صادرات ۱۳۰هزار تن تخم مرغ برای نخستین بار در کشور
صادرات ۱۳۰هزار تن تخم مرغ برای نخستین بار در کشور
مدیر عامل اتحادیه مرغ تخم‌گذار می‌گوید در حالی که دوسال پیش وارد کننده تخم مرغ بودیم، امسال صادرات کشور از 130 هزار تن عبور کرد.

به گزارش خبربین آنلاین: مدیر عامل اتحادیه مرغ تخم‌گذار می گوید که امسال ۱۳۰ هزار تن تخم مرغ به ۶ کشور عراق، قطر، امارات، ترکمنستان، افغانستان و عمان صادر شده است این رقم معادل ۶۵۰۰ کامیون ۲۰ تنی است.
به گفته حمیدرضا کاشانی، کیفیت بسیار مناسب تخم مرغ ایرانی باعث شده کشورهای همسایه حاضر شوند حتی یک تا دو دلار در هر کارتن بیشتر بپردازند.
پیش از این در سالهای ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ بخشی از نیاز کشور به تخم مرغ از واردات تامین شد، علاوه بر آن ترکیه بازار منطقه را تسخیر کرده بود و خریداران، قیمت تخم مرغ ترکیه را اقتصادی تر می‌دانستند.

حال مسئولان اتحادیه تولید تخم مرغ می‌گویند که جایگاه ایران با یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن تولید در سال با پشت سر گذاشتن ترکیه به جایگاه هفتم دنیا رسیده است و توانسته بازار‌های منطقه را به دست بگیرد.
تولید تخم مرغ ۴۰۰ هزار تن طی دو سال رشد داشته و برنامه ریزی شده تولید سال آینده هم ۵ درصد بیشتر شود.
قیمت تخم مرغ برای تامین شب عید هم کمتر از نرخ مصوب و کیلویی ۴۸ هزار تومان درب مرغداری و ۵۶ هزار تومان در فروشگاه‌ها به فروش می رود.
به گفته مدیر عامل اتحادیه مرغ تخم‌گذار بر اساس بررسی میزان کشتی‌های وارداتی، و ذخایر انبارها، نهاده مورد نیاز مرغداران حداقل برای ۳ ماه آینده کافی است.