دستگیری کارمندان سابق دولت ترکیه به اتهام ارتباط با موساد
دستگیری کارمندان سابق دولت ترکیه به اتهام ارتباط با موساد
دستگا‌ه‌های امنیتی ترکیه طی عملیاتی چند کارمند سابق دولت این کشور را به اتهام ارتباط با سرویس جاسوسی اسرائیل دستگیر کردند.

به گزارش خبربین آنلاین: نهادهای امنیتی ترکیه، ظهر امروز (سه‌شنبه)، خبر دادند ۷ نفر را به ظن ارتباط با دستگاه جاسوسی اسرائیل (موساد) و ارسال اطلاعات به آن‌ها دستگیر کرده‌اند.

خبرگزاری «آناتولی» در این باره گزارش داد این عملیات را دستگاه اطلاعات ترکیه و پلیس استانبول به صورت مشترک انجام داده‌اند.

تحقیقات اولیه حاکی از آن است که فردی به نام «حمزه تورهان آیبرک» کارمند پیشین دولت ترکیه از طریق واسطه‌ای به اسم «ویکتوریا» با موساد در ارتباط بوده است.

طبق گزارش آناتولی، آیبرک که چند بار سابقه حضور در برنامه‌های تلویزیونی ترکیه به عنوان میهمان را نیز دارد، اکنون مشخص شده است که به عنوان «کارآگاه» موساد فعالیت داشته و از گروهی از کارمندان دولتی ترکیه برای تشکیل یک شبکه به ازای پول کمک گرفته است.

تحقیقات اولیه همچنین نشان می‌دهد آیبرک اطلاعات افراد و شرکت‌هایی خاورمیانه‌ای را جمع‌آوری کرده و آن را برای موساد فرستاده است.

آناتولی می‌گوید آیبرک در سال ۲۰۱۹ به خدمت موساد درآمده و در بلگرد -پایتخت صربستان- آموزش‌های لازم را دیده و سپس در ابتدای کار، مأمور به انجام «اقداماتی ساده‌» شده است.

اما او سپس به دستور موساد به استفاده از برنامه‌های رمزگذاری شده برای ارتباط با دستگاه جاسوسی اسرائیل روی آورده و برای آنکه نقل‌وانتقلات مالی میان آن‌ها شناسایی نشود، از رمزارزها استفاده می‌کرده است.

آناتولی اضافه کرد که آیبرک در کنار ارسال اطلاعات برای موساد، در اقداماتی نظیر زیرنظر گرفتن افراد و تهدید آن‌ها نیز نقش داشته و همچنین در خودروی آن‌ها دستگاه‌های ردیابی کار می‌گذاشته تا سرویس جاسوسی اسرائیل مستقیما محل حضور آن‌ها را شناسایی کند.

این عملیات در حالی انجام شده است که رسانه‌های ترکیه‌ای ماه گذشته نیز از دستگیری گروهی مرتبط با موساد در این کشور خبر داده بودند.

خبرگزاری آناتولی درباره دستگیری این افراد خبر داده بود که آن‌ها اقداماتی مانند ارسال بیوگرافی، تصاویر و فیلم، تعیقب افراد خاص و کارگذاشتن دستگاه‌های ردیابی را برای موساد انجام می‌دانند.