جزئیات طرح فجرانه کالابرگ و افزایش ۲۲۰هزارتومانی یارانه تشویقی
جزئیات طرح فجرانه کالابرگ و افزایش ۲۲۰هزارتومانی یارانه تشویقی
در طرح جدید دولت درباره کالابرگ الکترونیکی که آغاز شده است، خانواده‌ای که به‌ازای هر فرد ۳۰۰هزار تومان و یا ۴۰۰هزار تومان دریافت می‌کرده است، ۲۲۰هزار تومان بیشتر دریافت خواهد کرد و می‌بایست این اعتبارِ تشویقی را صرفِ خرید ۱۱ قلم کالای معیّن کند.

به گزارش خبربین آنلاین: مسئولان دولتی در روزهای اخیر از طرح ویژۀ ارائه کالاهای اساسیِ به مردم خبر داده‌اند.

سخنگوی دولت اخیراً در نشست خبری دراین‌باره اعلام کرده بود در طرح فجرانه کالابرگ الکترونیکی در صورت استفاده از کالابرگ و خرید از سبد غذایی مورد تأیید وزارت کار، ۲۲۰ هزار تومان به‌ازای هر فرد به‌مبلغ ۴۰۰ هزار تومان کالابرگ افزوده می‌شود و هر فرد می‌تواند تا ۶۲۰ هزار تومان از کالابرگ استفاده کند،
به‌این‌معنا که خانواده‌ای که به‌ازای هر فرد، ۳۰۰ هزار تومان و یا ۴۰۰ هزار تومان دریافت می‌کرده است، ۲۲۰ هزار تومان بیشتر دریافت خواهد کرد و می‌بایست این اعتبارِ تشویقی را صرفِ خرید ۱۱ قلم کالای معیّن کند.

مرتضوی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی نیز دراین‌باره توضیح داده بود طرح جدید کالابرگ به‌مدت سه‌ماه برای تثبیت قیمت‌ها آغاز شده و تفاوتش با طرح سابق این است که یارانه تشویقی به ۲۲۰ هزار تومان افزایش داشته است و ۱۱ قلم کالا کدگذاری شده است و به‌میزان وزن خرید، یارانه تشویقی داده می‌شود، هم‌چنین شرط حداقل ۲۲۰ هزار تومان خرید حذف شده است و هرکس هر مقدار خرید کند، از یارانه تشویقی برخوردار خواهد شد.

وزارت تعاون نیز در روزهای اخیر طی اطلاعیه‌ای دراین‌باره اعلام کرد: «مرحله جدید و بزرگ طرح ملّی کالابرگ الکترونیکی با عنوان «طرح فجرانه» در راستای حمایت مضاعف از سبد غذایی خانوار یارانه‌بگیر با اولویت خانوار دهک‌های پایین جامعه (اول تا هفتم) در دهه مبارک فجر و همزمان با چهل‌وپنجمین سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی از ۱۷ بهمن‌ماه آغاز می‌شود و تا ۱۷ اردیبهشت‌ماه سال آینده ادامه خواهد داشت».

این طرح درخصوص یازده قلم کالای اساسی شامل گوشت مرغ، گوشت قرمز، برنج، روغن، ماکارونی، شیر، پنیر، ماست، قند و شکر، تخم‌مرغ و حبوبات می‌شود. در این طرح، ۱۸ تا ۲۰ هر ماه حساب سرپرستان خانوار شارژ می‌شود، هم‌چنین که این اعتبار هر ماه شارژ می‌شود و نیاز نیست حتماً یک بار در ماه خرید کنند و در خریدهای متعدد می‌توانند از این امکان بهره ببرند.

وزیر کار گفته است این طرح با استقبال خوبی مواجه شده است و در مدت ۱۰ روز از شروع طرح، ۹ میلیون و ۱۵۳ هزار خانوار معادل حدود ۳۰ میلیون نفر در آن مشارکت کرده‌اند.

سازمان هدفمندی یارانه‌ها اخیراً از تغییر زمان پرداخت یارانه‌ها خبر داده بود، بر این مبنا، «مستمری کمیته امداد و سازمان بهزیستی بیستم هرماه»، «یارانه نقدی و معیشتی خانوار دهک‌های یک تا سه، بیست و پنجم هرماه»، «یارانه نقدی و معیشتی سایر خانوارهای مشمول، سی‌ام هرماه» و هم‌چنین «یارانه دارو و هزینه حمل‌ونقل و ذخیره‌سازی سوخت، ابتدای ماه» پرداخت خواهد شد.