حداقل ۱۵۰ هزار پرستار باید جذب شوند
حداقل ۱۵۰ هزار پرستار باید جذب شوند
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه برای رسیدن به حداقل استاندارد جهانی از نظر تعداد، باید 150 هزار پرستار جذب نظام سلامت شوند، گفت: مجموع دانشجویانی که سالانه به عنوان پرستار فارغ‌التحصیل می‌شوند، بین 10 تا 12 هزار نفر است.

به گزارش خبربین آنلاین؛ علیرضا زالی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در مراسمی که به مناسبت بزرگداشت روز پرستار و ولادت حضرت زینب(س) در دانشکده پرستاری و مامایی جمعی از دانشجویان برگزار شد، صبر و شکیبایی حضرت زینب (س) را علت نامگذاری سالروز ولادت ایشان به عنوان روز پرستار عنوان کرد.

 زالی به بیان افق‌های فراروی دانشجویان پرستاری و وضعیت این رشته در کشور پرداخت و گفت: در حال حاضر قریب به ۲۹۰ هزار پرستار در کشور وجود دارند.

وی تعداد کادر پرستاری فعال در انگلستان به عنوان یکی از کشورهای پیشرو در آموزش پرستاری را ۶۹۰ هزار نفر و تعداد پرستاران مشغول به کار در آمریکا را ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر عنوان کرد.

زالی در ادامه بر ضرورت ارتقای جایگاه فعلی کشور از نظر استفاده از ظرفیت‌های پرستاری تاکید کرد تا فاصله تعداد پرستاران نسبت به جمعیت، به استاندارد جهانی نزدیکتر شود.

وی با بیان اینکه پرستاری یکی از فرسایشی‌ترین مشاغل حوزه سلامت است، فشار مضاعف به پرستاران را یکی از آسیب‌های کمبود نیروی پرستاری در نظام سلامت عنوان کرد.

 زالی با اشاره به تصاعدی بودن فرسایش شغلی پرستاری در طول زمان، بر ضرورت برنامه‌ریزی برای کاهش فشارهای شغلی و افزایش درامد پرستاران تاکید کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خطاب به دانشجویان تاکید کرد: افق‌های پیش روی پرستاری در دنیای امروز با گذشته تفاوت زیادی پیدا کرده است و پیش‌بینی می‌شود تعداد زیادی از پرستاران در کشورهای اروپایی تا سال ۲۰۲۵ در مقطع دی ان پی فارغ‌التحصیل شوند.

 زالی بحث‌های بین رشته‌ای، انشعابات جدید تخصصی و فوق تخصصی و نقش پرستاران در مسائل اجتماعی و توسعه خدمات مراقبت در منزل با محوریت پرستاران را بخش دیگری از افق‌های پیش روی رشته پرستاری عنوان کرد.

وی دانشجویان پرستاری دانشگاه را آینده‌سازان و معماران نوین پرستاری در کشور توصیف کرد و گفت: هم اکنون بزرگترین عنصر انسانی مراقبت از سلامت در ایران را پرستاران با سهم ۳۷ درصدی خود تشکیل می‌دهند.

 زالی با تاکید بر اهمیت علاقه قلبی به حرفه پرستاری در میزان مطلوبیت خدمات پرستاری، نقش پرستاران را در زدودن آلام بیماران بسیار پررنگ توصیف کرد.