حمایت آمریکا از رژیم صهیونیستی خطای بزرگ آنهاست
حمایت آمریکا از رژیم صهیونیستی خطای بزرگ آنهاست
وزیر امور خارجه حمایت گسترده آمریکا از رژیم صهیونیستی را خطای بزرگ ایالات متحده دانست و ابراز داشت: رژیم اسراییل و‌حامیانش تصور می‌کردند ظرف مدت کوتاهی می‌توانند حماس را از بین ببرند، که محاسبه ای کاملا غلط بود.

 امیرعبداللهیان با اشاره به ماهیت عملیات طوفان الاقصی بعنوان عملیات ضداشغالگری یک جنبش آزادیبخش علیه یک رژیم اشغالگر و نامشروع افزود: آمریکا، رژیم صهیونیستی و برخی از کشورهای غربی تلاش کردند تا عملیات هفت اکتبر را اقدامی تروریستی معرفی کنند که با دیپلماسی سازنده مقاومت این نگاه رنگ باخت.

وزیر امور خارجه کشورمان اظهار داشت: در ۱۰۰ روز بمباران وحشتناک، رژیم صهیونیستی برغم کشتار بیش از ۲۵ هزار نفر از شهروندان و بویژه زنان و کودکان فلسطینی نتوانست به هیچ‌یک از اهداف اعلام شده خود دست یاید.

امیرعبداللهیان حمایت گسترده آمریکا از رژیم صهیونیستی را خطای بزرگ ایالات متحده دانست و ابراز داشت: رژیم اسراییل و‌حامیانش تصور می‌کردند ظرف مدت کوتاهی می‌توانند حماس را از بین ببرند، که محاسبه ای کاملا غلط بود.

وزیر امور خارجه کشورمان با تبیین توان کنشگری گروه‌های غیردولتی در جهان پیچیده امروز، گفت: به موازات کنشگری دولت‌ها، جریان‌های مردمی و گروه‌های غیردولتی نیز به عناوین و روش‌های مختلف در حال کنشگری و ایفای نقش هستند و جریان های مقاومت در منطقه اکنون از توان کنشگریِ جریان‌سازی در راستای تقویت صلح و امنیت در منطقه برخودار هستند.

امیرعبداللهیان شهید سلیمانی را قهرمان مبارزه با تروریسم در عرصه جهانی دانست و در ادامه ضمن تبیین رویکرد حزب الله لبنان در مقابل رژیم صهیونیستی، با تأکید بر این که نیروهای مقاومت در منطقه از جمله یمن مستقلا و در چارچوب مصالح خود اقدام می‌کنند و جمهوری اسلامی ایران به آنها دستور نمی‌دهد، اظهار داشت: مدل‌های رفتاری گروه‌های مقاومت بسیار قابل توجه بوده و حزب الله لبنان اکنون بخش قابل توجهی از نیروهای ارتش رژیم صهیونیستی را در مرزهای شمالی با جنوب لبنان مشغول کرده است.

وزیر امور خارجه کشورمان اظهار داشت: اگر مقاومت در سوریه و عراق در مقابله با داعش و تروریسم شکل نمی گرفت، امروز سوریه و عراق شکل دیگری داشت و اگر ترتیبات امنیتی مبتنی بر مقاومت نبود، امروز رژیم صهیونیستی محدود به دیوارهایش نبود و منطقه شرایط دیگری می‌بود.

امیرعبداللهیان در این چارچوب، نقش هدایت کنندگی راهبردی رهبر معظم انقلاب اسلامی را بسیار ویژه و خاص توصیف کرد و گفت، این نقش حکیمانه و مدبرانه مورد اعتراف و اذعان صاحبنظران مختلف حکومتی و غیردولتی در منطقه و جهان است.

وزیر امور خارجه با اشاره به پرسش‌گری جامعه جوان کشور و این که نسل جوان امروز نه از تاریخ دیروز و وضع امروز بلکه از فردا سؤال می پرسد و به افق های پیش رو می‌نگرد، گفت: نگاه به مباحث آینده شناسی در موضوعات مختلف حائز اهمیت است.

امیرعبداللهیان با بیان اینکه هدف نسل جوان امروزی فهم درست از آینده است، افزود: تبیین و بازشناسی درست آینده فلسطین، منطقه و جهان یک رسالت مهم ائمه جمعه برای پاسخگویی به نسل کنونی است.
وی افزود: بازشناسی درست تحولات آینده و تبیین دقیق روندهای منطقه ای و جهانی برای جوانان از جمله رسالت های مهمی است که ائمه جمعه میدان دار آن هستند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به پیشرفت‌های روزافزون کشورمان در حوزه اندیشه و‌ دانش مختلف اظهار داشت: در گفتمان انقلاب اسلامی، لسان و منویات امام خامنه‌ای به دستاوردهای ارزشمندی در عرصه عمل تبدیل شده و این مهم ترین تفاوت رهبر ایران با دیگر رهبران جهانی است.

وزیر امور خارجه کشورمان، گفت: رژیم صهیونیستی وقتی نتوانست به هدف اول خود که نابودی حماس بود دست یابد؛ هدفش را تغییر داد؛ کشف تونل‌ها و آزادی اسرا با توسل به قدرت نظامی را هدف گذاری کرد که در این عرصه هم درمانده شد؛ ولی اکنون مسیر ورود به راه حل های سیاسی را در پیش گرفته است. البته ما در جمهوری اسلامی ایران از ابتدای نسل کشی رژیم اسراییل در غزه گفتیم که جنگ راه حل نیست و مقاومت با قدرت عمل خواهد کرد.

در بخش پایانی این مراسم به پاس مجاهدت‌های شهید حسن ایرلو، سفیر شهید جمهوری اسلامی ایران در یمن، تندیس یادبود قدرشناسی ائمه جمعه ایران به فرزند ایشان اعطا شد.

همچنین به پاس قدردانی از نقش دستگاه دیپلماسی و وزیر امور خارجه، تندیس قدرشناسی ائمه جمعه ایران به امیرعبداللهیان اعطا شد. امیرعبداللهیان این تندیس افتخار را به شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی اهدا کرد.

نمایندگان ولی‌فقیه و ائمه جمعه سراسر کشور صبح امروز پس از ادای احترام به روح بلند امام راحل رحمه الله علیه و شهدای مقاومت خاصه شهید سلیمانی و نیز شهدای اخیر مقاومت در منطقه، و از ابتکار حجت الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری در تمرکز بر مقاومت در این اجلاس، تقدیر کردند.