رهبر اپوزیسیون اسرائیل: نتانیاهو باید برکنار شود
رهبر اپوزیسیون اسرائیل: نتانیاهو باید برکنار شود
«یائیر لاپید» رئیس اپوزیسیون اسرائیل در سخنانی با بیان اینکه ساکنان فلسطین اشغالی دیگر به نتانیاهو اعتماد ندارند، خواستار برکناری او شد.

به گزارش خبربین آنلاین؛ «یائیر لاپید» رهبر اپوزیسیون اسرائیل امروز (پنج شنبه) طی سخنانی «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر این رژیم را آماج حملات خود قرار داد و گفت که ضعیف‌ترین حلقه در جنگ در غزه، او و کابینه‌اش هستند.

به نوشته وبگاه شبکه المیادین، یائیر لاپید البته گفت که اکنون زمان مناسبی برای برگزاری انتخابات نیست و باید فرد دیگری از حزب لیکود سکان کابینه را در دست بگیرد و نتانیاهو نیز به جای تلاش برای حضور در انتخابات باید به خانه‌اش برود.

رهبر اپوزیسیون اسرائیل در ادامه پیشنهاد کرد که کابینه‌ای متشکل از حزب لیکود، حریدیم‌ها، لیبرمن و ائتلاف اردوگاه ملی تشکیل شود. او تأکید کرد: «مشکل امروز این است که دولت به وظایف خود عمل نمی‌کند».

او افزود: «ارتش و مردم اسرائیل پس از حمله هفت اکتبر مقاومت نشان داده‌اند، اما ضعیف‌ترین حلقه، دولت و به ویژه نخست‌وزیر است».

از سوی دیگر «میراو میخائیلی» رئیس حزب کار، پس از سخنان یائیر لاپید گفت از اینکه لاپید نیز مانند او خواستار برکناری نتانیاهو شده، خوشحال است.

مخالفت‌ها با نتانیاهو حتی داخل حزب لیکود نیز کشیده شده است؛ تا جایی که «گالیت دیستل آتاباریان»، یکی از اعضای کنست از حزب لیکود، گفته است: «روزهای این دولت به پایان رسیده است و نتانیاهو آن فرشته‌ای نیست که من فکر می‌کردم». او گفت که پس از پایان جنگ در مورد مسائل بسیاری سخن خواهد گفت.

پیش از این نیز رسانه‌های اسرائیلی نوشته بودند که اعضای کنست از حزب لیکود در حال رایزنی با احزاب دیگر در خصوص امکان برکناری نتانیاهو و سلب اعتماد از او هستند.

وبسایت عبری زبان واللا نیز با انتشار نتایج یک نظرسنجی نوشت که یک سوم اسرائیلی‌ها خواستار برگزاری انتخابات بعد از پایان جنگ هستند. دو روز پیش نیز دهها هزار اسرائیلی در تل آویو تجمع کرده و خواستار استعفای نتانیاهو و آزادی اسرای نزد حماس شدند.

بسیاری از محافل اسرائیلی، عملیات طوفان الاقصی به دست نیروهای حماس در هفت اکتبر را پایان زندگی سیاسی نتانیاهو دانسته‌اند. در این راستا «ایهود اولمرت» نخست‌وزیر اسبق اسرائیل نیز گفته است که نتانیاهو به دلیل شکست در تأمین امنیت داخلی، از نظر روحی نابود شده است. اولمرت همچنین گفته بود که نتانیاهو در خصوص به دست گرفتن امنیت غزه برای یک بازخ زمانی نامشخص دچار اشتباه شده است.

«روون هازان» استاد علوم سیاسی در دانشگاه عبری اورشلیم، نتانیاهو را یک سیاستمدار «باهوش» خوانده که اکنون برای خریدن زمان بیشتر جهت جلوگیری از برکناری‌اش از قدرت، بازی جنگ با حماس را بدون هیچ آتش‌بسی آغاز کرده است.

به گفته وی نتانیاهو این موضوع را به خوبی می‌داند که برای بقای خودش با حماس می‌جنگند و هر تصمیمی که برای این جنگ می‌گیرد صرفا جهت حفظ جایگاه خودش بر قدرت است. نتانیاهو اخیرا در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی در پاسخ به این سوال که آیا قصد استعفا از قدرت را دارد یا خیر عنوان کرد: «تنها چیزی که قصد دارم آن را مجبور به استعفا کنم، حماس است».

در فضای بین‌المللی نیز کشورهای حامی اسرائیل در فکر برکناری بنیامین نتانیاهو هستند و او را ریشه بسیاری از حوادث کنونی می‌دانند. در این راستا وبگاه آمریکایی پولیتیکو نیز نوشته است که جو بایدن با مشاوران خود در خصوص «عمر کوتاه سیاسی نتانیاهو» به گفت و‌گو نشسته است.