راه اندازی پروژه احداث خط ریلی نجف به کربلا
راه اندازی پروژه احداث خط ریلی نجف به کربلا
دولت عراق اعلام کرد که پروژه احداث خط راه آهن از شهر نجف اشرف به کربلای معلی در سال جاری راه اندازی می‌شود.

به گزارش خبربین آنلاین؛ وزارت حمل و نقل عراق طی سال جاری، پنج پروژه حیاتی  را در بخش راه آهن این کشور راه اندازی می‌کند که خط ریلی (نجف-کربلا) در راس آن قرار دارد.

رئیس دفتر اطلاع رسانی وزارت حمل و نقل عراق، میثم الصافی  در گفت‌وگو با الصباح تاکید کرد که وزارتخانه وی مهمترین پروژه‌های حیاتی رابا هدف توسعه بخش ریلی و به منظور ایجاد تحولی در بخش‌های اقتصادی و بازرگانی کشور شناسایی و در سال جاری به اجرا گذاشته است.

وی درباره پروژه قطار (نجف-کربلا) گفت که پس از تکمیل مطالعات با وزارت راه و مسکن و مقامات محلی کربلای معلی و نجف اشرف و عتبات عالیات  قرار است تا در طول سال ۲۰۲۴ اجرای آن کلید بخورد.

به نوشته الصباح، پروژه خط راه آهن (طریق یا حسین) که از ایستگاه بین المللی بغداد به سمت شهر کربلای معلی است و از طریق خط حله – کربلا – نجف می‌گذرد، یکی از مهم ترین پروژه های حیاتی در راستای خدمات رسانی به میلیون‌ها زائر از بغداد و سایر استان‌هاست.

این مقام عراقی دومین پروژه مهم را  جاده توسعه خواند و گفت که ۵۰ درصد طرح های ریلی آن آماده شده است. (پروژه جاده توسعه از بندر بزرگ فاو آغاز خواهد شد و با عبور از شمال عراق به ترکیه خواهد رسید. این پروژه قرار است شامل زیرساخت ریلی و جاده‌ای به طول ۱۲۰۰ کیلومتر باشد).

الصافی همچنین تاکید کرد: بغداد هماهنگی بالایی با مسئولان بخش راه آهن سوریه برای دستیابی به اتصال ریلی بین دو کشور و بهره برداری از موقعیت جغرافیایی آن در پروژه راه توسعه وجود دارد.

وی همچنین بر استفاده از بنادر سوری و لبنانی در راستای پروژه جاده توسعه عراق تاکید کرد و یکی دیگر از پروژه‌های ریلی که در سال ۲۰۲۴ راه اندازی می‌شود، خط راه آهن پالایشگاه الدوره در جنوب بغداد خواند و گفت احداث این خط امنیت انتقال نفت از بنادر به آنجا را تامین می‌کند.