ذخیره‌سازی نفت توسط آمریکا، قیمت نفت را افزایش داد
ذخیره‌سازی نفت توسط آمریکا، قیمت نفت را افزایش داد
تلاش‌های آمریکا برای پیدا کردن نفت ارزان در بازار برای پر کردن ذخایر راهبردی نفت این کشور، سبب افزایش قیمت نفت به بالای 76 دلار در هر بشکه شد.

به گزارش خبربین آنلاین؛ قیمت نفت در معاملات امروز بازارهای جهانی برای دومین جلسه متوالی افزایش یافت.

گفته می‌شود دلیل این افزایش تلاش دوباره آمریکا برای پر کردن ذخایر نفت این کشور است اما همچنان نگرانی در مورد فزونی عرضه در بازار و تقاضای کمتر برای سوخت در سال آینده ادامه دارد.

هر بشکه نفت برنت با ۵۷ سنت افزایش ۷۶.۴۱ دلار فروخته شد و هر بشکه نفت خام آمریکا با ۵۱ سنت افزایش ۷۱.۷۴ دلار معامله شد.

هر ۲ شاخص نفتی در معاملات روز جمعه بیش از ۲ درصد افزایش یافتند اما متوسط قیمت نفت به عل نگرانی در مورد فزونی عرضه برای هفتمین هفته متوالی طی هفته گذشته افت کرده بود که طولانی‌ترین دوره کاهشی از سالی ۲۰۱۸ به شمار می‌رود.

قیمت پایین نفت در حال حاضر سبب شده تا آمریکا تلاش کند ۳ میلیون بشکه برای پر کردن ذخایر راهبردی نفت خود موسوم به SPR خریداری کند که این محموله‌ها در ماه مارس ۲۰۲۴ تحویل داده خواهد شد.

تونی سایکامور، تحلیلگر بانک IG  با توضیح اینکه «ما می‌دانیم دولت آمریکا به دنبال پر کردن ذخایر راهبردی است که قیمت‌ها را تقویت کرده است» گفت، قیمت‌ها تحت تاثیر شاخص‌های جدول فنی نیز بالا رفته است.

باوجود اینکه سازمان کشورهای صادرکننده نفت و هم‌پیمانانش موسوم به اوپک پلاس، متعهد شده‌اند تا تولید خود را در سه ماهه نخست سال آینده ۲.۲ میلیون بشکه در روز کاهش دهند، سرمایه‌گذاران همچنان نسبت به این کاهش عرضه تردید دارند.

به نظر می‌رسد، رشد تولید در کشورهای غیراوپکی در سال آینده مازاد عرضه در بازار ایجاد کند.

به گفته تحلیلگران، تا زمانی‌که بازار آمار مشخصی مربوط به کاهش تولید داوطلبانه دریافت نکند، قیمت‌ها همچنان بی‌ثبات و بلاتکلیف خواهد ماند.

به گفته تحلیلگران، با توجه به اینکه کاهش تولید تا ماه آینده اجرا نمی‌شود و آمارهای تولید کشورها پس از ژانویه منتشر می‌شود، در این ۲ ماه قبل از شفافیت در مورد اجرای تعهدات قیمت‌ها نوسان خواهند داشت.

از طرفی، جدیدترین آمار از شاخص قیمت مصرف‌کننده در چین، بزرگ‌ترین واردکننده نفت خام جهان، نشان از افزایش فشارهای تورمی دارد زیرا تقاضای داخلی ضعیف در مورد بهبود اقتصادی این کشور تردید ایجاد کرده است.