حالت beast mode جنگنده اف۳۵ چیست؟ + عکس
حالت beast mode جنگنده اف۳۵ چیست؟ + عکس
جنگنده تهاجمی مشترک اف -۳۵ که توسط لاکهید مارتین توسعه یافته، به عنوان پیشرفته ترین پلتفرم جنگنده روی کره زمین شناخته می شود. این هواپیما برای انجام طیف گسترده ای از ماموریت ها طراحی شده و در ظرفیت چندمنظوره خود جایگزین چندین هواگرد دیگر شده است. یکی از تنظیمات این جنگنده که از نظر بصری قابل توجه است، حالت Beast Mode نام دارد.

به گزارش خبربین آنلاین؛ این اصطلاح در رابطه با این جت از یک گرافیک لاکهید مارتین در سال ۲۰۱۷ نشأت می گیرد که تفاوت بین حالت پنهانکاری، جایی که F – ۳۵ تنها به سلاح های موجود در محفظه داخلی برای کاهش ردپای راداری خود مجهز است و به اصطلاح “حالت جانور”، جایی که مجموعه کاملی از سلاح های داخلی و خارجی را حمل می کند، را نشان می دهد.

در حالت پنهانکاری، این هواپیما می تواند ۲,۵۸۵ کیلوگرم را در محفظه داخلی حمل کند، در حالی که حالت جانور یا هیولا این جت را قادر می سازد تا ۹،۹۷۹ کیلوگرم مهمات هوا به هوا و هوا به زمین را بارگیری کند. متیو هارپر، فرمانده اسکادران شماره ۳۵ نیروی هوایی سلطنتی استرالیا، در مورد زمان استفاده از این پیکربندی به فایت گلوبال گفته است: این ویژگی طراحی به F-۳۵Aهای استرالیایی اجازه می دهد تا متناسب با محیط تهدید و الزامات عملیاتی سازگاری پیدا کند. این حالت [ جانور ] به احتمال زیاد در محیط های کم تر مورد مناقشه که در آن ها استفاده سریع از مهمات بر به حداکثر رساندن قابلیت های پنهان کاری F – ۳۵ A اولویت دارد، مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

حالت beast mode جنگنده اف۳۵ چیست؟/ عکس

در عمل، پس از دستیابی به برتری هوایی، حالت تمام خودکار beast mode فعال می شود و تشخیص راداری دیگر جای نگرانی ندارد.

F-۳۵ چقدر بار می تواند حمل کند؟

پیکربندی سلاح ها به الزامات ماموریت و اینکه چه کسی در حال هدایت هواپیما است بستگی دارد. به گفته لاکهید مارتین، بیش از ۹۷۰ فروند اف -۳۵ به نیروهای هوایی ده کشور تحویل داده شده است. یک ماموریت آموزشی موردی برای نیروی دریایی ایالات متحده، که این جت ها را از روی ناوهای هواپیمابر به پرواز در می آورند، شامل شش بمب هدایت لیزری مشقی (چهار بمب سوار بر بال ها و دو بمب بارگیری شده در محفظه داخلی سلاح ها) و یک موشک میان برد آموزشی ۹ X است.

حالت beast mode جنگنده اف۳۵ چیست؟/ عکس

این هواپیما مملو از بمب های مشقی (به این معنی که پس از برخورد منفجر نخواهند شد) است تا نحوه عمل آن در زمان بارگیری کامل را شبیه سازی کند. اتفاق و احتمالی که خدمه هواپیما باید برای آن آماده شوند. سرهنگ دوم پیتر کوزت، مدیر عملیات اسکادران جنگنده شصت و سوم نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا، اهمیت تست پیکربندی سلاح ها در حالت Beast Mode بر روی اف -۳۵ ها را در طی دوره های آموزشی توضیح می دهد: برای خلبانان دانشجوی ما مهم است که کمی در معرض پرواز با این پیکربندی واقعاً منحصر به فرد قرار بگیرند، زیرا وقتی در یک وضعیت جنگی هستند، با پیکربندی بسیار مشابهی با شکل فعلی پرواز خواهند کرد. اغلب زمان هایی وجود دارد که آن ها پرواز می کنند، یک ماموریت جنگی انجام می دهند و باید برگردند و با آن مهمات سنگین وزن فرود بیایند. این یک چالش اضافی است که بسیاری از خلبانان دانشجو تا زمانی که در وضعیت جنگی قرار نگیرند، هرگز آن را تجربه نمی کنند. ما می خواهیم ابتدا این آشنایی را به آن ها بدهیم. اگر چه اف -۳۵ یک هواپیمای فوق العاده قدرتمند است، وقتی شما شش بمب و موشک هدایت لیزری سنگین وزن را به آن متصل می کنید، به طرز چشمگیری متفاوت پرواز می کند. وقتی دانشجویان خلبانی ما این مسئولیت را دریافت می کنند، فرصتی منحصربفرد برای رشد پیدا می کنند.

هنگامی که اف -۳۵ به طور کامل بارگیری شود، می تواند مهمات را در شش ستون خارجی خود بر روی بال ها و محفظه بمب داخلی خود حمل کند. در شرایط عملیاتی عادی، اف -۳۵ تنها از ظرفیت محفظه داخلی خود برای کاهش ردپای راداری اش استفاده می کند. علاوه بر توپ های داخلی، جا برای حمل چهار سلاح در محفطه داخلی وجود دارد. این ظرفیت معمولاً بین موشک های هوا به هوا و بمب های هدایت شونده دقیق تقسیم می شود.