جنگ، اسرائیل را ۲۰ سال به عقب بُرد
جنگ، اسرائیل را ۲۰ سال به عقب بُرد
اقتصاددانان ارشد رژیم صهیونیستی در وبیناری در دانشگاه عبری قدس با اشاره به تردید خارجی‌ها برای سرمایه‌گذاری در اسرائیل گفتند که اقتصاد این رژیم در سایه هزینه‌های جنگ 20 سال به عقب برده شد.

اقتصاددانان صهیونیست در حال بررسی گزینه‌های پس از جنگ در مورد غزه هستند و از شاخص‌های فعلی به این نتیجه رسیدند که بحران پیش آمده برای اقتصاد اسرائیل موقتی نیست، بلکه بلندمدت خواهد بود.

عملیات طوفان الاقصی مقاومت و نسل‌کشی رژیم صهیونیستی علیه نوار غزه و افزون بر آن ناآرامی‌های داخلی اسرائیل ، موجب افزایش بی سابقه هزینه‌های جنگ به حدود ۲۰۰ میلیارد شکل( ۵۴ میلیارد دلار) شده است.

شموئل آبرامسون، اقتصاددان ارشد وزارت دارایی رژیم صهیونیستی در یک وبینار که در دانشگاه عبری قدس با عنوان «اقتصاد اسرائیل یک روز پس از جنگ» برگزار و توسط وبگاه کالکالیست اسرائیل گزارش شد، گفت «بودجه دفاعی به عنوان درصدی از تولید ناخالص داخلی از ۴.۶ به حدود ۶ درصد افزایش خواهد یافت. در یک سناریوی نسبتاً خوش بینانه ما به یک دهه قبل باز خواهیم گشت.»

وی افزود: «اگرچه در گذشته تنش داخلی بین امنیت و اقتصاد وجود داشت، اکنون برای ما روشن شده است که برای بازگرداندن اعتماد سرمایه گذاران باید جنگ به خوبی پایان یابد»

آبرامسون گفت:  در واقع امر، جنگ از نظر تاثیرات بر اقتصاد شبیه آنچه در ۲۰ سال گذشته هم دیده‌ بودیم، نیست. این رویدادی است که تغییراتی را هم در کوتاه‌مدت در سال ۲۰۲۴ و هم برای همیشه تحمیل می‌کند، زیرا افزایش بودجه دفاعی به هزینه‌های دائمی و بزرگ اسرائیل تبدیل شده است.

کالکالیست آورده است: آبرامسون نرخ هزینه‌های امنیت اسرائیل را به عنوان درصدی از تولید ناخالص داخلی ارائه کرد که طی دهه گذشته به تدریج کاهش یافته و به ۴.۶ درصد رسیده بود؛ اما حالا تاکید کرد این وضعیت ادامه نخواهد یافت و افزایش بودجه دفاعی به عنوان درصدی از تولید ناخالص داخلی به حدود شش  درصد نشان دهنده آسیب ۱.۴ درصدی به تولید ناخالص داخلی است، یعنی بیشتر از کل بودجه آموزش عالی در اسرائیل و وزارت رفاه اجتماعی یا بودجه وزارت امنیت اسرائیل خواهد بود.

پیامدهای گسترده بر اقتصاد اسرائیل

آبرامسون همچنین به تعویق ورود جوانان به بازار کار به دلیل تمدید خدمت اجباری آنها اشاره کرد و گفت: موضوع زمان نیز در اقتصاد مهم است، زیرا برآورد می‌شود که تعویق ورود به کار جوانان برای یک سال، زیان ۰.۹ درصدی به تولید ناخالص داخلی وارد می‌کند. این باری به ارزش میلیاردها شکل است، در نتیجه از افزایش مالیات، گریزی وجود نخواهد داشت
به نوبه خود، آدی براندر، مدیر بخش تحقیقات بانک مرکزی رژیم صهیونیستی، در همین وبینار به بازار کار اشاره کرد و گفت دو سال پس از  کرونا بازار کار اسرائیل با رشد غیرعادی روبه بود اما انتظار نمی‌رود که به آن ارقام بازگردیم.

آبرامسون  و براندر همچنین با بیان اینکه حق بیمه مورد مطالبه سرمایه گذاران در اقتصاد اسرائیل از ابتدای جنگ به طور قابل توجهی افزایش یافته است، گفت: صنعت ساخت و ساز در اسرائیل هم از رفتن کارگران خارجی ضربه خورده و با توجه به توقف حضور کارگران فلسطینی در اسرائیل نیاز به کارگر خارجی بیش از گذشته است.

اقتصاددان ارشد شرکت فینیکس اینوستمنس، رینات اشکنازی،  هم در این وبینار گفت: «هیچ بخشی وابسته به اقتصاد اسرائیل باقی نمانده است که افول بسیار چشمگیری را ثبت نکرده باشد. از ابتدای سال ۲۰۲۳، ما شاهد پیامدهای طرح اصلاح قضایی( طرح نتانیاهو برای محدود کردن اختیارات قوه قضائیه) و عملیات هفتم اکتبر بودیم و به طور کلی این حوادث منجر به سقوط ۱۸ درصدی ارزش شکل شده است».

وی درباره هزینه‌های جنگ گفت: : ماه به ماه غافلگیرتر می‌شویم، فکرش را نمی کردیم به هزینه حدود ۲۰۰ میلیارد شکل (۵۴ میلیارد د دلار) برسیم در حالی که هنوز در میانه راه هستیم بین دیدگاهی که نهادهای اسرائیل به اوضاع دارند با نگاهی که از بیرون به ما می شود زمین تا آسمان فرق است. ما در نگاه سرمایه گذاران خارجی خیلی بدتر از چیزی هستیم که خودمان اعتقاد داریم.

این اقتصاددان صهیونیست گفت: ما غافلگیر شدیم که آژانس رتبه بندی مودیز نسبت به اقتصاد ما بسیار بدبین است و همچنین در گفت‌وگوهایمان با آژانس‌های دیگرمتوجه شدیم که وضعیت از بیرون بسیار بدتر از گمان خودمان به نظر می‌رسد.