه ٢ کشور
وزیر امور خارجه در گفت‌وگوی تلفنی همتای اماراتی ضمن تشکر از دعوت به عمل آمده از آیت‌الله رئیسی برای شرکت در کنفرانس کاپ ٢۸، حضور مقامات رژیم صهیونیستی در این اجلاس را با توجه به جنایات جنگی و نسل کشی اخیر این رژیم در خور تأمل جدی خواند.

به گزارش خبربین آنلاین؛ وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و امارات عربی متحده حسین امیرعبداللهیان و شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان امروز (پنجشنبه) نهم آذر ماه تلفنی گفت‌وگو کردند.

آخرین تحولات غزه در سایه توافق آتش‌بس موقت از جمله مباحث مورد گفت‌وگو در این رایزنی تلفنی بود.

امیرعبداللهیان در این گفت‌وگوی تلفنی آتش‌بس موقت در غزه که برای سومین بار تمدید شده را مورد اشاره قرار داد و گفت که کشورهای اسلامی باید به تلاش‌های خود برای توقف کامل جنایات جنگی رژیم صهیونیستی و گشودن مسیرهای گسترده ارسال کمک‌های انسان دوستانه به غزه ادامه دهند.

وی افزود: توقع آن است که شورای امنیت سازمان ملل با صدور قطعنامه‌ای موثر بتواند به وظایف خود در قبال مردم فلسطین عمل کند.

* نقطه نظرات ایران درباره کنفرانس کاپ ۲۸

وزیر خارجه امارات عربی متحده شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان نیز در این گفت‌وگوی تلفنی به تشریح اقدامات این کشور در مجامع منطقه‌ای و بین‌المللی در راستای برقراری آتش‌بس اشاره کرد و گفت که امارات نهایت تلاش خود را برای استمرار آتش‌بس و افزایش ارسال کمک‌های انساندوستانه به غزه به کار خواهد بست.

این دیپلمات عالیرتبه اماراتی امیرعبداللهیان را در جریان آخرین اقدام‌های کشورش برای برگزاری کنفرانس کاپ ٢۸ (اجلاس آب و هوایی COP26) در امارات قرار داد.

امیرعبداللهیان ضمن تشکر از دعوت رئیس امارات متحده عربی از آیت‌الله رئیسی برای حضور در این کنفرانس، نقطه نظرات جمهوری اسلامی ایران را در این خصوص برای مقام اماراتی توضیح داد و گفت: با درک برگزاری کنفرانس بین‌المللی کاپ ۲۸ از سوی سازمان ملل و با ریاست امارات، حضور مقامات رژیم اشغالگر اسرائیل در این اجلاس با توجه به جنایات جنگی و نسل کشی اخیر رژیم صهیونیستی در خور تامل جدی است.

شهر دبی از امروز (پنجشنبه) متحده میزبان اجلاس آب و هوایی «COP28» است و در این خصوص روزنامه جروزالم پست اعلام کرده، رئیس رژیم صهیونیستی اسحاق هرتزوگ قصد دارد، از فرصت حضور در اجلاس آب و هوایی دبی استفاده کرده و ضمن دیدارهای دیپلماتیک سطح بالا، موضع اسرائیل را تقویت و زمینه آزادی اسرای اسرائیلی را فراهم کند.

کاپ ۲۸ بیست‌ و هشتمین نشست اقلیمی سالانه سازمان ملل متحد است که دولت‌ها در آن درباره روش‌های محدود کردن و آمادگی برای تغییرات اقلیمی آینده به بحث و تبادل نظر می‌پردازدند. این کنفرانس از ۳۰ نوامبر تا ۱۲ دسامبر ۲۰۲۳ در دبی برگزار خواهد شد. کاپ مخفف «کنفرانس اعضای شرکت‌ کننده» است. اعضای شرکت‌کننده در این کنفرانس کشورهایی هستند که کنوانسیون سازمان ملل درباره تغییر اقلیم در سال ۱۹۹۲ میلادی را امضا کرده‌اند. بیش از ۲۰۰ کشور به این کنفرانس دعوت شده‌اند.

وزرای خارجه ایران و امارات ۲۰ مهر ماه نیز درباره اوضاع غزه تلفنی گفت‌وگو کرده بودند. امیرعبداللهیان در آن گفت‌وگوی تلفنی با همتای اماراتی ضمن تأکید بر ضرورت حمایت کشورهای اسلامی و‌ عربی از مردم فلسطین، جنایات جنگی رژیم صهیونیستی و تشدید محاصره انسانی غزه را شدیدا محکوم کرده بود.