جزئیات برگزاری رزمایش مشترک پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت ۱۴۰۲
جزئیات برگزاری رزمایش مشترک پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت ۱۴۰۲
فرمانده قرارگاه مشترک پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء (ص) گفت: استفاده از فناوری‌های نوین از ویژگی‌های برجسته این رزمایش است.

وی با بیان اینکه تمامی روش‌ها و راهکنش‌های به‌کار گرفته شده در این رزمایش، ترکیبی، بومی و خلاقانه است که متناسب با ساختارها و تهدیدات روز دنیا طرح‌ریزی و اجرا خواهد شد، گفت: استفاده از فناوری‌های نوین از ویژگی‌های برجسته این رزمایش است.

امیر سرتیپ رحیم زاده ادامه داد: رزمایش مشترک تخصصی پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت ۱۴۰۲ به منظور ارتقای آمادگی رزمی یگان‌ها، ایجاد بازدارندگی، ارزیابی سامانه‌های بومی پدافند هوایی برای مقابله با تهدیدات متنوع، پرحجم و دفاع همه جانبه و ۳۶۰ درجه در فضای جنگ الکترونیک و سایبری، ارتقاء سطح دانش و مهارت کارکنان جوان عملیاتی و فنی، اشراف اطلاعاتی و تمرین هم‌افزایی و هماهنگی مراکز فرماندهی و کنترل ارتش و سپاه در قالب شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور برگزار می‌شود.

فرمانده قرارگاه مشترک پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء (ص)، اجرای عملیات تهاجمی با پهپادهای پرسه زن و انهدامی را از دیگر مراحل رزمایش مشترک تخصصی پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت ۱۴۰۲ اعلام و تصریح کرد: دفاع از مراکز حساس و حیاتی مانند پالایشگاه‌ها، نیروگاه‌های هسته‌ای، بنادر و… با اجرای اقدامات آفند جنگالی و سایبرالکترونیکی، دفاع در برابر تهاجم هواپایه دورایستا، مهمات هوشمند، موشک‌های کروز و هواپیماهای باسرنشین و بدون سرنشین پنهانکار از دیگر برنامه‌های این رزمایش است.

امیر سرتیپ رحیم زاده اظهار کرد: تعدادی از سامانه‌ها امسال برای اولین بار در این رزمایش حضور دارند، این سامانه‌ها بعد از اینکه تست‌های لازم و آزمایش‌های مربوطه را پشت سر گذاشتند در سازمان‌ رزم یگان های پدافند هوایی برای اولین بار سازماندهی شدند و ان شاالله در این رزمایش عملیات خودشان را انجام خواهند داد و مورد ارزیابی در سازمان رزم قرار خواهند گرفت.

وی گفت: سامانه‌های پدافند هوایی، هواپیماها و به ویژه پهپادهای بدون سرنشین که در این رزمایش حضور دارند و آن‌هایی که قبلاً در رزمایش‌های قبلی شرکت کرده بودند، این سامانه‌ها به یک قابلیت‌ و توانمندی‌های بیشتری دست پیدا کرده‌اند و ما در این رزمایش تلاش خواهیم کرد تا آن قابلیت‌هایی که بر این سامانه‌ها اضافه شده‌اند را در اینجا به دقت مورد ارزیابی قرار دهیم.

فرمانده قرارگاه مشترک پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء (ص) با تاکید بر اینکه در این رزمایش کارکنان متعهد و پر تلاش ارتش و سپاه دوشادوش یکدیگر تحت کنترل و هدایت عملیاتی قرارگاه مشترک پدافند هوایی کشور مقابله با اهداف هوایی را تمرین می‌کنند، تصریح کرد: کلیه مراحل این رزمایش تحت نظارت و ارزیابی کارشناسان و ارزیابان ستادکل نیروهای مسلح و قرارگاه مرکزی حضرت خاتم‌الانبیاء (ص) برگزار می‌شود.